PageMaker 5.0 w szczegółach (cz. 1)

Na początku b.r. ukazała się w sprzedaży nowa wersja programu PageMaker 5.0. W chwili obecnej na rynku funkcjonuje, poza wspomnianym programem, Ventura 4.0, QuarkXPress 3.11 (wkrótce wersja 3.2), a na jesieni pojawić ma się (niestety tylko dla posiadaczy Windows NT) Calamus SL, który - choć nowy na rynku PC (doskonale znany użytkownikom Atari ST i TT) - może okazać się ''czarnym koniem'' oprogramowania DTP.

Na początku b.r. ukazała się w sprzedaży nowa wersja programu PageMaker 5.0. W chwili obecnej na rynku funkcjonuje, poza wspomnianym programem, Ventura 4.0, QuarkXPress 3.11 (wkrótce wersja 3.2), a na jesieni pojawić ma się (niestety tylko dla posiadaczy Windows NT) Calamus SL, który - choć nowy na rynku PC (doskonale znany użytkownikom Atari ST i TT) - może okazać się ''czarnym koniem'' oprogramowania DTP.

Póki co jednak możemy wybierać wyłącznie z tego, czym dysponujemy. Nie czekajmy więc na "gruszki na wierzbie", lecz spróbujmy bliżej przyjrzeć się programowi Alusa PageMaker 5.0.

Coraz szybciej, coraz lepiej

Już przy pierwszym spotkaniu można zauważyć, że PageMaker 5.0 ma przede wszystkim poprawiony sposób drukowania, co szczególnie daje się odczuć podczas drukowania dokumentów w PostScripcie. Wstępnie przeprowadzone testy szybkości naświetlania przy użyciu naświetlarki Linotronic 330 wykazują np. wyraźną przewagę nad QuarkXPress 3.1, w niektórych przypadkach osiągającą nawet 700%. Dla przykładu program ten okazał się siedem razy szybszy przy wykonywaniu takich prac jak druk z separacją barw dokumentów (CMYK) zawierających kadrowane i obracane grafiki w formacie TIFF.

Po drugie, PageMaker 5.0 może przerwać rysowanie obiektów na ekranie w dowolnej chwili. W celu wprowadzenia nowego obiektu, użytkownik nie musi więc czekać na zakończenie operacji odświeżania ekranu, a to oznacza, że może np. przewijać, zmieniać skalę podglądu, strony, rozwijać menu w dowolnym momencie nie czekając na pojawienie się skutków poprzednich działań.

Kolory

PageMaker 5.0 przy imporcie plików typu EPS (Encapsulated PostScript) potrafi włączyć użyte w nim kolory do swojej palety. Pozwala to na użycie tych samych kolorów w innych elementach dokumentu lub ich zmianę (niektóre programy po imporcie tego typu plików dopasowują barwy do już użytych w dokumencie). Dodatkowo użytkownicy PageMakera 5.0 mogą edytować wszystkie kolory włączone z importowanych plików typu EPS, dowolnie łączyć je z innymi barwami lub podmienić na inny kolor (użyteczne, gdy zachodzi potrzeba ujednolicenia podobnych barw w całym dokumencie).

Praca nad tekstem

Wbudowany, w pełni automatyczny, obejmujący całą publikację (a nie tylko jeden dokument) generator spisu treści (TOC - table of contens) znacznie ułatwia pracę nad książkami. Dodatkowo ma wbudowany moduł umożliwiający sporządzanie indeksu w publikacji.

W PageMaker 5.0 wbudowano edytor tekstowy (Story Editor), dzięki któremu można edytować tekst w specjalnym oknie tekstowym, w którym praca przebiega znacznie szybciej (m.in. z tego powodu, że używa jednego wcześniej zdefiniowanego fontu o zadanej wielkości).

Dzięki modułowi do łamania Build Booklet Addition można składać również bardziej skomplikowane publikacje. Jest to skromniejsza wersja profesjonalnego programu Aldus PressWise.

