Ethernetem do centrali

RAD prezentuje nowe modele urządzeń łączących funkcje klasycznych sieci telekomunikacyjnych i sieci transmisji danych

RAD prezentuje nowe modele urządzeń łączących funkcje klasycznych sieci telekomunikacyjnych i sieci transmisji danych.

RAD Data Communications przygotowuje na tegoroczne targi CeBIT premiery nowych modeli sprzętu telekomunikacyjnego. Wśród nowości są m.in. urządzenia TDMoIP (TDM over IP - transmisja standardowych kanałów głosowych w sieciach IP), konwertery Ethernet over SDH/SONET do transmisji danych w sieciach SDH oraz bezprzewodowe multipleksery AirMux do radiowej transmisji danych na odległość do 40 km.

Ethernet z gwarancjami

Technologia i urządzenia TDMoIP są przeznaczone dla operatorów lub firm, które zainwestowały lub zamierzają inwestować w łącza Gigabit Ethernet, a jednocześnie nadal chcą wykorzystywać standardowe linie telekomunikacyjne do transmisji głosu. Argumentacja jest taka, że jeżeli przepustowość tych ostatnich zaczyna się wyczerpywać, a linie Gigabit Ethernet nie są w pełni wykorzystane, to zamiast rozbudowywać tradycyjną infrastrukturę SDH/SONET, można zastosować technologię TDMoIP i część transmisji głosowej przekazywać za pośrednictwem wolnego pasma w sieci IP.

Dzięki TDMoIP centrale telefoniczne nie muszą być wyposażane w moduły do pakietyzacji głosu - łącze Gigabit Ethernet "widzą" bowiem jako jedno lub wiele traktów E1/T1 lub T1/T3. Właśnie pod tym względem TDMoIP najbardziej różni się od systemów VoIP. Z punktu widzenia operatora technologia TDMoIP pozwala oferować tradycyjne usługi telefoniczne bez konieczności inwestowania w drogą infrastrukturę sieci SDH lub ATM - prowadzenie łączy ethernetowych jest znacznie tańsze. Według przedstawicieli RAD firma sprzedała dotychczas na świecie ponad 20 tys. portów TDMoIP.

Telefon pełny danych

Nowa seria konwerterów Ethernet over SDH/SONET jest przeznaczona do efektywnej realizacji transportu pakietów IP w sieci SDH.

Umożliwiają one optymalizację wykorzystywanego pasma (2,3 Mb/s, 51 Mb/s lub 155 Mb/s) w sieciach SDH do pod kątem łączy Ethernet 10, 100 i 1000 Mb/s.

RAD Data Communications opracowała także serię bezprzewodowych multiplekserów AirMux pracujących w paśmie 3,5 GHz (licencjonowane) i 5,5 GHz. Urządzenia wyposażone w interfejsy E1 i Ethernet umożliwiają transmisję danych w trybie punkt-punkt z prędkością 2,3 Mb/s. Zależnie od modelu i rodzaju anten zasięg łączy może wynosić 8, 16 lub 40 km.

Koszt sprzętu i instalacji nie przekracza 10 tys. USD/łącze, co wg przedstawicieli firmy umożliwia uzyskanie zwrotu inwestycji w czasie 6-12 miesięcy.

Mniejsze wymiary, mniejsze koszty

Wszystkie urządzenia zawierają nowe, opracowane przez RAD zintegrowane układy ASIC pozwalające wydajnie przetwarzać wiele strumieni E1/T1-E3/T3, w tym także przenoszących wideo i głos po IP. Miniaturyzacja układów ma też wg RAD zapewniać obniżenie kosztów wdrażania systemów TDMoIP. Na targach CeBIT RAD Data Communications zaprezentuje własne modele urządzeń wykorzystujących nową generację chipsetów, które są sprzedawane również niezależnym producentom.

Powoli do góry

RAD Data Communications, izraelska firma należąca do grupy RAD, specjalizująca się w wytwarzaniu sprzętu telekomunikacyjnego, po dwóch chudych latach, w których następował znaczący spadek obrotów, w 2003 r. zanotowała niewielki wzrost sprzedaży (3%). Łączne obroty firmy na świecie zamknęły się kwotą ok. 132 mln USD.

W Polsce RAD Data Communications jest reprezentowana przez firmę Polixel. Jak twierdzą przedstawiciele tej firmy, w najlepszym 2000 r. obroty RAD Data Communications w Polsce sięgały 1,5% sprzedaży na świecie (ok. 200 mln USD), obecnie nie przekraczają 1%, a w 2003 r. połowa sprzedaży trafiła do Telekomunikacji Polskiej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200