Wszechwiedzący system

Micromuse Netcool to wyjątkowo elastyczny system zarządzania infrastrukturą sieciową, z którego korzystają najwięksi polscy operatorzy.

Micromuse Netcool to wyjątkowo elastyczny system zarządzania infrastrukturą sieciową, z którego korzystają najwięksi polscy operatorzy.

Różnorodność i złożoność infrastruktury umożliwiającej operatorom telekomunikacyjnym świadczenie usług może przyprawiać o zawrót głowy. Monitorowanie wszystkich urządzeń, systemów i usług za pomocą dedykowanych im systemów kontrolnych to konieczność - chyba że wszystkie zostaną objęte jednym, uniwersalnym systemem zarządzania. Wyjątkowo pod tym względem prezentuje się system Netcool firmy Micromuse, działający w Polsce, m.in. TP, Polkomtelu, NASK i Tel-Energo.

System Netcool pozwala w czasie rzeczywistym monitorować przebieg procesów zachodzących w heterogenicznych sieciach i w efekcie na podniesienie jakości usług świadczonych za ich pośrednictwem. "Praktycznie nie wyobrażam sobie świadczenia usług na odpowiednio wysokim poziomie bez tego systemu. W ciągu ostatniego roku czas usuwania awarii zmniejszył się o połowę" - mówi Thibaud Rerolle, dyrektor pionu jakości w TP Polpak.

W dziesiątkę

Wszechwiedzący system

Krzysztof Wysocki, były szef działu informatyki w Świat Internet

Brytyjska firma Micromuse rozpoczynała działalność jako integrator systemów telekomunikacyjnych. Wiedza zdobyta w trakcie licznych projektów i świadomość problemów, z jakimi na co dzień borykają się operatorzy, doprowadziły do stworzenia systemu Netcool. Zamysłem jego twórców było zbudowanie uniwersalnego narzędzia do zarządzania wszystkimi warstwami sieci, monitorowanie zdarzeń dowolnego typu i kontrola pracy dowolnej aplikacji.

Jego twórcy dążyli do stworzenia narzędzia umożliwiającego monitorowanie w jednolity sposób sieci, zdarzeń i aplikacji dowolnego producenta. Firma chciała zaoferować produkt pozwalający monitorować biznes, a nie poszczególne systemy. Takie założenie skłoniło Micromuse do stworzenia sond (elementów pasywnych) i monitorów (aktywnych) dedykowanych do pobierania danych z ponad tysiąca systemów różnych producentów.

Podejście Micromuse okazało się strzałem w dziesiątkę. W ciągu czterech lat firmie udało się pozyskać ponad tysiąc klientów. Kierownictwo Micromuse deklaruje, że Netcool obsługuje blisko 90% całego ruchu w Internecie. Przedstawiciele firmy przekonują, że obecnie w 95% przypadków możliwe jest wdrożenie systemu bez konieczności opracowywania nowych sond. Potwierdzają to przedstawiciele polskich użytkowników. "Nawet jeśli pojawiłoby się nowe urządzenie nieobsługiwane przez standadrdowe sondy, w przypadku nagłej konieczności, prawdopodobnie w ciągu kilkunastu tygodni dysponowalibyśmy odpowiednim rozwiązaniem" - uważa Thibaud Rerolle.

Na trzech warstwach

Wszechwiedzący system

Thibaud Rerolle, dyrektor jakości w Centrum Systemów Teleinformatycznych TP POLPAK

System składa się z centralnego serwera (tzw. object server), na którym są zbierane i agregowane wszystkie zdarzenia, oraz rozproszonych, pasywnych i aktywnych sond (agentów) dla poszczególnych usług, urządzeń i systemów. W Centrum Systemów Teleinformatycznych Polpak system Netcool działa od ponad dwóch lat. Telekomunikacja Polska posiada licencję dla 70 równoczesnych użytkowników. Netcool monitoruje tam wszystkie systemy sieci Polpak-T z wyjątkiem zapór firewall, ale i one znajdą się wkrótce pod kuratelą Netcool.

Początkowo wszystkie elementy systemu (poza sondami) działały na jednym klastrze serwerów. Chcąc zapewnić większą wydajność systemu, firma zdecydowała się niedawno zmienić architekturę rozwiązania. Obecnie składa się ono z trzech warstw, w których działają odrębne pary serwerów. W warstwie kolekcji surowe dane pochodzące z całej obejmowanej przez system infrastruktury są zbierane i konsolidowane. W warstwie korelacji dane zebrane w warstwie pierwszej są kojarzone ze sobą (i udostępniane trzeciej warstwie - prezentacji). W tej warstwie uruchamiane są wszelkiego rodzaju automatyzacje. Taki podział pracy w znacznym stopniu przyspiesza przetwarzanie danych. Trzecia warstwa - prezentacji - zgodnie z nazwą służy wyłącznie operatorom systemu.

W tak dynamicznie zmieniającym się środowisku jak infrastruktura operatora telekomunikacyjnego kluczową sprawę odgrywa proces wykrywania zachodzących zmian. Za wykrywanie (discovery) odpowiada warstwa kolekcji.

Netcool zawiera sondy śledzące ruch w sieciach na wszystkich warstwach modelu OSI - od medium, poprzez transport, warstwę sieci, aż po warstwy aplikacyjne. Mając tak szerokie możliwości, Netcool może wykrywać i korelować informacje o stanie wszystkich elementów infrastruktury, począwszy od urządzeń optycznych i szkieletowych routerów szkieletowych, skończywszy na portach na routerach brzegowych, a nawet portach na koncentratorach modemów w punktach POP. Netcool umożliwia także zarządzanie sieciami wirtualnymi tworzonymi na różnych warstwach, w tym MPLS, a także VLAN w sieciach Ethernet. Widząc wszystkie warstwy, Netcool może także wykrywać relacje zachodzące pomiędzy aplikacjami a wspierającą je infrastrukturą sprzętową i sieciową.

System Netcool w TP Polpak jest wykorzystywany nie tylko przez zespół utrzymania sieci, ale także pracowników tzw. pierwszej linii wsparcia klienta. Osoby odbierające zgłoszenia od użytkowników usług są w stanie błyskawicznie sprawdzić, na czym polega ich problem, i pomóc w usunięciu awarii lub przekazać sprawę do właściwych służb.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200