Drukowanie

Wbudowane do PageMakera 5.0 Priner Styles Addition umożliwia ustawienie, zapis i odczyt wszystkich ustawień urządzeń drukujących (od drukarek do naświetlarek), które wywoływane są jedną komendą. Dzięki temu bez czasochłonnej i kłopotliwej procedury można w natychmiastowy sposób wybierać różne tryby drukowania.

Korzystając z PageMakera 5.0 można drukować zarówno pojedyncze strony jak i wybrane zakresy stron dokumentu (menu Print). Innym usprawnieniem drukowania jest to, że po skadrowaniu ilustracji jedynie wybrany fragment przesyłany jest do urządzenia drukującego nawet, jeśli był on dalej obrabiany (np. obracany). Dzięki temu czas transmisji jest krótszy niż przy przesyłaniu całej ilustracji.

Inne udogodnienia

PageMaker 5.0 umożliwia zapamiętanie parapetrów kadrowania, skalowania i obrotu w przypadku zamiany jednej ilustracji typu TIFF inną. Jest to użyteczne wtedy, kiedy ilustracja zeskanowana jest dwukrotnie, np. z dużą i małą rozdzielczością. Wszelkie manipulacje mogą być dokonywane na prostszym obrazie (co oszczędza czas przy przeliczaniu i odświeżaniu obrazu), a po uzyskaniu zadowalającego efektu ilustracja może zostać zamieniona na docelową. Można w ten sposób obrabiać ilustrację czarno-białą, przy której praca przebiega znacznie szybciej, a do uzyskania rozbarwień wczytać ilustrację kolorową. Wszystkie wspomniane operacje zostaną dokładnie powtórzone na nowej ilustracji.

PageMaker 5.0 dzięki odpowiedniemu modułowi Addition ma możliwość automatycznego generowania nagłówków oraz stopek (przypisów). Również automatycznie następuje zamiana znaków cala (") i prostego apostrofu (') na odpowiednie znaki typograficzne - cudzysłów otwierający (") i zamykający (") oraz odpowiedni apostrof(').

PageMaker 5.0 umożliwia również automatyczne generowanie znaków rozpoczynających akapit oraz numerowanie ustępów, zaś wbudowany (tylko w wersji dla Windows) edytor tabel umożliwia wszelkie manipulacje na danych tabelarycznych.

Import i export

Pliki PageMakera 5.0 mogą być bez problemów przenoszone między platformą Windows i Macintosh. Może to być szczególnie wygodne tam, gdzie dokument opracowywany jest na PC, a naświetlany z wyorzystaniem Macintosha, co często zdarza się w praktyce.

W program wbudowano 39 filtrów importu w wersji na Macintosha oraz 58 dla Windows. Szczegółowe ich zestawienie przedstawia tabelka.

Filtry importu PageMakera 5.0 Macintosh Windows

Tekst 22 21

Grafika 16 31

Arkusze kalkulacyjne/bazy danych 1 6

Razem 39 58

Eksport tekstu może następować w siedmiu formatach w wersji na Macintosha oraz 10 dla Windows, w dodatku można eksportować strony w formacie EPS dla obu platform.

Ciekawostką jest też wyposażenie programu w filtr umożliwiający import ilustracji zapisanych na dyskach Kodak Photo CD.

Co więcej, użytkownicy PageMakera 5.0 mogą bezpośrednio skanować ilustracje dzięki modułowi pracującemu w standardzie TWAIN (opracowanie wspólne firm Hewlett-Packard, Aldus i innych), który zawiera kilkadziesiąt sterowników najpopularniejszych skanerów.

Mechanizmy OLE

PageMaker 5.0 korzysta z OLE (Object Linking and Embedding) na obu platformach (Macintosh i Windows) oraz między nimi (np. gdy użytkownik korzysta przez OLE z obiektu opracowanego w Excelu dla Windows, po przeniesieniu dokumentu na Macintosha również będzie on współpracował z Excelem na Macintoshu).

Okno dialogowe Links programu zawiera informacje o wszystkich użytych plikach (tekstowych i graficznych) włączając w to nazwę, typ, datę utworzenia, datę modyfikacji.

