IBM road w Polsce

Objazdowa wystawa komputerów IBM ES/9000, prowadzona przez filię firmy w Boeblingen (RFN), dotarła do Polski.

Objazdowa wystawa komputerów IBM ES/9000, prowadzona przez filię firmy w Boeblingen (RFN), dotarła do Polski.

W dniu 18.10.1993 w salach konferencyjnych Zeto-Zowar w Warszawie firma IBM i jej liczni partnerzy softwarowi omawiali zalety stosowania nowoczesnych rozwiązań, opartych na wykorzystaniu dużych komputerów do przetwarzania danych w działalności gospodarczej. W autobusie mogliśmy obejrzeć niewielki objętościowo, ale potężny obliczeniowo, komputer ES/9121 model 200 z pamięcią dyskową 64 GB, wykonujący wiele aplikacji obsługujących użytkowników komputerów osobistych i terminali. Jak zmieniła się technika w ciągu ostatniego dziesięciolecia niech świadczy fakt, że w sali mieszczącej komputer IBM 4381 można teraz zmieścić ponad 50 pokazanych modeli ES/9121-200, z których każdy ma moc obliczeniową ok. 5 razy większą, zaś pojemność dysków plasuje go na jednym z pierwszych miejsc w Polsce.

Komputery z rodziny Enterprise System ES/9000 produkowane są w wielu odmianach różniących się liczbą procesorów, mocą obliczeniową, pojemnością zainstalowanej pamięci, liczbą kanałów wejścia/wyjścia, itp. Każdy z tych komputerów jest produkowany indywidualnie, zgodnie z potrzebami konkretnego klienta. Największy komputer z tej rodziny jest ponad 200 razy szybszy od najmniejszego, tak więc dla każdego przedsiębiorstwa znajdzie się model odpowiedni do jego potrzeb. W Europie firma IBM zainstalowała dwutysięczny egzemplarz tego komputera na początku września br.

Systemy operacyjne

Komputery pracują z jednym z trzech systemów operacyjnych, dostosowanych do optymalnego wykorzystania zasobów sprzętowych komputera i przeznaczonych do obsługi określonych typów aplikacji.

Największym i najpotężniejszym systemem operacyjnym, "flagowym" produktem IBM jest system MVS/ESA (Multiple Virtual Storage/Enterprise System Architecture). Jedną z najczęściej wykorzystywanych właściwości tego systemu jest przetwarzanie transakcyjne. MVS/ESA jest przeznaczony dla największych komputerów z tej rodziny.

Pewnego rodzaju podzbiorem systemu MVS jest VSE/ESA (Virtual Storage Extended), także przeznaczony do przetwarzania transakcyjnego. Z punktu widzenia obsługi transakcji MVS i VSE są niemal identyczne. VSE jest przeznaczony dla komputerów ES/9000 małych i średnich.

Systemem najbardziej uniwersalnym jest niewątpliwie VM/ESA (Virtual Machine). Pozwala on na tworzenie na jednym komputerze z rodziny ESA wielu komputerów wirtualnych, działających całkowicie niezależnie, niewidocznych dla siebie, chociaż mogących wymieniać między sobą pliki i korzystać ze wspólnych zasobów systemu komputerowego. Szczególną właściwością VM jest możliwość "równoległego" uruchamiania wielu jednakowych aplikacji. Pozwala to na testowanie nowej wersji oprogramowania na jednym komputerze wirtualnym, podczas gdy na drugim działa w tym samym czasie produkcyjna, dawniejsza wersja tego oprogramowania. Po przetestowaniu, przejście na nową wersję sprowadza się do przekonfigurowania wirtualnego komputera. Każdy z komputerów wirtualnych może działać pod innym systemem operacyjnym. "Gościem" systemu VM/ESA może być system VSE/ESA lub MVS/ESA, co pozwala na jednoczesne przygotowywanie aplikacji, testowanie jej i prowadzenie normalnej działalności obliczeniowej na jednym komputerze.

Firma IBM proponuje system operacyjny VM/ESA jako najlepsze narzędzie do tworzenia aplikacji klient/serwer, korzystających z usług serwera danych i aplikacji na ES/9000 oraz klientów na stacjach roboczych RS/6000 i PS/2, pracujących pod kontrolą systemów AIX/6000, OS/2 i DOS/Windows.

Na komputerach ES/9000 może także działać system AIX/ESA, zgodny ze specyfikacją OSF/1, a będący IBM-owską wersją systemu Unix. Podobnie jak VSE/ESA i MVS/ESA może on działać jako "gość" systemu VM/ESA.

Zmieniająca się rola komputerów typu mainframe

IBM zmienił całkowicie politykę cenową swoich produktów, stosując indywidualne negocjowane ceny, w których każdy składnik ceny musi być uzasadniony potrzebami klienta. W tym kontekście modne hasło "rightsizing" istotnie nabiera nowego znaczenia, gdyż oznacza dobranie komputera w ścisłej współpracy z klientem, zgodnie z jego wymaganiami i realnymi potrzebami.

Firma uważa, że komputery typu mainframe pozostają właściwym rozwiązaniem gdy: * istnieje potrzeba przetwarzania ogromnych masywów danych, dostępnych dla wielu użytkowników; * istnieje potrzeba ścisłej kontroli dostępu, łatwego odtwarzania, znakomitej integralności danych i szybkiego dostępu do nich; * w środowisku wskazane jest scentralizowane zarządzanie zasobami systemu i dużymi sieciami; * jako serwery danych i aplikacji w niejednorodnym środowisku sprzętowym; * jako serwery ogromnych ilości danych multimedialnych.

Zwłaszcza ten ostatni przypadek dobrze ilustruje synergię między aplikacjami na stacjach roboczych i dużych komputerach. Stacje robocze służą do przetwarzania danych multimedialnych, grafiki i wykonywania animacji, a duży komputer dostarcza im dużych ilości danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200