Przełącznik jak PC

Standardy ASI i ACTA mają umożliwić budowanie tańszych i bardziej elastycznych urządzeń sieciowych.

Standardy ASI i ACTA mają umożliwić budowanie tańszych i bardziej elastycznych urządzeń sieciowych.

Pierwsze układy przeznaczone do budowy sprzętu sieciowego zgodne z ASI (Advanced Switching Interconnect) powinny się pojawić na rynku na początku 2005 r. Urządzenia zbudowane z ich wykorzystaniem mają być dostępne kilka miesięcy później. Specyfikacja, stworzona na bazie technologii PCI Express, ma umożliwić budowanie urządzeń sieciowych w sposób podobny do składania komputera PC - z użyciem procesorów i pozostałych komponentów komunikujących się za pośrednictwem "wspólnego języka".

Obecnie większość dostawców sprzętu sieciowego stosuje własne, zamknięte technologie złączy między komponentami, z których składają się przełącznik czy router. Przez to - zdaniem Intela, jednego z motorów napędzających opracowanie ASI - nie mogą wykorzystać korzyści skali dających szansę na obniżkę kosztów produkcji.

W jednym pudełku

Możliwość stosowania standardowych komponentów bez konieczności tworzenia dedykowanych złączy ma znacząco przyspieszyć proces opracowywania typowego urządzenia sieciowego. Obecnie trwa to średnio ok. 2 lat. Dzięki ASI czas ten ma zostać skrócony przynajmniej o połowę. Oznacza to, że urządzenia o nowych możliwościach będą szybciej trafiały do klientów.

Sprzęt zgodny z ASI z pewnością zainteresuje przede wszystkim operatorów telekomunikacyjnych i dostawców usług internetowych. Dzięki temu będą mogli oferować nowe rodzaje usług - tak twierdzą twórcy ASI. W połączeniu z zatwierdzoną wcześniej specyfikacją ATCA (Advanced Telecom Computing Architecture), która dotyczy projektowania obudów urządzeń sieciowych, ASI może w najbliższych latach mieć ogromny wpływ na zakupy operatorów telekomunikacyjnych, a nawet przedsiębiorstw - uważają analitycy In-Stat/MDR. Ich zdaniem standaryzacja może przynieść operatorom spore oszczędności i zapewnić większą elastyczność świadczonych usług.

Przykładowo, obecnie operatorzy muszą posiadać zapasy różnych rodzajów wentylatorów dla każdego rodzaju wykorzystywanych urządzeń. Jeśli upowszechni się ACTA, wentylatory będą mogły być standardowe, dzięki czemu ich zapasy mogą zostać zmniejszone. Co znacznie ważniejsze, uzupełnieniem ASI jest protokół PI-8. Dzięki niemu będzie możliwe budowanie urządzeń łączących w jednej obudowie elementy należące do różnych klas systemów, np. komunikacyjnych, komputerowych i pamięci masowych.

Możliwość łączenia sprzętu komputerowego i sieciowego w jednej obudowie z pewnością przyczyni się do uproszczenia zarządzania infrastrukturą. Może także zmniejszyć koszty produkcji urządzeń. Wystarczy wyobrazić sobie przełącznik ze zintegrowanym serwerem pracujący w centralnej siedzibie operatora, który może stanowić uniwersalną platformę dla usług przesyłania danych i pokrewnych. Cały ruch wchodzący z zewnątrz do przełącznika Gigabit Ethernet mógłby przechodzić przez zintegrowany z nim serwer blade, na którym są zainstalowane oprogramowanie antywirusowe, filtry pakietów itd.

Bez gwarancji zgodności

Nawet jeżeli standardy ACTA i ASI się przyjmą, rzeczywista zgodność rozwiązań je wykorzystujących nie będzie automatyczna. Zgodność fizyczna interfejsów czy obudów nie oznacza, że poszczególne elementy będą ze sobą zgodne funkcjonalnie. Jak nieraz bywało, ta zgodność może być w wielu przypadkach tylko częściowa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200