PageMaker 5.0 ma opcję umożliwiającą wyświetlanie ilustracji TIFF w trybie wysokiej jakości, którą można obejrzeć po włączeniu odpowiedniej opcji. Dzięki zaś użyciu trybu mniejszej jakości wyświetlania w czasie obróbki skraca się czas potrzebny na wyświetlenie rysunku

W dodatku operacje na ilustracjach typu TIFF przebiegają bardzo szybko, na przykład powiększenie obrazu do 400% i obrót ilustracji trwa dziesięciokrotnie krócej niż w QuarkXPress 3.1).

DDE

Użytkownicy korzystający z takich aplikacji jak Visual Basic czy Excel mogą uzyskać bezpośredni dostęp do PageMakera 5.0 dzięki DDE (Dynamic Data Exchange) zarówno dla Windows jak i Macintosha. Instrukcje w tych aplikacjach (np. pętle) umożliwiają bardziej zaawansowaną pracę z PageMaker 5.0.

Ponieważ formaty zapisu ilustracji Macintosh (PICT) i Windows Metafile (WMF) różnią się, PageMaker 5.0 dokonuje automatycznie konwersji bez straty jakości przetwarzanego obrazu.

Do PageMakera 5.0 dołączono drivery standardu przemysłowego PPD (PostScript Printer Description), z których można korzystać w innych aplikacjach.

Typografia

PageMaker 5.0 dokonuje automatycznego kerningu za pomocą technologii URW Expert Kerning w zależności od użytego fontu. Drobne poprawki mogą być wykonywane ręcznie.

Za podstawę do obliczania odstępów między literami PageMaker 5.0 stosuje połowę szerokości cyfry "0". Jest ona różna w zależności od użytego fontu, a dokładność pozycjonowania wynosi 1%.

Podprogram odpowiadający za podział słów i wyrównywanie wierszy stosuje dwie podstawowe zasady: najpierw dopasowywane są odstępy między wyrazami przed wstawieniem odstępów między literami a ściągnięcie odstępów ma priorytet przed ich zwiększeniem, co daje dobre rezultaty.

Wart też wiedzieć, że odstępy między literami mogą być dodatkowo regulowane (poza kerningiem) proporcjonalnie do wielkości pisma dla uzyskania rozstrzelonego fragmentu tekstu, zaś odstępy wynikające z kerningu są proporcjonalnie zmieniane.

W dodatku PageMaker 5.0 ma pięć standardowych krzywych trackingu (ustawień odstępów między literami) dla jednego fontu. Korzystając z Edit Tracks Addition można podać do 125 ustawień dla każdej krzywej.

PageMaker 5.0 definiuje spację "M" w tradycyjny sposób - jako szerokość dużej litery "M" z danego zestawu fontów. Inne programy mogą korzystać z innych określeń, które odbiegają od ogólnie przyjętych standardów.

Inną opcją PageMakera 5.0 jest umożliwianie włączenia spacji do par liter podlegających kerningowi (jest to czasem wygodne, zwłaszcza po kropce). Spacja jest traktowana jak każda inna litera.

Plik kerningów par liter może być użyty w innych aplikacjach ze względu na taki sam standard użyty w innych programach, np. Aldus FreeHand, Adobe Illustrator.

Do programu dołączono słownik podziałów zawierający tysiące słów z możliwością uzupełnienia przez użytkownika.

PageMaker 5.0 zawiera wbudowany PANOSE Typeface Matching System firmy ElseWare do zastępowania fontów przy przenoszeniu dokumentów. Po wybraniu fontów, które nie zostały znalezione po wczytaniu dokumentu, PageMaker 5.0 automatycznie zmienia nazwę na odpowiednią (np. "C Helvetica Condensed" z Macintosha na "HelveticaCondensed" zrozumiałą dla PC).

PageMaker 5.0 automatycznie podświetla miejsca w tekście, gdzie odstępy między literami lub wyrazami zostały zbytnio zmienione w stosunku do zadeklarowanych przez użytkownika.

W następnej części artykułu przedstawione zostaną pozostałe spostrzeżenia dotyczące pracy z PageMakerem 5.0. Opisana zostanie m.in. współpraca z plikami, konwersja kolorów, słowniki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200