Nowy Visual Basic 3.0, edycja standardowa i profesjonalna

Visual Basic 3.0 jest nową wersją tego popularnego języka programowania, dobrze przystosowaną do przygotowania aplikacji typu klient/serwer.

Visual Basic 3.0 jest nową wersją tego popularnego języka programowania, dobrze przystosowaną do przygotowania aplikacji typu klient/serwer.

Firma Microsoft Corp. ogłosiła w dniu 14 maja, że dostępna jest nowa wersja systemu programowania Microsoft Visual Basic 3.0 do Windows. Nowy Basic jest wyposażony w mechanizm Microsoft DataBase Engine Acccess 1.1 do korzystania z baz danych i ma wszystkie możliwości techniki OLE 2.0 (łączenia i osadzania obiektów ţ Object Linking and Embedding).

Visual Basic 3.0 i system zarządzania bazami danych Microsoft Access tworzą rodzinę współpracujących narzędzi do korzystania z danych zgromadzonych w bazach lokalnych i bazach całego przedsiębiorstwa. Właściwości programowe Visual Basic-u 3.0 i kooperacyjne możliwości Microsoft Access dają kombinację przystosowaną do tworzenia wszelkich aplikacji w biznesie, informowania kierownictwa czy rozwiązań typu klient/serwer.

Nowe właściwości Visual Basic-u 3.0

1. Microsoft Access DataBase Engine 1.1. Ten mechanizm obsługi baz danych pozwala na bezpośredni dostęp do danych zgromadzonych w formatach Microsoft Access, Microsoft FoxPro, Borland dBase, Borland Paradox, Novell Btrieve i dowolnych innych formatach za pośrednictwem sterowników ODBC (Open DataBase Connectivity). W pakiecie załączono sterowniki ODBC dla serwerów Microsoft SQL Server, Sybase SQL Server i ORACLE. Microsoft DataBase Engine 1.1 zapewnia wydajny (robust) dostęp wielu użytkowników do danych, prawdziwe przetwarzanie transakcji (bazodanowy odpowiednik funkcji Undo), blokadę rekordów optymistyczną i pesymistyczną, dostęp do różnorodnych typów danych, łącznie z dźwiękiem, wideoklipami, obiektami OLE, obrazami i in. Microsoft DataBase Engine 1.1 pozwala na korzystanie z baz o rozmiarze do 1 GB i na użycie procedur zapamiętanych w serwerze. Ponadto zawiera ona różnorodne możliwości przygotowania zapytań do bazy (query), realizowania rozproszonych łączeń (np. łączenia tablicy z Paradox-u z tablicą ORACLE), aktualizowalnych zapytań, optymalizacji zapytań i tworzenia dowolnych, narodowych sekwencji sortowania. Dostęp do DataBase Engine jest możliwy zarówno z programu, jak i za pośrednictwem obiektów wizualnych, ułatwiających szybkie opracowanie aplikacji. Czyni to z Visual Basic-u 3.0 uniwersalne narzędzie dostępu do danych.

2. Programistyczne obiekty bazodanowe. Pełny zestaw programistycznych narzędzi do korzystania z Microsoft Access Engine do definiowania i manipulowania obiektami w bazie, łącznie z definiowaniem zapytań, pól, indeksów lub tablicy, dostępu do danych w bazie, wykonywania zapytania, manipulowania wynikiem czy uaktualniania bazy.

3. Warstwa wizualna bazodanowych elementów sterujących. Elementy sterujące, takie jak pola tekstowe, pola wybierania, etykiety, maskowane pola do edycji czy listy rozwijane, o właściwościach przystosowanych do korzystania z bazy danych, mogą być dołączone bezpośrednio do zapytania, tworząc indywidualne rozwiązania, bez potrzeby pisania kodu. Visual Basic 3.0 ma duże możliwości rozszerzania, co pozwala niezależnym programistom na tworzenie tego typu narzędzi i elementów (wielopoziomowych pól wybierania, pokręteł, list lub tablic). Elementy te mogą służyć do pokazywania zdarzeń w bazie lub w zapytaniu (na przykład przekroczenia zawartości określonego pola, modyfikacji rekordu itp.).

4. Generator raportów Crystal Reports 2.0. Korzysta on z Microsoft DataBase Engine 1.1 w celu tworzenia wizualnych raportów z bazy. Można w nim korzystać z formuł, wykonywać obliczenia w zapytaniu, definiować formę raportu na poziomie aplikacji, pokazywać graficznie formę wydruku na ekranie (Print Preview), drukować etykiety adresowe o różnych formatach, używać obrazów w postaci map bitowych i in. Crystal Reports 2.0 jest dostępny jako samodzielny produkt firmy Crystal Services za 199 USD.

5. Pełne wsparcie Open DataBase Connectivity (ODBC). Visual Basic 3.0, edycja Professional, zapewnia dostęp do baz danych zgodnie z modelem przetwarzania klient/serwer i zawiera sterowniki ODBC dla serwerów Microsoft SQL Server, Sybase SQL Server i ORACLE.

6. Nowe narzędzia. Program użytkowy Data Manager, napisany w Visual Basic-u, o kodzie źródłowym dostępnym przez Compuserve, pokazuje prosty sposób tworzenia i manipulowania baz danych, tablic, pól, indeksów i danych, niezależnie od ich formatu. Asystent instalacji SetupWizard automatyzuje proces dystrybucji aplikacji. Po przeanalizowaniu projektu aplikacji samoczynnie określa, jakie elementy kontrolne (VBX) i biblioteki dynamiczne (DLL) są włączone do aplikacji. Potem zaś buduje kompletny program instalacyjny, zawierający kontrolę wersji, upakowuje wszystkie pliki i kopiuje je na dyskietki.

7. Nowe elementy kontrolne. Nowy element Outline służy do tworzenia hierarchicznych list rozwijanych, takich jak w Windows File Manager lub Microsoft Mail. Inne elementy kontrolne mogą być związane z elementami kontroli danych, bez potrzeby pisania kodu. Podobnie element Report pozwala na włączanie raportów do aplikacji.

8. Pojawiające się menu. Służą do tworzenia pomocy kontekstowej i wymagają tylko jednego wiersza kodu.

9. Automatyzacja OLE 2.0. OLE 2.0 pozwala na korzystanie z produktów handlowych w aplikacjach. Na przykład w celu wykonania obliczeń programista może użyć standardowego arkusza obliczeniowego. Możliwość korzystania z procesora tekstowego wyposażonego w OLE 2.0 przez programy w Visual Basic-u nadaje jego aplikacji cechy potężnego edytora. Pojemnik OLE 2.0 pozwala na łatwy wybór narzędzia ze standardowego okienka dialogowego.

10. Wygoda użycia. Dodatkowe opcje menu ułatwiają pracę programisty, np. opcja Save Project Before Run (zapamiętaj projekt przed uruchomieniem) pozwala na bezpieczne testowanie nowych możliwości.

Wymagania sprzętowe

Standardowe wymagania jak dla Windows 3.x, procesor 286 lub lepszy, 2 MB RAM (4 MB dla wersji profesjonalnej), 1 MB pamięci w systemie docelowym.

Cena : Visual Basic dostępny jest w wersji standardowej za 199 USD (upgrade od wersji 1.0 lub 2.0 za 49 USD) i profesjonalnej za 495 USD (upgrade za 99 USD).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200