Kłopoty z drukarkami i innymi urządzeniami peryferyjnymi

W poprzednich odcinkach pisałem o kłopotach z drukarkami i sterownikami do nich. W międzyczasie dowiedziałem się, że w Polsce istnieje jednak co najmniej jedna firma, która wraz ze sprzedawanymi drukarkami dostarcza aktualne sterowniki do popularnych programów DOS i Windows. Jeśli tylko będę miał okazję przetestować te drukarki, przedstawię wyniki na naszych łamach.

W poprzednich odcinkach pisałem o kłopotach z drukarkami i sterownikami do nich. W międzyczasie dowiedziałem się, że w Polsce istnieje jednak co najmniej jedna firma, która wraz ze sprzedawanymi drukarkami dostarcza aktualne sterowniki do popularnych programów DOS i Windows. Jeśli tylko będę miał okazję przetestować te drukarki, przedstawię wyniki na naszych łamach.

Windows, Windows...

Wspomniałem także, że firma Microsoft dostarcza aktualne sterowniki do wielu typów drukarek. Są one zawarte w bibliotece sterowników Windows Drivers Library (WDL). Niestety, jak się okazuje, nawet przedstawicielstwo firmy Microsoft w Polsce nie posiada tej biblioteki. Mam jednak nadzieję, że niedługo pojawi się ona w Polsce (przynajmniej taką obietnicę uzyskałem w irlandzkim oddziale firmy, w Dublinie).

Komu potrzebne są nowe sterowniki?

Każdy użytkownik chciałby zwiększyć szybkość działania swego komputera, zwłaszcza w środowisku Windows. Najprostsza metoda, poza kupieniem szybszego komputera lub karty graficznej, polega na zamianie sterowników posiadanych urządzeń na ich najnowsze wersje. Wraz z Windows 3.1 dostarczanych jest wiele programów obsługi urządzeń peryferyjnych. Noszą one różne rozszerzenia. Na przykład sterowniki drukarek i kart graficznych mają rozszerzenie DRV (SUPERVGA.DRV, HPPCL.DRV), a uniwersalny sterownik drukarek i niektóre sterowniki klawiatur rozszerzenie DLL (UNIDRV.DLL, KBDPL.DLL), itp.

Proszę popatrzeć na daty utworzenia tych plików. Jeżeli posługujemy się angielskojęzyczną wersją Windows 3.1, to na ogół jest to data 10 marca 1992, jeżeli zaś wersją polskojęzyczną, to 15 luty 1993. Tak więc, w polskiej wersji Windows załączono nowsze wersje i oczywiście tylko ich należy używać.

Spore kłopoty mają także ci użytkownicy Windows, którzy posiadają nietypowy sprzęt. Są to urządzenia, których firma Microsoft nie uznała za dostatecznie powszechnie używane i ich sterowniki nie zostały włączone do standardowego pakietu dystrybucyjnego Windows. Wprawdzie w wypadku wielu kart graficznych sterowniki dostarczane są wraz z kartą, ale najczęściej do Windows 3.0. Ich używanie może prowadzić do kłopotów typu: "niedomykające się okna", zawieszanie się komputera, niekompletny powrót do Windows z DOS-u, błędne znaki na ekranie okienka DOS-owego, czasem nawet przebijający "cień" obiektów Windows w okienku DOS-owym. W wypadku drukarek, kłopoty z wcześniejszymi sterownikami ujawnią się jako niewłaściwe odstępy między wierszami wydruku, zniekształcenia grafiki, niekompletnego wydruku strony, itp.

Od czasu rozpoczęcia sprzedaży Windows 3.1 firma Microsoft opracowała setki nowych sterowników do różnorodnych urządzeń peryferyjnych: drukarek, kart graficznych, kart dźwiękowych, kart sieciowych i in. I one właśnie znajdują się we wspomnianej bibliotece.

Firma Acer ogłosiła, że dostępne już są jej komputery AcerFormula z procesorami MIPS R4000 i R4400. Do każdego z nich dołączona będzie kopia Windows NT.

Wiele sterowników znajdujących się w bibliotece WDL zostało opracowanych przez producentów sprzętu. Sama firma Microsofot włączyła w skład WDL poprawione wersje sterowników, w których wykryto błędy w trakcie ich używania. Szczegółowy wykaz zawartości biblioteki WDL zamieścimy, gdy tylko będzie ona dostępna. Obecnie podajemy garść informacji z prasy zagranicznej. Część WDL dotycząca drukarek zawiera sterowniki ponad 500 typów, poczynając od już nie produkowanych Epson FX-85, czy NEC CP6, a na najnowszej wersji 3.55 interpretera PostScriptu kończąc.

W WDL znajduje się cała rodzina sterowników do kart graficznych Tseng, S3 i Paradise. Jest także sterownik dla kart CGA i MCGA.

Z ciekawostek w WDL warto wymienić obecność gry Reversi, dostarczanej jedynie z Windows 3.0, sterownika do standardowego głośniczka komputera, umożliwiającego akceptowalne odtwarzanie sygnałów dźwiękowych, sterownika tekstowej sesji DOS-owej z Windows 2.x oraz sterowników sieciowych do Novella.

Forma dystrybucji

Podstawową formą dystrybucji biblioteki WDL jest CD ROM zawierający samorozpakowujące się pliki (o rozszerzeniu EXE) z poszczególnymi sterownikami, dodatkowymi informacjami o nich i ewentualnym setupem, jeśli jest potrzebny. Oprócz tego, istnieje wersja bazy danych w systemie zarządzania bazami Access, pozwalająca na przygotowanie dyskietek instalacyjnych poszczególnych sterowników.

Instalowanie nowych sterowników

Gdy instalujemy nowszą wersję sterownika, to najczęściej wystarczy jedynie skopiować ją do odpowiedniego katalogu (zwykle jest to podkatalog SYSTEM katalogu WINDOWS). Jeżeli wymagana jest specjalna instalacja, to jej opis znajduje się w towarzyszącym pliku tekstowym (o rozszerzeniu TXT). W tym miejscu wypada przypomnieć dobrą praktykę archiwizowania na dyskietce lub w oddzielnym katalogu na dysku stałym, dawniejszej wersji sterowników. Jeżeli nowy sterownik okaże się nieprzydatny, zawsze będzie można powrócić do poprzedniej wersji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200