Digital i Oracle komputeryzują PKP

W trakcie uroczystości - podpisania Umowy Generalnej Biura ds. Informatyki URM z firmą Digital Equipment Polska Dyrektor COIK (Centralnego Ośrodka Informatyki Komunikacji) Aleksander Słupczyński, przekazał informacje o strategii działania COIK w dziedzinie komputeryzacji PKP.

W trakcie uroczystości - podpisania Umowy Generalnej Biura ds. Informatyki URM z firmą Digital Equipment Polska Dyrektor COIK (Centralnego Ośrodka Informatyki Komunikacji) Aleksander Słupczyński, przekazał informacje o strategii działania COIK w dziedzinie komputeryzacji PKP.

3 lata temu, w czasie podpisywania umowy z Bankiem Światowym przedstawiono zapotrzebowanie, a rok temu podpisano kontrakt o finansowaniu budowy pakietowej sieci transmisji danych KOLPAK. Sieć ta ma 30 dużych węzłów, ponad 200 koncentratorów i bazuje na własnych łączach analogowych PKP. W ciągu najbliższych 2 lat, ma być zainstalowane ok. 3 tys. km linii światłowodowych. KOLPAK służyć będzie nie tylko PKP ale także innym użytkownikom. Urządzeniami do komutacji pakietów w PSN (Packet Switching Network) KOLPAK są komputery Tandem z protokołem X.25. Aktualnie eksploatowany jest system rezerwacji miejsc i sprzedaży biletów. Ma on 50 terminali (firmy Siemens Nixdorf) w komunikacji międzynarodowej, a od 1.I.1994 działać będzie także w komunikacji krajowej oraz dołączy się nową aplikację - pocztę elektroniczną.

Warunkiem uzyskania finansowania z Banku Światowego było przygotowanie analizy wymagań oraz ogłoszenie przetargu na dostawę sprzętu i oprogramowania. Określono że architektura systemu ma być 3-szczeblowa, z centralną bazą danych w COIK i serwerami zlokalizowanymi w tzw. obszarach przewozowych, których jest 30. Początkowo przewiduje się 1500 serwerów aplikacyjnych na najniższym, trzecim poziomie sieci, ale docelowo ma ich być ok. 7 tys. Przetwarzanie danych będzie wykonywane w trybie klient/serwer. Na realizację aplikacji tego systemu zwanego SKPZP (System Kierowania Przewozami i Zarządzania Przedsiębiorstwem) zostanie wkrótce rozpisany kolejny przetarg gdzie założeniem będzie, że platformy sprzętowe to 2 komputery Alpha AXP 7000/610 i 36 sztuk komputerów serii 3000/800 - wszystkie produkcji firmy Digital, a narzędzia bazy danych będą produkcji firmy Oracle.

PKP podpisał kontrakt na dostawę sprzętu (ogółem 78 komputerów) przez firmę Digital Equipment Polska na sumę ok. 20 mln USD. Zawarowano w nim przeszkolenie przez Digital personelu PKP (ok. stu osób). Dostawa tego sprzętu ma nastąpić w ciągu najbliższych 8 miesięcy, a zakończenie dostaw nastąpi za rok.

Dlaczego kolej inwestuje? Po pierwsze, aby nadrobić lukę technologiczną, a po drugie, aby w obliczu narastającej integracji gospodarczej Polski z Europą Zachodnią - sprostać wymogom przyszłej sytuacji na rynku przewozów, kiedy to dopuszczeni będą obcy operatorzy przewozów na terytorium naszego kraju, np. będą mogły pojawiać się zestawy kolei niemieckich lub francuskich, czyli PKP przestanie być monopolistą.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200