Karty sieciowe Ethernet

Karty Ethernet są obecnie - obok adapterów Token Ring - najpopularniejszymi kartami sieciowymi na całym świecie. Można wręcz powiedzieć, że sieci lokalne LAN wykorzystują prawie wyłącznie te dwa standardy, przy czym połowa zastosowań to Ethernet, a druga część to Token Ring.

Karty Ethernet są obecnie - obok adapterów Token Ring - najpopularniejszymi kartami sieciowymi na całym świecie. Można wręcz powiedzieć, że sieci lokalne LAN wykorzystują prawie wyłącznie te dwa standardy, przy czym połowa zastosowań to Ethernet, a druga część to Token Ring.

Na rynku kart Ethernet króluje kilku producentów (patrz załączony wykres "Rynek kart Ethernet"). Firmy 3Com Corp. oraz SMC (Standard Microsystems Corp.) zajmowały w 1992 r. po ok. 20% tego rynku. Tuż za nimi uplasowały się firmy Eagle Technology oraz Intel Corp. obejmujące swymi wpływami po ok. 10% tego rynku. Firma Intel, sądząc zresztą z jej aktualnej aktywności na tym polu, foruje się mocno do przodu.

Tymczasem na rynku polskim to karty Ethernet bez wątpienia zajmują pozycję dominującą. Adaptery Token Ring, związane z firmowym sprzętem i oprogramowaniem IBM, nie są u nas tak rozpowszechnione jak gdzie indziej. Za to pośród krajowej oferty kart Ethernet można znaleźć praktycznie wszystkie te rodzaje, które sprzedają się dobrze na całym świecie. Wielu polskich sprzedawców sprzętu sieciowego oferuje karty produkcji 3Com, SMC, Eagle, Intel i in. Wydaje się, że świadczy to dobrze o jakości krajowej oferty na tym rynku.

Poza tym budującym spostrzeżeniem warto jeszcze zwrócić uwagę na strukturę tej oferty. Karty 8-bitowe odchodzą pomału w przeszłość. W porównaniu z rokiem ubiegłym są one sprzedawane po cenach o połowę niższych. Większość oferowanych kart to sprzęt 16-bitowy, coraz częściej spotyka się karty 32-bitowe. Obok tańszych egzemplarzy kart Ethernet, konfigurowanych przy użyciu systemu zwór i przełączników, oferuje się coraz więcej urządzeń z własną pamięcią do konfiguracji software'owej. Pojawiają się także egzemplarze z możliwością autokonfiguracji.

Ogólne kierunki rozwoju adapterów sieciowych to umożliwienie dużej szybkości działania i zapewnienie prostoty montażu w komputerze (połączonej z łatwą konfiguracją w instalacji sieciowej). O tym zaś, na jakim poziomie technicznym stoją te urządzenia, niech świadczy fakt, że coraz więcej producentów udziela "dożywotniej" (na cały czas pracy, bez względu na jego długość) gwarancji na tego typu sprzęt.

Bieżące zestawienie "Karty sieciowe Ethernet" nie rości sobie pretensji do wyliczenia wszystkich sprzedawców kart Ethernet w kraju. Celem naszym było pokazanie dużej różnorodności oferty krajowej i podkreślenie obecności na naszym rynku prawie wszystkich ważnych producentów światowych.

Te firmy, które oferują ciekawe oprogramowanie czy rozwiązania sprzętowe, nadające się ich zdaniem do zamieszczenia w naszym cenniku, proszone są po prostu o nadesłanie swoich materiałów, kart katalogowych, ofert. Będziemy je (oczywiście w miarę możliwości) wykorzystywali w kolejnej, cotygodniowej rubryce "Cennik".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200