Rynek CAD dla Windows NT podgrzewa się

Rysująca się coraz silniej rywalizacja o rynek PC zarówno producentów procesorów (x86, Pentium, Alpha, MIPS itp.) oraz twórców systemów operacyjnych (OS/2 2.1, Windows NT 3.1, NeXTStep, Solaris itp.) nie pozostała bez wpływu na strategię przedstawicieli jednej z ważniejszych gałęzi przemysłu komputerowego, a mianowicie firm związanych z systemami CAD/CAM/CAE.

Rysująca się coraz silniej rywalizacja o rynek PC zarówno producentów procesorów (x86, Pentium, Alpha, MIPS itp.) oraz twórców systemów operacyjnych (OS/2 2.1, Windows NT 3.1, NeXTStep, Solaris itp.) nie pozostała bez wpływu na strategię przedstawicieli jednej z ważniejszych gałęzi przemysłu komputerowego, a mianowicie firm związanych z systemami CAD/CAM/CAE.

Jedna z większych na świecie firm oferujących tego typu systemy - Intergraph Corp.(w 91 roku obroty tej firmy przekroczyły 1 mld USD i stale wzrastają) od ponad 20 lat jest zarówno producentem sprzętu, jak i oprogramowania CAD/CAM/CAE typu "high end". Swoje stacje robocze Intergraph buduje wykorzystując swój własny procesor Clipper. Urządzenia te mają być kolejną platformą sprzętową dla systemu Windows NT. Firma Intergraph Corp., w odróżnieniu od innych producentów procesorów, ma zamiar uzyskać wyłączność na sprzęt wyposażony w Clipper z zainstalowanym Windows NT.

Intergraph oferuje obecnie ok. 1000 aplikacji z zakresu systemów GIS, geodezji i kartografii, energetyki, mechaniki, budownictwa przemysłowego, zarządzania dużymi organizacjami i wielu innych. Jeden z jej ważniejszych produktów - pakiet typu CAD "MicroStation" - jest obecnie dostępny zarówno dla komputerów typu PC, jak i dla stacji roboczych, przy czym może być pomocny dla inżyniera, architekta, konstruktora, kreślarza, kartografa - wszystko zależnie od dodanych modułów oprogramowania. Na całym świecie zainstalowano do dzisiaj ok. 130 tys. stanowisk z MicroStation na wielu platformach sprzętowych jak Sun, Hewlett-Packard, Apple Mac, Intergraph, DOS.

Jak się dowiedzieliśmy, na ostatnich targach CAD/CAM/CAE w Warszawie, od przedstawicieli firmy Intergraph (Warszawa, tel. 49 78 82) oraz opierając się na informacjach zawartych w katalogu Microsoftu - "Aplikacje Win 32 dla Windows NT w '93 r." - już obecnie jest dostępna 32-bitowa wersja MicroStation PC dla Windows NT. Jest ona sprzedawana w jednym opakowaniu z wersją MicroStation dla Windows 3.1. Można także przypuszczać, że pakiet MicroStation dla Windows NT pracujący na stacji roboczej Intergraph (wyposażonej w procesor Clipper) ukaże się na rynku do końca br.

Obecnie na rynku CAD króluje bez wątpienia pakiet AutoCAD firmy Autodesk Inc. Został on opracowany w 1983 r. z myślą o rynku PC i do dnia dzisiejszego zainstalowano ok. 680 tys. jego stanowisk, w tym 500 tys. dotyczy platformy Intel. Również ten pakiet ma być do końca tego roku opracowany dla systemu Windows NT.

Zarówno AutoCAD jak i MicroStation są programami o porównywalnej cenie (AutoCAD - 2800 GBP, MicroStation - 2995 GBP, ceny w W. Brytanii), które zaczynają coraz mocniej rywalizować ze sobą. Zamieszczone w kwietniowym PC Magazine porównanie obu pakietów świadczy o przewadze produktu Intergraphu, w czym istotnie zaważyły możliwości grafiki 3D pakietu MicroStation. Oba pakiety będą dostępne dla użytkowników Windows NT. Wiadomo już, że pakiet Intergraph będzie uruchamiany na platformie Intel i Clipper. Wybór przez Autodesk innej, poza intelowską, platformy sprzętowej dla AutoCAD'a uruchamianego pod kontrolą Windows NT może w sposób istotny rozdzielić szanse w konkurowaniu procesorów RISC a x86 i Pentium.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200