CeBit EE, czyli Brno '93

Tegoroczny, brneński INVEX - Międzynarodowe Targi Oprogramowania, Sprzętu, Wyposażenia Biur i Telekomunikacji, które odbywały się w dniach 19-22 października u naszych południowych sąsiadów zgromadziły na swych 32 tys. m kw. 923 wystawców z 11 krajów, w tym niemal całą "śmietankę", firmy liczące się na światowym rynku. Nic zresztą dziwnego - tamtejszy rynek informatyczny, biorąc pod uwagę wielkość kraju, rozwija się bardziej dynamicznie od naszego. Ponadto większa niż w Poznaniu, Warszawie, czy Katowicach atrakcyjność terenów wystawowych podziałała na wystawców jak magnes sprawiając, że na INVEX-ie nie zabrakło ani nowości software'u, ani ciekawego sprzętu.

Tegoroczny, brneński INVEX - Międzynarodowe Targi Oprogramowania, Sprzętu, Wyposażenia Biur i Telekomunikacji, które odbywały się w dniach 19-22 października u naszych południowych sąsiadów zgromadziły na swych 32 tys. m kw. 923 wystawców z 11 krajów, w tym niemal całą ''śmietankę'', firmy liczące się na światowym rynku. Nic zresztą dziwnego - tamtejszy rynek informatyczny, biorąc pod uwagę wielkość kraju, rozwija się bardziej dynamicznie od naszego. Ponadto większa niż w Poznaniu, Warszawie, czy Katowicach atrakcyjność terenów wystawowych podziałała na wystawców jak magnes sprawiając, że na INVEX-ie nie zabrakło ani nowości software'u, ani ciekawego sprzętu.

Rynek

Zwiedzając brneńskie pawilony ze zdumieniem stwierdziłen, że czeski rynek informatyczny łudząco przypomina polski. Obecne są na nim bowiem nie tylko przedstawicielstwa potentatów, czyli takich firm jak IBM, Microsoft, SCO, Hewlett-Packard, itd. lecz także odpowiedniki naszych dużych dystrybutorów - Softronika ze swoimi filiami w Brnie, Pradze, Ostrawie i Trenczinie, czy też Computer 2000 Group, działającego przez lokalnego jedynego przedstawiciela - spółkę Efekt & Partner. Są też na tamtejszym rynku liczne, mniej lub bardziej specjalizowane przedsiębiorstwa, które zajmują się importem, montażem i dystrybucją sprzętu oraz tworzeniem oprogramowania, realizacją kompleksowych usług, itd. lecz próżno wśród nich szukać przedsięwzięć na miarę naszego Techmexu czy Optimusa, mimo iż oferta tych firm nierzadko bywa znacznie bardziej różnorodna.

Najważniejszym jednak miernikiem rozwoju czeskiego rynku wydają się być rokowania na przyszłość i obroty w handlu. Tamtejszy Softronik np. na terenie Czech i Słowacji osiągnął obrót blisko 300 mln koron (ok. 200 mld zł) i liczy na dalszy ich wzrost (aż 45%) w br. Inne firmy oceniają swe szanse podobnie. Czechy poza tym mają znacznie lepszą sytuację płatniczą niż Polska. Daje to o sobie znać np. w postaci większego rozwoju sieci pakietowych PDN (Public Data Network), które noszą tam nazwę EuroTel. Niemal wszyscy sprzedawcy powtarzają hasło "bez spojeni neni vedeni" (bez połączenia nie ma dowodzenia). Wyraźny jest też wzrost zainteresowania komputerami większymi od PC.

Co nowego?

Wystawców było mnóstwo, więc z konieczności skoncentruję się jedynie na ciekawostkach "bliższych koszuli". W grupie drobniejszego sprzętu w Brnie pojawiły się pierwsze komputery DX-2/80 MHz, desktopy z ekranami TFT (IBM), penpady (np. Compaq Concerto, Newton firmy Apple, Dynapad Toshiba, itd.), szybkie komputery przenośne (np. Toshiba T6600C) i nowe drukarki biurowe (np. EPSON Stylus 300), multimedialne Macintoshe i Gateway'e oraz UPS-y (np. American Power Conversion Line-R 1250).

Większy kaliber zaprezentowały firmy IBM, Sun Microsystems, Digital Equipment, Hewlett-Packard, Texas Instruments, Softronik, itd. Wśród ich eksponatów największe zainteresowanie zwiedzających budziły serwery z serii LM, oparte na procesorze Pentium/66 MHz (HP), macierze dyskowe Disk System 10 GB tej samej firmy, komputery Gulipin systemu Corrollary, maszyny z procesorami Alpha (DEC) i niewiarygodnej wręcz jakości wielkoformatowe, kolorowe drukarki DisplayMaker firmy LaserMaster.

W dziedzinie software'u, największymi wydarzeniami INVEX-u były chyba prezentacje: całkowicie zlokalizowanego Open Desktop 3.0 firmy The Santa Cruz Operation, kolejnych czeskojęzycznych wersji programów Lotusa (m.in. Notes) i Microsoftu (Office) oraz nowości z dziedziny CAD na stoiskach Autodesku. Do lokalnych przebojów zaliczyłbym przede wszystkim: system gospodarczy MacKONTO (Matters AD, Frydek-Mistek) oraz przeznaczone dla platformy PC: język Friendly Pascal (Turbo Consult, Brno) i pakiet zintegrowany E.T. Klasik, autorstwa praskiego Optimalu.

Na marginesie

Przy okazji zwiedzania brneńskiego INVEX-u można się było także przekonać, jak bogaty, prężny i silny jest tamtejszy rynek publikacji o tematyce komputerowej. Targom przewodziło czeskie IDG, zajmujące piętrowy pawilon z salą prelekcyjną, zaś liczba, objętość i zakres tematyczny książek oraz czasopism, jakie można było nabyć na tych targach, z pewnością przyprawiłaby o ból głowy większość naszych wydawców.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200