Komputerowy plan Warszawy

Liczył się pomysł i możliwości. Dwaj pracownicy Politechniki Warszawskiej Krzysztof Buczkowski i Andrzej Garstka, zajmujący się na co dzień kartografią i informatyką podjęli wyzwanie i doprowadzili swoje przedsięwzięcie do prezentacji produktu. Tym przedsięwzięciem jest Komputerowy Plan Warszawy.

Liczył się pomysł i możliwości. Dwaj pracownicy Politechniki Warszawskiej Krzysztof Buczkowski i Andrzej Garstka, zajmujący się na co dzień kartografią i informatyką podjęli wyzwanie i doprowadzili swoje przedsięwzięcie do prezentacji produktu. Tym przedsięwzięciem jest Komputerowy Plan Warszawy.

Na kolorowych monitorach komputerów typu PC, wyposażonych w kartę VGA, można teraz podziwiać działanie programu "Miasta, Komputerowy Plan Warszawy, wersja 1.0". Do właściwej pracy potrzebuje on 2 MB miejsca na dysku twardym, mysz oraz drukarkę (igłową lub laserową).

Widoczna na ekranie mapa Warszawy ograniczona jest z góry przez rozwijane menu a ze strony prawej listwą boczną, zawierającą ikony najczęściej wykonywanych operacji (powiększanie, zmniejszanie itp.) Po wybraniu kursorem myszy miejsca na planie możemy użyć opcji powiększającej, przy czym największe zbliżenie jest takie, że pozioma krawędź ekranu monitora odpowiada rzeczywistej odległości w terenie równej 1 km.

Na tak szczegółowej mapie widoczne są ulice, obszary zabudowy, ogrody, parki i wiele symboli obiektów. Te ostatnie można wyświetlać lub wygaszać wszystkie naraz lub tylko w swojej, ściśle zdefiniowanej kategorii. Kategorii tych jest blisko 30. Możemy wyświetlić na ekranie monitora lokalizację - od dworców kolejowych, dworców PKS, teatrów, kin, muzeów począwszy - a na studniach z wodą oligoceńską skończywszy. Każdemu z wymienionych obiektów jest przyporządkowana odpowiednia informacja. W przypadku np. muzeum jej uzyskanie powoduje wyświetlenie okna tekstowego informującego o adresie, telefonach, spisie ekspozycji stałych, dniach i godzinach otwarcia.

Ważnym elementem komputerowej mapy Warszawy jest menu "wyszukiwanie". Po wejściu w system podmenu, możemy wybrać rodzaj kategorii obiektu lub nazwy ulic, które chcemy zlokalizować na planie. Na ekranie monitora dochodzimy do okna z alfabetycznym wykazem ulic, dworców kolejowych, itp. Po wybraniu jednej z nazw pojawia się fragment mapy z zaznaczoną ulicą lub centralnie umieszczonym obiektem. W każdej chwili możemy przełączyć się na główną mapę Warszawy, gdzie zaznaczona jest, w formie prostokątu, ta część Warszawy, którą aktualnie studiujemy. Pozwala to na szybką orientację, które miejsce planu Warszawy aktualnie nas interesuje.

Podobnie możemy wyświetlić na planie głównym, planach dzielnic czy dowolnie wybranym fragmencie miasta przebieg tras linii komunikacji miejskiej - wybranych, bądź wszystkich naraz - a także grup przystanków, z możliwością wywołania okna informującego jakie numery pojazdów z nich korzystają.

Jakby tego wszystkiego było mało użytkownik może uzyskać informacje o historii Warszawy (w formie treści przewijanej w oknie tekstowym), dowiedzieć się jakie są ważne numery warszawskich telefonów (pogotowie, szpitale, policja itd.), treści rozkładów jazdy PKS i PKP (z Dworca Centralnego) - a wszystko to, zajmuje zaledwie 2 MB na dysku twardym.

Autorzy przewidują bezpłatną (po kosztach przesyłki i nośnika) aktualizację bazy danych, związanej z programem. Jest to, naszym zdaniem, podstawowy warunek sukcesu rynkowego przedstawionego produktu. W czasach, w których zmiany nazw ulic, symboli linii komunikacyjnych, numerów telefonów itp. zmieniają się z tak dużą częstotliwością jak obecnie w Warszawie, aktualizacje takie powinny zachodzić możliwie często. Nie wydaje mi się aby obiecywany przez twórców półroczny cykl aktualizacji był dopasowany do istniejących potrzeb.

Jest to dopiero początek drogi. Być może, już wkrótce produkt ten odniesie sukces rynkowy. Jest też bardzo prawdopodobne, że stanie się on pierwszym z serii pakietów, przedstawiających plany ważniejszych miast w Polsce. Jak powiedzieli jego twórcy i pomysłodawcy, kolejny z serii komputerowych planów obejmie swym działaniem miasto z południa Polski. Zapowiedź ta dowodzi faktu, że autorzy pakietu dopracowali się własnego warsztatu - ogólnych ram projektu, w które bez specjalnego kłopotu można wtłoczyć plany każdego miasta na całym świecie. Jest to całkiem niezły prognostyk dla twórców.

Obecnie oferowany produkt można kupić za 2,1 mln zł (cena promocyjna do końca grudnia br.) w firmach Attecc & softKART (Warszawa, tel. 27 67 40). Przewidywanym nabywcą pakietu są np. biura, punkty informacji turystycznej, recepcje hotelowe, stanowiska na dworcach kolejowych. Dzięki zaimplementowanej, intuicyjnej współpracy z użytkownikiem nie wymagane są specjalne umiejętności obsługi pakietu. Również typowa konfiguracja współpracującego z nim sprzętu (PC AT lub lepiej, VGA) może wpłynąć na sporą popularność programu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200