Moskiewskie igrzyska komputerowe

Zakończonym niedawno moskiewskim targom komputerowym "SoftTool'93" towarzyszyły zorganizowane po raz pierwszy zawody dla indywidualnych programistów. O przebiegu tej imprezy, do złudzenia przypominającej w oprawie Igrzyska Olimpijskie, pisze moskiewski korespondent CW.

Zakończonym niedawno moskiewskim targom komputerowym "SoftTool'93" towarzyszyły zorganizowane po raz pierwszy zawody dla indywidualnych programistów. O przebiegu tej imprezy, do złudzenia przypominającej w oprawie Igrzyska Olimpijskie, pisze moskiewski korespondent CW.

Tydzień temu informowałam o zakończonej 9 października międzynarodowej imprezie wystawienniczej, znanej w Rosji pod nazwą "SoftTool'93". Jakkolwiek same wystawo-targi nie przyniosły żadnych rewelacji, na uwagę zasługuje towarzyszący im konkurs dla indywidualnych programistów. Wiele z ideologii i symboliki imprezy, ochrzczonej mianem Komputerowych Igrzysk Olimpijskich, zapożyczono z tradycyjnych Olimpiad: m.in. białą flagę z rysunkiem pięciu dyskietek w olimpijskich kolorach. Jednakże w odróżnieniu od nowożytnych Olimpiad, udział w zawodach brali tylko indywidualni programiści. Startów drużynowych regulamin imprezy nie przewidywał.

Podstawowym celem tej ciekawej imprezy była popularyzacja możliwości indywidualnych programistów rosyjskich i pośrednictwo w nawiązywaniu przez nich współpracy z firmami komputerowymi. W wielu przypadkach cel ten został osiągnięty: kilku programistów otrzymało pracę w firmach komputerowych, jednemu z uczestniczących w igrzyskach studentów firma komputerowa ufundowała dodatkowe stypendium.

Podczas pierwszych zawodów odbywały się dwa rodzaje konkurencji: długo- i krótkodystansowe. Zadania zostały opracowane przez dziesięć dużych firm - liderów rosyjskiego rynku komputerowego. Pracownicy każdej z nich przygotowali od 2 do 7 zadań. Te same firmy były fundatorami nagród dla zwycięzców "swoich" konkursów.

Aby zwyciężyć na turnieju długodystansowym, należało napisać dosyć skomplikowany program, który wykonywałby określone wcześniej zadanie. Treść zadań ogłoszono na miesiąc przed rozpoczęciem wystawy SoftTool w rosyjskiej prasie komputerowej. Tematy błyskawicznych turniejów były ogłaszane kilka minut przed rozpoczęciem konkursu.

Organizatorzy zawodów podkreślili, że szczególną uwagę przywiązują do ochrony praw autorskich uczestników igrzysk. Autorzy programów, które znajdą praktyczne zastosowanie, otrzymają zapłatę, zaś ich programy lub fragmenty będą objęte ochroną prawną.

O popularności imprezy świadczy fakt, iż w tegorocznych moskiewskich igrzyskach komputerowych wystartowało ok. 1000 uczestników - od uczniów szkół podstawowych do ludzi w wieku przedemerytalnym. Obawy przed uczestnictwem w turniejach krótkodystansowych były dużo większe - wzięło w nich udział jedynie ok. 70 osób.

Zdaniem organizatorów imprezy, miesięczny termin zawodów długodystansowych okazał się zbyt krótki. Aby umożliwić uczestnikom przyszłorocznych Igrzysk stworzenia wartościowego i głęboko przemyślanego oprogramowania postanowiono, że w przyszłości zadania biorące udział w tych zawodach ogłoszone zostaną z półrocznym wyprzedzeniem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200