PCradio

Dla wielu służb terenowych zagadnieniem o podstawowym znaczeniu jest bezprzewodowa łączność z siecią komputerową oraz bieżacy dostęp do informacji z baz danych. Jest paradoksem, że pracownicy w terenie często mają większe potrzeby informatyczne niż ich koledzy w macierzystych biurach. Rozwiązaniem w takich przypadkach jest nowy system pod nazwą PCradio.

Dla wielu służb terenowych zagadnieniem o podstawowym znaczeniu jest bezprzewodowa łączność z siecią komputerową oraz bieżacy dostęp do informacji z baz danych. Jest paradoksem, że pracownicy w terenie często mają większe potrzeby informatyczne niż ich koledzy w macierzystych biurach. Rozwiązaniem w takich przypadkach jest nowy system pod nazwą PCradio.

PCradio 9075 firmy IBM jest bezprzewodowym systemem łączności zaprojektowanym z myślą o pracownikach ruchomych służb działających w terenie. To lekkie, podręczne urządzenie używa standardowych aplikacji DOS-owskich do obustronnego przekazu poleceń, danych, głosu i faksów. Odporna na wstrząsy konstrukcja szczególnie sprawdza się w nagłych wypadkach, podczas awarii i klęsk żywiołowych. System PCradio jest używany głównie przez ekipy użyteczności publicznej i ratownictwa, przedsiębiorstwa transportowe oraz służby pogotowia.

Łączność między użytkownikami w ruchu a centralą jest zapewniona przy pomocy wyspecjalizowanej sieci radiowej o nazwie ARDIS.

Oprogramowanie Mobile Application Enabler

Newralgicznym elementem systemu PCradio jest oprogramowanie MAE (Mobil Applications Enabler). MAE/400 umożliwia użytkownikom działającym w systemach z komputerem AS/400 nadawanie i odbieranie informacji uprzednio dostępnej jedynie przy pomocy tradycyjnych sieci telekomunikacyjnych.

MAE może być dostosowany do dostarczania w czasie rzeczywistym jednostce ruchomych służb terenowych, funkcji takich jak: natychmiastowa wysyłka i odbiór danych, elektroniczne uaktualnianie stanu kartoteki w kwaterze głównej i łączność z pozostałymi użytkownikami PCradia. Pakiet dostarcza też mechanizmów pozwalających na komunikowanie się z wyspecjalizowanymi aplikacjami danej firmy. Wygląd ekranów, sposoby przetwarzania danych i formaty mogą być dostosowane do specyficznych wymagań indywidualnego użytkownika. Najważniejsze funkcje obejmują:

  • sprawdzanie zapasów w magazynach i optymalizacja tras dystrybucji, wprowadzanie na bieżąco zmian w rozkładach spedycji

  • w zakresie rozwiązań wzmacniających przestrzeganie prawa: dostęp do rejestrów pojazdów, danych kierowców, kartotek kryminalnych, nakazów aresztowania i ewidencji skradzionych pojazdów, i in.

  • wspomaganie działalności pogotowia przez natychmiastowy wgląd w kartoteki medyczne pacjentów oraz umożliwienie uzyskania konsultacji ze strony specjalisty

  • automatyczna lokalizacje pojazdów, współdziałająca z globalnym systemem śledzenia położenia.

    Istnieją już wstępne wersje szeregu pakietów oprogramowania korzystającego z możliwości MAE. Z reguły ułatwiają one czynności takie jak:

  • przyjmowanie, nadawanie i gromadzenie poczty elektronicznej i faksów

  • edycję tekstów, używanie kalkulatora, notatnika, spisu telefonów i adresów, dostęp do baz danych i kartotek

  • automatyczne logowanie się w sieci komputerowej

  • korzystanie z łączności w ramach sieci telefonii komórkowej.

    Jak wykazuje praktyka PCradio zapewnia efektywną koordynację działalności w rozproszonych oddziałach terenowych i centrum, zespołów zajmujących się dystrybucją, sprzedażą, obsługą techniczną i transportem, a także dynamiczną zmianę planów i harmonogramów dokonywaną bez względu na aktualne miejsce pobytu personelu terenowego. Działania takie jak prognozowanie, planowanie i inwentaryzacja stają się bardziej efektywne bo korzystają z uaktualnionych danych.

    PCradio w policji Baltimore

    W czasach nasilających się kradzieży samochodów agendy ochrony prawa uznają bezprzewodową łączność za element o najwyższych potencjalnych możliwościach w całym arsenale środków walki z przestępczością. Wydział Policji w Baltimore przestawił się na użycie systemu ARDIS i PCradia 9075.

    Nowo użyty środek bezprzewodowej łączności - PCradio - daje funkcjonariuszom policji stały dostęp do krajowego komputera zawierającego aktualne kartoteki nakazów aresztowania i skradzionych pojazdów. Poprzednio, jak wszędzie w takich wypadkach, policjanci zatrzymujący samochód za przekroczenie prędkości lub podejrzaną działalność mogli połączyć się przez radio z dyspozytorem uruchamiającym w centrali procedurę sprawdzenia kierowcy i pojazdu. Odpowiedź docierała do pytających ze znacznym opóźnieniem. PCradio redukuje ten proces do pojedynczej czynności.

    Poza zapewnieniem szybkiego dostępu do informacji jest to też nowy środek zwiększania bezpieczeństwa funkcjonariuszy i ogółu społeczeństwa. Natychmiastowa wiadomość o wykryciu pojazdu pochodzącego z kradzieży daje m.in. możliwość podjęcia odpowiedniego do sytuacji postępowania oraz ewentualnego ściągnięcia niezbędnych posiłków. Redukuje to ryzyko policjantów i przypadkowych przechodniów.

    PCradio w służbie firmy Rochester Gas & Electric

    Przecieki gazu, zwisające przewody wysokiego napięcia, a w zimie awarie sieci cieplnej są poważnymi problemami dla służb użyteczności publicznej. Jedna z kompanii prowadzących działalność tego rodzaju - Rochester Gas & Electric (RG&E) - używa PCradia aby szybciej i efektywniej reagować w sytuacjach awaryjnych.

    Pracownicy RG&E używają PCradia dla zapewnienia sobie natychmiastowego dostępu do zasobów głównego komputera firmy (typu mainframe). Mogą bezzwłocznie zawiadamiać o zaawansowaniu i zakończeniu zadań oraz uaktualniać plany przebudowanych instalacji. Z drugiej strony centrala może bezpośrednio skierować pracowników terenowych służb tam, gdzie są najbardziej potrzebni. Błyskawiczny przepływ informacji umożliwia tworzenie dokładnych harmonogramów i planowanie tras pracowników serwisu.

    Połączenie laptopa za pomocą techniki telefonu komórkowego z siecią komputerowa nie zasługuje na etykietę epokowego odkrycia. Otwiera jednak nowe obszary zastosowań dla urządzenia tylko z rozpędu nazywanego osobistym.

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200