Wiadomości EDI

Według danych zamieszczonych we wrześniowym "ComputerWorld USA" wydatki użytkowników na oprogramowanie i obsługę techniki EDI wyniosły 620 mln USD (w 1992 r.) i rosną corocznie o 33%, tak więc w 1997 r. przekroczą 2,5 mld USD.

Według danych zamieszczonych we wrześniowym "ComputerWorld USA" wydatki użytkowników na oprogramowanie i obsługę techniki EDI wyniosły 620 mln USD (w 1992 r.) i rosną corocznie o 33%, tak więc w 1997 r. przekroczą 2,5 mld USD.

Podatki po amerykańsku

Federacja Izb Skarbowych (Federation of Tax Administrators, FTA), reprezentująca 50 stanów USA, ma zamiar podpisać z firmą Electronic Data Systems kontrakt na wdrożenie ogólnokrajowego systemu przesyłania danych podatkowych za pomocą EDI. Utworzono już w tym celu nowy oddział FTA nazwany TaxNet Government Communication Corp., który będzie świadczył usługi dla podatników wykorzystując tę technologię. Warto dodać, że podobne działania, na razie w stadium projektu, także na szczeblu federalnym.

Przesyłania danych podatkowych zw trakcie usługi zostało nazwane TaxNet i wykorzystuje standardową technikę EDI, zgodną z zatwierdzoną w zeszłym roku specyfikacją ANSI (American National Standards Institute) X.12.

Dla przypomnienia EDI (Electronic Data Interchange) jest to sposób takiego uporządkowania danych (a te reprezentują wypełniony informacjami związanymi z działalnością businessową formularz), że można je szybko, tanio i w sposób pewny nadać, przesłać oraz odebrać za pośrednictwem aplikacji i technik sieciowych. Oznacza to np., że dwie firmy mogą wymieniać między sobą drogą elektroniczną - od komputera do komputera - standardowe formularze zamówień, potwierdzeń, faktur, itp. Każdej informacji, zawartej na pojedynczym polu formularza towarzyszy odpowiedni numer (reference number), informujący (za pośrednictwem słownika kodów, który ma aplikacja u nadawcy i odbiorcy informacji EDI) o nazwie pola, podający jego opis, typ danych, ich maksymalną i minimalną wartość. Ze względu na fakt, że EDI określa tylko format (sposób uporządkowania) danych, nie stoi nic na przeszkodzie aby korzystając ze wspólnych, dla różnych platform sprzętowych, protokołów komunikacyjnych przesyłać je między wieloma różnymi rodzajami komputerów. O technice EDI pisaliśmy szerzej w 22 i kolejnych numerach CW.

Wartość kontraktu jest jeszcze utajniona (ze względu na trwające uzgadnianie szczegółów) jednak należy przypuszczać, że można ją będzie wyrazić w milionach USD. Jak to określił Jonahtan Lyon, szef TaxNet, kontrakt jest "ogromny".

Odpowiednie urzędy stanowe w USA otrzymują corocznie ok. 330 mln zeznań podatkowych róznych typów, co odpowiadać może aż 3,6 mld transakcjom EDI w roku między bankami, płatnikami podatków i agencjami rządowymi.

Główne (można by rzec klasyczne) zalety EDI, jakie były brane pod uwagę przy tworzeniu projektu to znaczne obniżenie kosztów przesyłania danych w porównaniu z tradycyjnym przesyłaniem formularzy za pośrednictwem poczty oraz wysoki stopień odporności na błędy i przekłamania wartości danych.

Opracowane oprogramowanie TaxNet dotyczyć będzie tylko ujednoliconych arkuszy podatkowych. Razem z zeznaniem podatkowym można będzie przesyłać elektroniczne polecenie płatności. Do ustalenia pozostało jeszcze, czy TaxNet powinien używać szyfrowania danych oraz ew. jaki sposób kodowania należy wybrać.

Począwszy od stycznia TaxNet działa już w Kalifornii, gdzie stosuje tę usługę ok. 100 dużych przedsiębiorstw. Od 1 stycznia 1994 r. w Minnesocie nakłada się prawny obowiązek stosowania EDI lub faksu w odniesieniu do firm, które mają płacić ponad 120 tys. USD rocznie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200