Za chlebem do Ameryki

Polscy przedsiębiorcy na ogół są zadowoleni z udziału w projekcie offsetowym Mining & Matching Program.

Polscy przedsiębiorcy na ogół są zadowoleni z udziału w projekcie offsetowym Mining & Matching Program.

W Łodzi i Warszawie w połowie grudnia 2003 r. rozpoczęły działalność akceleratory technologiczne powołane w ramach jednego z projektów offsetowych firmy Lockheed Martin. Akceleratory mają pomóc polskim przedsiębiorcom w realizacji ciekawych pomysłów. Inicjatywie towarzyszy Mining & Matching Program, który ma na celu zachęcenie polskich i amerykańskich firm do nawiązywania współpracy.

Do programu zakwalifikowało się 20 polskich firm, w większości z sektora informatycznego. Do tej pory odbyły się trzy serie rozmów między potencjalnymi partnerami z Polski i USA. Uczestnicy finalizują już pierwsze kontrakty.

Transfer w obie strony

Za chlebem do Ameryki

Amerykańscy partnerzy firm biorących udział w Mining & Matching Program

Warszawska Comtica będzie współpracować co najmniej z dwoma amerykańskimi firmami. Jedną z nich jest Symeron, producent systemu CRM dla branży motoryzacyjnej - AutoClick. "W rozwiązaniu położono nacisk na obsługę klientów po sprzedaży w stopniu nieznanym na rynku europejskim" - mówią przedstawiciele Comtica. "AutoClick umożliwia zbieranie i analizę danych pochodzących z punktów dilerskich. Integruje się także z serwisami finansowymi innych firm, w tym ubezpieczycieli" - dodają.

Comtica ma zostać przedstawicielem Symerona w Europie. Co więcej, przejmie od Amerykanów część prac programistycznych. Przede wszystkim zajmie się przepisaniem programu zbudowanego w technologii ASP zgodnie z założeniami nowocześniejszej technologii Microsoft .Net. Comtica będzie samodzielnie lokalizować AutoClicka tak, żeby móc go oferować poza Polską. Przedstawiciele firmy chcą do połowy 2004 r. zrealizować pierwsze wdrożenie.

Comtica nawiązała również współpracę z Austin Logistics, firmą oferującą oprogramowanie do zarządzania call center, relacjami z klientami i zarządzania ryzykiem. Comtica będzie reprezentować Austin Logistics na rynku polskim, zajmie się też lokalizacją jej oprogramowania. "Chodzi o wbudowanie w logikę systemu określonych zasad zachowania konsumentów, ich motywacji i mentalności innych od tych, które są powszechne w USA" - tłumaczą przedstawiciele warszawskiej firmy. Do tego celu chcę wykorzystać wyniki badań psychologicznych i socjologicznych.

Comtica liczy także, że uda jej się zainteresować amerykańskie firmy swoim produktem SMS TV, platformą do zarządzania zawartością kanału telewizyjnego. Trwają rozmowy z kilkoma potencjalnymi partnerami.

Siostrzane spółki

Dzięki uczestnictwu w Mining & Matching Program firma Rodan Systems stworzy spółkę z amerykańską Accelerated Computer Professionals. Zajmie się ona produkcją systemów bezpieczeństwa na potrzeby amerykańskich przedsiębiorstw. "Powstaną dwie spółki. Jedna działająca przy łódzkim akceleratorze technologicznym - Eyeson24x7 Europe, zajmująca się produkcją oprogramowania, i druga - Eyeson24x7 America, która zajmie się jego sprzedażą w USA" - wyjaśnia Wojciech Stachura, dyrektor Pionu Sprzedaży i Marketingu w Rodan Systems.

W kolejnej fazie opracowane przez Eyeson24x7 rozwiązania mają zostać wprowadzone do sprzedaży na rynkach Europy Zachodniej. Zdaniem przedstawicieli Rodan Systems na razie tego typu oprogramowanie nie znalazłoby nabywców w Polsce. System zostanie zbudowany z wykorzystaniem platformy OfficeObjects opracowanej przez Rodan Systems. Eyeson24x7 Europe ma być zarejestrowana pod koniec lutego 2004 r.

Poszukiwane innowacyjne firmy

Działające od ponad miesiąca dwa akceleratory będą wspierać projekty realizowane w ramach Mining & Matching Program. Akcelerator łódzki - przy Uniwersytecie Łódzkim - ma pełnić funkcję inkubatora dla młodych innowacyjnych firm, oferując im infrastrukturę do prowadzenia działalności oraz wsparcie związane z pozyskaniem partnerów biznesowych. W ramach tego akceleratora będzie działać spółka tworzona przez Rodan Systems.

Akcelerator warszawski - przy Fundacji Centrum Innowacji FIRE - jest określany jako "wirtualny". Nie oferuje powierzchni dla prowadzenia działalności gospodarczej innowacyjnych firm, nie jest także bezpośrednio zaangażowany w działalność edukacyjną. Będzie natomiast poszukiwał innowacyjnych projektów, a następnie - na ich podstawie - tworzył nowe firmy lub udzielał wsparcia istniejącym przedsięwzięciom.

Wkrótce nastąpi nabór firm do kolejnej edycji programu Mining & Matching. "Prowadzimy jeszcze rozmowy z partnerami amerykańskimi. Ich efekty będą znane na przełomie stycznia i lutego br. Konieczne jest powołanie komisji, która będzie kwalifikować uczestników. Chcemy do niej zaangażować większą liczbę specjalistów z Polski. W poprzedniej komisji zasiadali wyłącznie Amerykanie" - mówi Ewa Postolska, dyrektor łódzkiego akceleratora.

Oprócz firm IT w programie mogą uczestniczyć firmy z branż: biotechnologicznej, chemicznej oraz tych, które chcą inwestować w alternatywne źródła energii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200