Szyfr częściowo uzgodniony

WinZip i PKWare doszły do częściowego porozumienia w kwestii stosowania algorytmu szyfrującego AES z 256-bitowym kluczem.

WinZip i PKWare doszły do częściowego porozumienia w kwestii stosowania algorytmu szyfrującego AES z 256-bitowym kluczem.

Po kilku miesiącach sporu dwaj najwięksi producenci narzędzi do kompresji danych - WinZip i PKWare - doszli do częściowego porozumienia w sprawie stosowania szyfrowania AES z kluczem 256-bitowym. Użytkownicy nowych wersji oprogramowania obu firm nie będą więc pozbawieni możliwości wymiany plików.

W obronie standardu

Zip to jeden z najbardziej znanych formatów kompresji plików. W wyniku braku porozumienia dwóch najważniejszych na rynku producentów oprogramowania kompresującego - WinZip Computing i PKWare - jego popularność stanęła ostatnio pod znakiem zapytania. W ub.r. obie firmy zaczęły promować własne, niezgodne formaty zapisu danych - o sporze tym pisaliśmy szerzej w CW 27/2003. Ostatnio firmy doszły jednak do częściowego porozumienia. Ich pakiety będą mogły wzajemnie odczytywać zaszyfrowane pliki.

WinZip Computing opublikowała niedawno trzecią wersję beta programu WinZip 9.0, która umożliwia odczyt plików zapisanych w formacie PKZip (aplikacja firmy PKWare). PKZip nie akceptuje bezpośrednio formatów WinZip, ale PKWare udostępniła na swojej stronie WWW bezpłatną wersję programu PKZip Reader, która umożliwia odczyt plików WinZip oraz innych formatów wykorzystujących AES.

Otwarty patent

PKWare złożyła wniosek patentowy na SecureZIP Technology - opracowaną przez tę firmę technologię szyfrowania zgodną z 256-bitowym standardem AES, zawierającą dodatkowo mechanizmy obsługi podpisów cyfrowych. Steve Crawford, prezes PKWare, nie uważa, aby było to niezgodne z ideą otwartości standardów. Twierdzi wręcz, że polityka jego firmy ma na celu stworzenie jednolitej specyfikacji nowej generacji formatów ZIP.

Czas zweryfikuje te deklaracje. Trzeba jednak przyznać, że wniosek patentowy PKWare dotyczy metody dostępu do plików, a nie samego formatu. Firma opublikowała też specyfikację swojej technologii na witrynie internetowej i oferuje bezpłatne licencje dla producentów oprogramowania. Beta WinZip 9.0 nie obsługuje podpisów elektronicznych - producent twierdzi, że rynek nie potrzebuje takich funkcji.

Wojna na szyfry

Twórcą formatu Zip był założyciel firmy PKWare Phil Katz (zmarł w 2000 r.), który opublikował jego specyfikację i udostępnił ją bezpłatnie wszystkim zainteresowanym producentom oprogramowania. Ta idea otwartego standardu kompresji przyczyniła się do jego dużej popularyzacji i m.in. dlatego powstała firma WinZip, która obecnie ma największe udziały w rynku tego typu oprogramowania.

Problemy ze zgodnością pojawiły się wraz z pomysłem na wprowadzenie mechanizmów szyfrowania danych rozszerzających funkcjonalność oprogramowania do kompresji o zaawansowane metody zabezpieczania dostępu do informacji. Już pierwotna specyfikacja Zip 2.04g umożliwiała ochronę kompresowanych plików przed odczytem, ale tylko przy wykorzystaniu względnie słabego i łatwego do złamania systemu haseł dostępu. Dlatego też PKWare wpadła na pomysł wprowadzenia funkcji wykorzystujących elektroniczne podpisy i mechanizmy szyfrowania danych zgodnie z 256-bitowym standardem AES.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200