Programy dla firmy i urzędu

Na tegorocznym Softargu w Katowicach dominowała oferta oprogramowania dla firmy i urzędu. O jej rozmaitości niech świadczy publikowany cennik.

Na tegorocznym Softargu w Katowicach dominowała oferta oprogramowania dla firmy i urzędu. O jej rozmaitości niech świadczy publikowany cennik.

Prawie każdy może tu znaleźć coś dla siebie - od oprogramowania wspomagającego pracę niewielkiego sklepiku do wielkich systemów, które pomagają zarządzać dużymi zakładami przemysłowymi, hurtowniami czy supermarketami. Te największe i najbardziej uniwersalne systemy, pomagające w zarządzaniu pracą firmy czy urzędu, nie figurują w cenniku z tego względu, że trudno mówić o ich jednostkowej cenie. Przykładowo wymienić tu można duży system zarządzania firmą - Indios, którego pierwsze moduły w wersji polskiej oferuje Polintegra (Zielona Góra, tel. 4831 w. 490), oraz przetłumaczony na język polski system MIS Platinum, rozprowadzany przez Qumak International (Kraków, tel. 34 13 99), czy system Urząd sprzedawany przez Efekt (Katowice, tel. 154 57 91). Zawarte w cenniku zestawienie, dotyczące oprogramowania produkcji krajowej, odnosi się więc w reprezentowanej ofercie do małych i średnich firm.

Obok tradycyjnie oferowanych pakietów typu finansowo- księgowy, kadry-płace czy gospodarka magazynowa pojawiło się, zgodnie z duchem czasów, dużo programów do zarządzania hurtowniami, programów typu książka przychodów i rozchodów (dla biur rachunkowych) czy oprogramowania uwzględniającego VAT. Dla firm mniejszych oferuje się sporo pakietów pracujących pod kontrolą Windows.

Wydaje się, że przeważająca liczba wystawców na Softargu oferowała usługi kompleksowe - tj. instalację opracowanego oprogramowania na istniejących urządzeniach czy też budowanie całego systemu od podstaw, włącznie ze sprzętem i instalacją sieciową. Nie są wyjątkiem firmy, które w swej ofercie mają urządzenia markowe typu komputerów Compaqa. Niektórzy podkreślają współpracę swoich systemów z kasami komputerowymi i czytnikami kodu kreskowego. Przeważają pakiety oparte na DOS-ie i NetWare, są jednak i takie, które działają również pod Unixem.

Ogromna większość producentów oprogramowania łączy swoją ofertę sprzętowo-software'ową z możliwością przeszkolenia przyszłych użytkowników, z obietnicą stałej współpracy w formie nadzoru autorskiego czy serwisu. Są nawet tacy, którzy mogą wydzierżawić swoje pakiety na określony okres czasu. Forma oferowanych usług jest tak różnorodna i powiązana (oprogramowanie, instalacja, szkolenie, wdrożenie, serwis, rozbudowa systemu, upgrade'y, itp.), że ceny poszczególnych modułów czy pakietów należy traktować jako pierwsze przybliżenie kwoty, jaką należy uiścić za uruchomiony system komputerowy.

A mimo wszystko dobrze działający system powinien przynieść wymierne oszczędności, dzięki którym poniesione nakłady prędko się zwrócą. Nie zapomnijmy jednak o sprawie najważniejszej - stosowanie komputeryzacji w przedsiębiorstwie przynosi spodziewane efekty tylko wtedy, gdy organizacja firmy będzie zgodna z tym, co przewidzieli twórcy oprogramowania, że przedsiębiorstwom, które funkcjonują w sposób - łagodnie rzecz nazywając po imieniu - prymitywny nie pomoże nawet najbardziej nowatorski program i najlepszy sprzęt.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200