Podręczny nawigator

Komputery typu PDA (Personal Digital Assistant) można będzie już wkrótce przekształcić w podręczne urządzenia dla określenia położenia obiektów.

Komputery typu PDA (Personal Digital Assistant) można będzie już wkrótce przekształcić w podręczne urządzenia dla określenia położenia obiektów.

Ustaleniem tego położenia zajmuje się dziedzina techniki zwana GPS (Global Positioning Systems). Jest ona rozwijana w USA przy znaczącym udziale m.in. Coast Guard (Straży Przybrzeżnej) i Federal Aviation Administration (Federalna Administracja Lotnicza). Do dokładnego zorientowania w terenie urządzeń pomiarowych służy sieć geostacjonarnych satelitów GPS (ponad 20) lub sieć naziemnych stacji nadawczych, odległych od siebie o ok. 50-100 km, które w częstotliwości nośnej, modulowanej fazowo (FM), niosą informacje o swoim położeniu i emitowanej mocy. Informacje te są kodowane zgodnie ze standardem RDS (Radio Data Standard), od pewnego czasu używanym również w Europie. Metody GPS umożliwiają ustalenie położenia obiektu z dokładnością poniżej 100 m, zaś przy zastosowaniu metody różnicowej DGPS (Differential GPS) 1-10 m.

Połączenie technik GPS z zastosowaniem komputerów przenośnych jest nadzwyczaj obiecującym przedsięwzięciem. Firma Trimble Navigation Ltd oraz Socket Communications prowadzą zaawansowane prace nad skonstruowaniem odbiornika radiowego dla GPS (karta PCMCIA) przeznaczonego do stosowania w komputerach przenośnych z ekranem do pisania piórkiem elektronicznym. Karta z miniaturowym odbiornikiem GPS ma kosztować ok. 800 USD. Miniaturowy odbiornik można będzie tak skonfigurować, aby służył do odczytu sygnałów różnicowych (DGPS). Karta używana z komputerkiem EO firmy AT&T już wkrótce będzie mogła odbierać sygnały z radiostacji stosujących standard RDS dla GPS. Sprzęt dla ustalania położenia - EO/GPS - może być użyty w połączeniu z systemami informacji geograficznej typu GIS. Warto wyobrazić sobie łatwość nanoszenia poprawek na istniejące mapy. Wystarczy je wyświetlić na ekranie przenośnego komputera i korzystając w terenie z metod GPS aktualizować zawarte w nich informacje. Następnie zebrane dane można przesłać do centralnego komputera korzystając np. z bezprzewodowego modemu. Innym zastosowaniem takiego sprzętu może być połączenie mapy komputerowej z możliwością ustalenia położenia. Pozwoli to z kolei na łatwą nawigację czy też wiele zastosowań komunikacyjnych.

W celu opracowania standardu połączenia technik GPS z komputerami przenośnymi powstało joint venture AT&T, IBM Corp., GO Corp., PenStuff Corp i Trimble Navigation Ltd. Standard ma mieć postać otwartego interfejsu dla twórców aplikacji GPS (GPS API). API definiuje klasy obiektów, formaty danych i wiadomości, dzięki którym można będzie dla komputerka takiego jak EO firmy AT&T i systemu operacyjnego PenPoint firmy GO Corp. tworzyć aplikacje związane z techniką GPS. API GPS powstaje dzięki wspólnej pracy PenStuff i IBM. Dzięki API GPS programista, który chce korzystać z technik GPS, nie musi być ekspertem w tej dziedzinie. Będzie więc możliwe upowszechnienie wykorzystania komputerów przenośnych dla technik ustalania położenia obiektów.

Może nie tak szybko, jak byśmy chcieli, ale coraz bardziej realna staje się sytuacja, kiedy na wycieczkę na grzyby będziemy mogli wziąć ze sobą niewielki, tani kieszonkowy komputer, który nie pozwoli nam zabłądzić w lesie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200