Nowa szata UZP

Sejmowa Komisja Gospodarki przyjęła projekt Ustawy o zamówieniach publicznych. Wprowadza ona m.in. aukcję elektroniczną jako tryb postępowania o zamówienia publiczne.

Sejmowa Komisja Gospodarki przyjęła projekt Ustawy o zamówieniach publicznych. Wprowadza ona m.in. aukcję elektroniczną jako tryb postępowania o zamówienia publiczne.

Nowe prawo zamówień publicznych jest chwalebnym przykładem, że instytucja rządowa jest w stanie przygotować akt prawny dobry pod względem legislacyjnym i zgodny z prawem europejskim. Liczba konsultacji społecznych przy jej tworzeniu - a także konstruktywna praca sejmowej podkomisji nadzwyczajnej, w której uczestniczyli przedstawiciele zainteresowanych środowisk (np. Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji reprezentował Michał Rogalski) - pozwala uznać, że każda ze stron, zarówno podmioty publiczne, jak i przedsiębiorcy, miała okazję wyrazić swoje stanowisko.

Bez krajowych preferencji...

"Ustawa bynajmniej nie powstała jednak z myślą o przedsiębiorcach" - przekonuje Adam Szejnfeld, przewodniczący Komisji Gospodarki. "Miała doprecyzować istniejące przepisy, uszczelnić luki w prawie, aby zmniejszyć korupcję i zwiększyć przejrzystość przetargów publicznych" - stwierdza.

Nowa Ustawa o zamówieniach publicznych (UZP) znosi przepis najbardziej krytykowany przez przedsiębiorców zagranicznych i Komisję Europejską - preferencje krajowe. Wreszcie skończą się kombinacje z przepakowywaniem np. komputerów wyprodukowanych w całości z części dalekowschodnich producentów i wystawianiem im naciąganych, "właściwych" certyfikatów kraju pochodzenia. Bez wyrównania szans oferentów krajowych i zagranicznych groziło nam wstrzymanie zaplanowanych na 2004 r. inwestycji finansowanych z unijnych funduszy strukturalnych.

...za to drogą elektroniczną

Ustawa wprowadza siedem trybów postępowań o zamówienia publiczne: przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, negocjacje bez ogłoszenia, zamówienie z wolnej ręki, zapytanie o cenę i aukcję elektroniczną. Ten ostatni tryb siłą rzeczy ma charakter nowatorski w polskim prawie.

Po raz pierwszy będzie bowiem możliwe prowadzenie przetargu poprzez stronę internetową, na której wykonawcy składają korzystniejsze oferty (postąpienia), podlegające automatycznej klasyfikacji.

Zamawiający może udzielić zamówienia w tym trybie, jeżeli jego przedmiotem "są dostawy powszechnie dostępne o ustalonych standardach jakościowych, a wartość zamówienia nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 60 000 euro". Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji postulowała, aby aukcje mogły się odbywać także powyżej tej kwoty, ale Włodzimierz Dzierżanowski, wiceprezes UZP, przekonał posłów, że "na razie trzeba sprawdzić w praktyce ten tryb i dopiero później rozszerzać jego zakres". Jest to o tyle słuszne, że wciąż wiele podmiotów publicznych nie ma własnej strony internetowej ani też nie jest mentalnie przygotowanych do takiej formy przetargów.

Instytucja publiczna, która zdecyduje się na aukcję elektroniczną, musi określić w ogłoszeniu m.in. sposób postępowania w toku aukcji elektronicznej, w szczególności zdefiniować minimalne wysokości postąpień oraz liczbę etapów aukcji i czas ich trwania. Pewnego rodzaju ograniczeniem dla oferentów - zwłaszcza w początkowych miesiącach obowiązywania ustawy - jest nakaz składania oferty opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego certyfikatu kwalifikowanego. Należy także pamiętać, że zamawiający udziela zamówienia wykonawcy, który zaoferuje najniższą cenę.

Cena plus inne kryteria

Właśnie w dyskusji nad nową ustawą - również na łamach Computerworld - najczęściej stawiano pytanie, czy cena musi być podstawowym kryterium wyboru oferty. Taki wymóg pozostaje, ale zrównoważony precyzyjnym zapisem (art. 91 ust. 1), że "kryteriami oceny ofert są cena albo cena i inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia, w szczególności jakość, funkcjonalność, parametry techniczne, zastosowanie najlepszych technologii w zakresie oddziaływania na środowisko, koszty eksploatacji, serwis, wpływ sposobu wykonania zamówienia na rynek pracy w miejscu wykonywania zamówienia oraz termin wykonywania zamówienia".

Nowa Ustawa o zamówieniach publicznych ma wejść w życie 30 dni od dnia ogłoszenia, a więc prawdopodobnie jeszcze w lutym br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200