Bankowość raczej na uboczu

Wśród producentów systemów bankowych na wystawach Softarg '93 nie dało się zaobserwować tak intensywnej ferii barw, jak to mieliśmy okazję widzieć miesiąc temu na gdańskim InfoMan '93. Wśród 170 wystawców Softargu, którzy orientowali się raczej na usatysfakcjonowanie przemysłu i administracji, udało się odszukać zaledwie 5 producentów systemów bankowych. Byli to: CSBI (Warszawa), PTB elba (Wrocław), Koncept (Kraków), Prokom (Gdynia) oraz Saba (Bydgoszcz). Niektórzy z nich występowali zresztą na stoiskach niesuwerennych.

Wśród producentów systemów bankowych na wystawach Softarg '93 nie dało się zaobserwować tak intensywnej ferii barw, jak to mieliśmy okazję widzieć miesiąc temu na gdańskim InfoMan '93. Wśród 170 wystawców Softargu, którzy orientowali się raczej na usatysfakcjonowanie przemysłu i administracji, udało się odszukać zaledwie 5 producentów systemów bankowych. Byli to: CSBI (Warszawa), PTB elba (Wrocław), Koncept (Kraków), Prokom (Gdynia) oraz Saba (Bydgoszcz). Niektórzy z nich występowali zresztą na stoiskach niesuwerennych.

CSBI tym razem nie promowała zbyt wyraziście swojej najważniejszej aplikacji, jaką jest niewątpliwie system bankowy CSBI Bankier. Być może dlatego, że Bankier promocji już nie potrzebuje (jest teraz wdrażany w 53 oddziałach Polskiego Banku Inwestycyjnego oraz w wielu oddziałach banku Gospodarki Żywnościowej). Bardziej skupiono się natomiast na prezentacji innych produktów, takich jak Bridge (pomost od repozytorium narzędzia CASE do systemu zarządzania relacyjną bazą danych Progress), Promis (zarządzanie przedsiębiorstwem) oraz Okei (pakiet obsługi handlu zagranicznego). Osobnym wydarzeniem była premiera języka 4GL Progress w wersji 7 (w kilka dni po premierze międzynarodowej). Nowymi elementami Progressa jest zintegrowane środowisko projektowe UIB (Universal Interface Builder), debugger, programowanie zdarzeniowe (programista sporządza listę reakcji na zestaw zdarzeń), ulepszony edytor oraz Translation Manager - narzędzie do szybkiego tworzenia aplikacji w wersjach narodowych (o nowościach Progressa piszemy szerzej na str. 7).

Na stoisku gdyńskiego Prokomu prezentowano system bankowy Probank (szczegóły opisaliśmy w CW nr 36 z 4.10.93, str. 40), ale także tradycyjne prokomowe systemy zarządzania przedsiębiorstwem FK'X, GM'X oraz stosunkowo nowy system ubezpieczeniowy Insurer.

Wrocławskie Przedsiębiorstwo Techniki Bankowej elba jest znane użytkownikom sektora bankowego od 5 lat. Firma zaczęła od pojedynczych modułów: Kredyty, Lokaty, Adys (Arkusz Dysponenta) i Sapod, z których ostatni stanowi interfejs do maszyn całodziennie przetwarzających dane banku (SOB bądź miniSOB). Na wystawie Softarg '93 elba prezentowała moduł Kredyty w wersji 2.0, moduł RABA przeznaczony do raportowania w banku oraz zintegrowany system bankowy skarb. System skarb napisany został z uwzględnieniem najnowszych technik tworzenia oprogramowania (CASE, Informix/SunOS) oraz z wykorzystaniem wieloletnich doświadczeń firmy i obecnie znajduje się w fazie promocji. Pozostałe moduły stanową kontynuację dotychczasowej linii produktów przeznaczonych dla użytkowników pracujących w środowiskach DOS wraz Novell NetWare, QNX i Unix. Nieoczekiwanym hitem, nawet dla twórców, stał się niedawno opracowany moduł RABA. Szczególnie jego funkcje raportowania, w połączeniu z innymi, zewnętrznymi systemami (np. ZORBA, miniSOB, SOB, Bankier itd.) budziły duże zainteresowanie zwiedzających.

Krakowski Koncept tradycyjnie oferował swój system obsługi banku Dukat, zainstalowany w kilkunastu małych bankach i wdrażany z powodzeniem w następnych (m.in. w Banku Rzemiosła w Poznaniu). Koncept jest integratorem systemów. Oferuje zarówno typowe komputery PC (DTK), jak i wieloprocesorowe maszyny Sequenta pracujące pod systemem Dynix/ptx (Dynamic Unix). Przy okazji integracji własnych systemów, Konceptowi udało się w lipcu br. wykryć błędy w fabrycznym oprogramowaniu tablic (macierzy) dyskowych Micropolis pracujących pod systemem Novell NetWare. Pierwsze sygnały zgłaszane do Ameryki z dalekiej Polski były oczywiście ignorowane. Dopiero wówczas, gdy Koncept opracował test, którego wykonywanie w co najmniej jednym przypadku na 10 testowań nieuchronnie doprowadzało do załamania systemu zapisu danych w tablicach Micropolis RAID 5, producent przyznał się do błędu. Tkwił on w konstrukcji programu obsługi (drivera) bufora zapisu (write-cache), nazbyt wrażliwego - jak się okazało - na zapisywanie rekordów zmiennej długości. A więc znowu bez kompleksów: Polak potrafi.

Bydgoska Saba występowała na stoisku grupowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Polski Rynek Oprogramowania (PRO). Firma ta proponuje swój własny produkt, System Automatyzacji Banku Saba, wraz z wdrożeniem, serwisem i szkoleniami. System Saba jest stosowany przez banki małe, oddziały, filie banków oraz punkty kasowe. Na liście referencyjnej tego systemu znajduje się ponad 150 placówek. Wśród nich GBW Poznań, GBPZ SA Wrocław oraz BGŻ Zielona Góra. System Saba ma budowę modułową, która pozwala na kupowanie go "po cegiełce". Moduły te to m.in. Administrator, Dysponent, Kredyty, Wkłady, Dokumenty Zastrzeżone oraz Identyfikacja Podpisów. Najnowszymi modułami systemu Saba są: Arkusz Kalkulacyjny, Zestawienia, Centrum i Rozliczenia (BRIR, awiza). Saba została napisana w językach Pascal i C++ (od Borlanda) z użyciem funkcji Btrieve 5.1, dla środowiska DOS/NetWare.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200