OLE z Lotusowym Notesem

Jednym z bardziej uniwersalnych pakietów do zarządzania pracą zespołową jest oprogramowanie Lotus Notes 3.0. Nie tak dawno, w 33 nr. CW PL, w cenniku, przedstawiliśmy porównanie właściwości oprogramowania dla pracy grupowej. Lotus Notes 3.0 przewyższa pod wieloma względami swoich rywali.

Jednym z bardziej uniwersalnych pakietów do zarządzania pracą zespołową jest oprogramowanie Lotus Notes 3.0. Nie tak dawno, w 33 nr. CW PL, w cenniku, przedstawiliśmy porównanie właściwości oprogramowania dla pracy grupowej. Lotus Notes 3.0 przewyższa pod wieloma względami swoich rywali.

Podstawą działania tego pakietu jest system zarządzania rozproszoną hierarchiczną bazą danych, pracujący w sieci lokalnej. Pakiet Notes pozwala na definiowanie rekordów bazy, ustalanie węzłów sieci, na których baza ta ma być przechowywana, określanie praw dostępu użytkowników, itp. Każda baza danych pozwala na definiowanie części, która jest jako formularz "widziana" przez użytkowników. Umożliwia to efektywne wykorzystanie informacji, zawartej w bazie danych, zależnie od kwalifikacji i potrzeb użytkownika. Częścią składową Notes jest system poczty elektronicznej. Cały pakiet jest dostosowany do pracy na lokalnych sieciach (Novell NetWare, 3Com, IBM PC-LAN) oraz za pomocą gateway'ów w sieciach globalnych.

W Lotus Notes definiuje się domeny (domena - połączenie użytkowników i serwerów wewnątrz większej instalacji), odpowiadające organizacyjnie filiom zakładu, czy wydziałom. W domenach można ustalić, który komputer jest serwerem, a który stacją roboczą. Podstawowe zadania systemu Lotus Notes to: łączność z użytkownikami, zarządzanie bazą danych i dokumentów, edycja dokumentów, obsługa poczty elektronicznej, ochrona systemu oraz administrowanie siecią.

Uważa się, że obecnie ponad 300 tys. średnich i dużych firm używa w swej pracy oprogramowania dla pracy grupowej Lotus Notes 3.0.

Oprogramowanie Notes 3.0 jest oferowane w Polsce m.in. przez Unicorn Poland, Warszawa, ul. Długa 27, tel. 31 31 21. Pakiet Notes Windows Starter Pack kosztuje 1250 USD, Notes Server for Windows - 658 USD zaś Notes Client for Windows również 658 USD. Każda następna licencja na Client lub Server wynosi także 658 USD (ceny z dn. 20.09.93 r.).

Sieciowe OLE

Technologia OLE (Object Linking & Embedding) stosowana m.in. w programach Microsoftu integruje między sobą aplikacje dostępne tylko na jednym komputerze. Tymczasem użytkownicy chcieliby korzystać z techniki OLE "rozproszonej", która pozwoliłaby łączyć lub osadzać obiekty do aplikacji (uruchamianych pod kontrolą Windows) pracujących na wielu komputerach połączonych w sieć.

Przewidywane zastosowania takiej "rozproszonej" technologii OLE są bardzo obiecujące. Dzięki niej można będzie automatycznie uaktualniać dane w arkuszu kalkulacyjnym, pracującym na stacji roboczej - zgodnie z tym, czy w odległej bazie danych wartości używane przez ten arkusz ulegną zmianie. Kolejny przykład działania sieciowego OLE to możliwość takiej organizacji pracy, że bardziej skomplikowane obliczenia, zawarte w arkuszu mogłyby być rutynowo przesyłane do wykonania na wyposażonej w większą moc obliczeniową stacji roboczej.

Na sieciowe OLE przyjdzie nam jeszcze poczekać rok albo dwa, kiedy to Microsoft opracuje nowy, obiektowy system operacyjny o nazwie Cairo. Jak do tej pory korzystamy z metod OLE, które pozwalają na osadzanie (embed) obiektów w tworzonym dokumencie (co pozwala przenosić tak utworzony plik na inny komputer) oraz łączenie (link) między sobą obiektów, co jak do tej pory miało sens tylko w obrębie systemu plików jednego komputera. Niedawno użytkownicy otrzymali pakiet OLE wersja 2.0, który, jak zapewnia Microsoft, jest najważniejszą technologią, jaka pojawiła się (pomijając oczywiście system Windows NT) w bieżącym roku. Technologia OLE 2.0 jest już dołączana do nowych aplikacji Microsoft. Pozwala na tworzenie dokumentów składających się z wielu aplikacji, uruchamianych jednak w dalszym ciągu na jednym procesorze.

OLE 2.0 rozszerza (w porównaniu z 1.0), możliwości łączenia i osadzania obiektów o technikę "drag & drop" (przesunięcie i upuszczenie) obiektów z jednego okna do drugiego lub do innej aplikacji. Technologię tę opisywaliśmy bardziej szczegółowo w CW PL nr 28 z br.

Notes 3.0 a OLE

Firma Lotus udostępniła techniki OLE, które można nazwać quasi-sieciowymi. Są one stosowane w wielu jej programach, opracowanych z myślą o pracy biurowej, włączając w to edytor tekstu AmiPro lub pakiet grafiki prezentacyjnej Freelance.

Kilka miesięcy temu Lotus opracował oprogramowanie połączeniowe AFE (Application Field Exchange). Pozwala ono na dwukierunkową wymianę obiektów w bazach danych systemu Notes z systemem Windows. Daje to możliwość wstawienia do bazy Notes dokumentu złożonego, wykonanego pod kontrolą edytora np. AmiPro dla Windows, przy ustalonym (dzięki OLE 1.0) połączeniu. Jeżeli twórca dokumentu, korzystając z AmiPro, zmieni jego treść, zmiany te zostaną dokonane również na dokumencie znajdującym się w bazie Notes. Cały proces zachodzi także w drugą stronę.

Operacja ta jest możliwa dzięki temu, że każda z baz danych systemu Notes podlega mechanizmowi replikacji. Polega to na automatycznej aktualizacji wszystkich kopii bazy danych. Częstotliwość wykonywania replikacji ustalają sami użytkownicy. Dzięki replikacjom opracowany dokument złożony zostanie rozesłany do innych baz danych, przechowywanych na odseparowanych od siebie platformach sprzętowych. Odległy użytkownik Notes może także przeglądać dokumenty, nanosić zmiany, a dzięki replikacjom przesyłać je do innych baz systemu Notes.

Pomimo, że nie ustalono "rozproszonego" połączenia (link) między aplikacjami, użytkownicy dzięki korzystaniu z AFE i stosowaniu mechanizmów replikacji baz danych mogą udostępniać sobie wzajemnie dane i aplikacje w całej sieci i nie kłopotać się o ich aktualizację, gdyż zajmuje się tym pakiet Notes.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200