Na platformie bezpieczniej

3Com wprowadza Security Switch - platformę wyposażoną w zintegrowany zestaw zabezpieczeń sieciowych.

3Com wprowadza Security Switch - platformę wyposażoną w zintegrowany zestaw zabezpieczeń sieciowych.

3Com zaprezentował Security Switch 6200 - pierwszy w ofercie tej firmy system łączący funkcje zapory firewall, bramę VPN, system wykrywania włamań, oprogramowanie antywirusowe i filtr treści. To kolejny produkt firmy przeznaczony dla rynku korporacyjnego, z którego firma zrezygnowała kilka lat temu w związku z problemami finansowymi.

Nadrabianie dystansu do konkurentów 3Com postanowił skrócić, podpisując umowy OEM z dostawcami o ustabilizowanej pozycji. Security Switch 6200 nie jest produktem opracowanym przez 3Com, lecz sprzedawanym pod jego marką urządzeniem Crossbeam Systems. W ub.r. na podobnej zasadzie 3Com rozpoczął oferowanie przełączników szkieletowych oraz routerów WAN, zawiązując spółkę typu joint venture z chińskim potentatem Huawei.

Security Switch 6200 jest uniwersalnym urządzeniem zawierającym komponenty podwyższające wydajność i bezpieczny system operacyjny. Można na nim instalować oprogramowanie niezależnych firm. W skład zestawu aplikacji, które mogą być instalowane w urządzeniu, wchodzą m.in. Check Point NG Firewall-1/VPN-1, Internet Security Systems RealSecure, Enterasys Dragon, Secure Computing Smartfilter, Snort IDS Sensor, Trend Micro eManager i InterScan Messaging Security Suite oraz Websense. Można na nim uruchamiać oprogramowanie nabyte w ramach wcześniej zakupionych licencji.

System jest wyposażony w 16 portów 10/100 Ethernet i dwa porty Gigabit Ethernet. Sercem urządzenia są dwa procesory Pentium III 1,26 GHz wspomagane przez procesor sieciowy Broadcom BCM 1250. Każdy z nich ma do dyspozycji 512 MB RAM.

Maksymalna przepustowość to 2 Gb/s (zapora firewall), 500 Mb/s (IDS - system detekcji włamań) i 300 Mb/s (moduł IPsec VPN).

Ceny 3Com Security Switch 6200 zaczynają się od ok. 25 tys. USD.

Bolesne pożegnanie, trudny powrót

Na platformie bezpieczniej
Wracając po kilkuletniej przerwie na rynek przełączników klasy korporacyjnej, 3Com próbuje konkurować przede wszystkim niskimi cenami. W przypadku Security Switch 6200 sytuacja jest nieco inna - nie jest to urządzenie tanie, nie odbiega jednak ani funkcjonalnie, ani cenowo od ofert konkurencji. Wielu konkurentów 3Com oferuje dokładnie tę samą platformę pod swoją marką.

3Com musi jeszcze włożyć wiele wysiłku, aby ponownie zdobyć zranione serca użytkowników korporacyjnych.

Na razie jest to trudne - wyniki sprzedaży są słabsze od zakładanych. Trzeba jednak przyznać, że firma konsekwentnie buduje kompletną ofertę produktów sieciowych.

Oprócz średnich przełączników wprowadzonych na rynek latem ub.r. i routerów WAN, które trafiły na rynek jesienią ub.r., firma przedstawiła ostatnio atrakcyjnie wyceniony przełącznik szkieletowy ze zdwojonym modułem przełączającym (model 7700R, który opisywaliśmy w CW 3/2004).

Chińskie przyspieszenie

Huawei Technologies, chiński producent sprzętu sieciowego i telekomunikacyjnego, z którym 3Com zawiązał spółkę jv, oznajmił, że w 2003 r. firma odnotowała 90-proc. wzrost eksportu, którego wartość sięgnęła 1,05 mld USD. Całkowite obroty firmy wyniosły 3,82 mld USD i wzrosły o 42%. Przedstawiciele Huawei zapowiadają, że w tym roku wzrost sprzedaży będzie jeszcze większy, przede wszystkim ze względu na przewidywane zwiększenie popytu na sprzęt telekomunikacyjny 3G oraz urządzeń do szerokopasmowej transmisji danych. Zdaniem analityków z IDC Huawei ma duże możliwości rozwoju sprzedaży eksportowej i najprawdopodobniej już wkrótce ta praktycznie nieznana poza Chinami firma stanie się globalnym potentatem na rynkach: telekomunikacyjnym i sieciowym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200