Warszawskie nagrody targowe

Na zakończonych III Międzynarodowych Targach Telekomunikacji, Wyposażenia Biur i Banków przyznano 6 nagród i wyróżnień. Rada Programowa Targów, w skład której wchodzili przedstawiciele URM, ministerstw łączności, przemysłu i handlu, spraw wewnętrznych, Komitetu Badań Naukowych, Krajowej Izby Rozliczeniowej i Polskiego Towarzystwa Informatycznego przyznała dwa Grand Prix III Międzynarodowych Targów ''Officetec - Inter Bank - Komtel '93''.

Na zakończonych III Międzynarodowych Targach Telekomunikacji, Wyposażenia Biur i Banków przyznano 6 nagród i wyróżnień. Rada Programowa Targów, w skład której wchodzili przedstawiciele URM, ministerstw łączności, przemysłu i handlu, spraw wewnętrznych, Komitetu Badań Naukowych, Krajowej Izby Rozliczeniowej i Polskiego Towarzystwa Informatycznego przyznała dwa Grand Prix III Międzynarodowych Targów ''Officetec - Inter Bank - Komtel '93''.

W kategorii "polski produkt" Grand Prix otrzymała firma EMAX za centralę abonencką ACT 6000 R produkowaną przez "Meraster" w Katowicach.

Centrum Naukowo-Produkcyjne "Meraster" w latach 80-tych produkowało komputery MER i miało być głównym dostawcą ploterów w całym RWPG. Na szczęście kierownictwo firmy dość wcześnie zorientowało się w niebezpieczeństwie produkcji tylko jednego typu wytworu. Część środków finansowych przeznaczono na opracowanie i wdrożenie do produkcji urządzeń telekomunikacyjnych. Po rozpadzie RWPG i załamaniu rynku wschodniego decyzja ta okazała się zbawienna dla firmy. Produkowane centrale ACT 6000 nabywane są chętnie przez Społeczne Komitety Telefonizacji Gmin. Nagrodzona centrala ma pojemność do 2500 abonentów, współpracuje ze wszystkimi urządzeniami telekomunikacyjnymi, może być podłączona do linii światłowodowych, radiolinii cyfrowych i traktów cyfrowych miedzianych. Umożliwia zaprogramowanie wielu dodatkowych funkcji i pełną taryfikację rozmów.

Grand Prix w kategorii "kompleksowa usługa" przyznano firmie SOFTBANK S.A. za system informatyczny Zintegrowanej Obsługi Rachunków Bankowych ZORBA 2000.

ZORBA 2000 jest kompleksowym i zintegrowanym systemem automatyzującym wszystkie czynności bankowe przeprowadzane na salach i na zapleczu. Pracuje on pod kontrolą systemu UNIX 5.4. Odpowiada takim standardom międzynarodowym, jak np. standard zapisu na kartach magnetycznych, protokół komunikacyjny X.25, współpraca z siecią bankomatów ATM. Jednocześnie system ZORBA pozostawia użytkownikowi dużo swobody w wykonywaniu samodzielnych modyfikacji, co związane jest z koniecznością szybkiego i sprawnego uwzględniania zmieniających się wymagań. Użytkownikami tego systemu jest wiele największych banków polskich, na czele z Powszechną Kasą Oszczędności BP, oraz liczne banki spółdzielcze w całym kraju. System pracuje na komputerach z procesorami Intel DRS 3000 i z procesorami RISC/SPARC DRS 6000. Sprzęt ten dostarcza polski oddział brytyjskiego ICL.

Przyznano dwie równorzędne nagrody Targów w kategorii "najciekawsza technologia".

TELBANK S.A. otrzymał ją za zintegrowany system obsługi telekomunikacyjnej banków i administracji państwowej "Telbank".

Sieć połączeń "Telbank" działa na obszarze całej Polski zapewniając szybkie i pewne przesyłanie danych cyfrowych oraz pakietowych (protokół X.25) między bankami oraz filiami banków. Dane przesyłane są przez łącza satelitarne, radiolinie, łącza dzierżawione oraz publiczną sieć telefoniczną. W razie awarii linii przesyłowej w sieci Telbank następuje automatyczna zmiana połączeń i ponowne nawiązanie łączności. Działanie sieci pozwoliło na zasadniczą poprawę w wymianie danych bankowych. Telbank jest zasadniczo siecią zamkniętą, niedostępną dla użytkowników innych niż banki i administracja państwowa.

Nagrodę w tej kategorii otrzymała też spółka z o.o. EDIPOL za prezentację kompleksowej usługi w zakresie elektronicznej wymiany danych (EDI).

EDIPOL sp. z o.o. zajmuje się praktycznym wdrażaniem i popularyzacją EDI czyli Elektronicznej Wymiany Danych. EDI jest obecnie najbardziej żywiołowo rozwijającą się na świecie metodą wymiany informacji i zawierania umów handlowych oraz finansowych. W Polsce w systemie tym zacznie pracować kilkanaście zakładów, najpierw w branży motoryzacyjnej, a następnie prawdopodobnie w produkcji sprzętu wojskowego i lotniczego. EDI zostanie szybko wprowadzona także w bankowości, handlu, transporcie i in. gałęziach przemysłu. EDIPOL dostarcza pakiety oprogramowania standardów EDI, moduły telekomunikacyjne, bazę danych UN/EDIFACT (komunikaty, subkomunikaty, elementy danych, kody) i związaną z EDI literaturę fachową.

Rada Programowa przyznała też dwa wyróżnienia. Otrzymały je:

TELEKOMUNIKACJA POLSKA S.A. za transmisję danych w kampanii wyborczej 1993 r. Wybory odbyły się przed dwoma miesiącami, należy sądzić, że chodzi tu głównie o podkreślenie znaczenia publicznej sieci POLPAK. Sieć rzeczywiście działa dobrze, rośnie liczba chętnych do korzystania z niej, a w czasie wyborów przez POLPAK szybko i sprawnie dostarczono dane o frekwencji i wynikach głosowania. Nawet tak duże ogólnokrajowe przedsięwzięcie nie wymagało zaangażowania całej mocy sieci POLPAK, dostosowanej do szybkiego przesyłania danych.

Wyróżnienie otrzymała także firma HASTE INTERNATIONAL LTD. za krzesło konferencyjno-recepcyjne "Comfort". Jest ono po prostu funkcjonalne, trwałe i wygodne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200