Co nowego w sieciach peer-to-peer

Dwie firmy, Artisoft Inc. i Performance Technology Inc. wprowadzają na rynek nowe sieciowe systemy operacyjne peer- to-peer (sieć stacji równorzędnych), przeznaczone do pracy w prostych systemach sieciowych i dla użytkowników, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie.

Dwie firmy, Artisoft Inc. i Performance Technology Inc. wprowadzają na rynek nowe sieciowe systemy operacyjne peer- to-peer (sieć stacji równorzędnych), przeznaczone do pracy w prostych systemach sieciowych i dla użytkowników, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie.

Firma Artisoft oferuje system Simple LANtastic, który jest okrojoną wersją systemu LANtastic 5.0. Pozwala on, przy użyciu zbudowanego na bazie menu interfejsu, kontrolować w łatwy sposób pliki, kolejki drukowania i stacje CD-ROM. Jak ocenia firma Artisoft, 70% wszystkich pracujących w 1994 r. sieci peer-to-peer składać się będzie z maksimum 35 stacji roboczych. Artisoft jest jednym z głównych producentów tego typu sieci, a system Simple LANtastic został napisany dla sieci zbudowanych z 2-10 komputerów. Użytkownicy Simple LANtastic mogą wspólnie używać drukarki, napędu CD-ROM i komunikować się między sobą za pomocą poczty elektronicznej.

Charakterystyczną cechą tego produktu jest rozbudowany system menu, który pozwala użytkownikowi drukować pliki, korzystać z poczty oraz definiować, które napędy dyskowe czy też drukarki są dostępne dla innych użytkowników sieci. Simple LANtastic nie ma tak rozbudowanego systemu zabezpieczeń, jak LANtastic 5.0 i umożliwia ustawienie przez użytkownika tylko trzech atrybutów dostępu do plików: pełny dostęp do katalogu, brak dostępu do katalogu i atrybut pozwalający tylko czytać pliki ze wskazanego katalogu.

Sieć Simple LANtastic pracuje na kartach systemu Ethernet, które łączone są cienkim kablem koncentrycznym. Sieć ta może być łączona z siecią LANtastic 5.0, która pełni wtedy rolę gateway'a umożliwiającego użytkownikom sieci Simple LANtastic dostęp do zasobów większych systemów sieciowych, np. serwerów sieci NetWare. Simple LANtastic może korzystać z tych wszystkich opcji, które dodawane były w przeszłości do systemu sieciowego LANtastic 5.0. Tak więc, może on łączyć się z sieciami pracującymi pod protokołami komunikacyjnymi AppleTalk i TCP/IP. Wadą systemu jest to, że nie może współpracować z pakietami zarządzania siecią, opracowanymi przez firmę Artisoft i Visisoft Inc. do obsługi sieci LANtastic 5.0. Firma twierdzi jednak, że dla tak małych sieci jak Simple LANtastic nie jest to narzędzie niezbędne dla użytkownika. Artisoft oferuje Simple LANtastic po cenie 79 USD za jedno stanowisko pracy. Klient razem z oprogramowaniem może nabyć kartę sieciową Ethernet i okablowanie. Zestaw taki kosztuje 144 USD.

Innym nowym produktem jest pakiet firmy Performance Technology. Jest to łatwy w użyciu interfejs programowy do ostatniej wersji sieciowego systemu operacyjnego peer-to- peer POWERLan 3.0. Firma nie ograniczyła się tu tylko do takich prostych rozwiązań pracy z myszą jak wskaż i kliknij, czy przesuń i potwierdź, ale wbudowała w inerfejs animacje i grafikę komputerową. Pozwala to nowym użytkownikom sieci orientować się w konfiguracji i radzić sobie z różnymi problemami występującymi w systemie.

Jedną z opcji tego pracującego pod systemem Windows pakietu, jest możliwość kontrolowania przez użytkownika pracy drukarki w trakcie dzialania innej aplikacji. Mały piktogram o nazwie "Monitor Drukowania" wyświetlany cały czas na ekranie pokazuje liczbę plików w kolejce do drukowania, liczbę już wydrukowanych plików, i graficzny słupek obrazujący stan aktualnie drukowanego pliku. System POWERLan można też rozbudować przez dołączenie do sieci serwera dedykowanego. Należy wtedy dołączyć do istniejącego już systemu POWERLan opcję o nazwie POWERserve. Podstawowa wersja systemu POWERLan 3.0, która obsługuje dwa stanowiska, kosztuje 198 USD. Za każdy następny podłączony do sieci komputer, użytkownik zapłaci 99 USD. Zestaw składający się z oprogramowania dla dwóch stacji, dwóch kart sieciowych NE2000 systemu Ethernet i okablowania standardu 10Base-T (skrętka nieekranowana) kosztuje 469 USD, a zestaw dla jednej stacji 225 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200