Windows NT - dziś i jutro

Jeżeli nawet firma IBM przekonała się do celowości wsparcia systemu operacyjnego konkurującego z jej systemem OS/2, to na pewno jest to znaczący krok w dziedzinie systemów operacyjnych.

Jeżeli nawet firma IBM przekonała się do celowości wsparcia systemu operacyjnego konkurującego z jej systemem OS/2, to na pewno jest to znaczący krok w dziedzinie systemów operacyjnych.

Poczynając od 17 marca br. firma Microsoft wysyłała systematycznie do swych betatesterów ponad 70 tys. kopii drugiej wersji beta Windows NT. Jest to rzadko spotykana praktyka dwukrotnego testowania wersji beta. Wydaje się, że Microsoft chciała uniknąć błędów, które mogłyby się pojawić w programie uważanym za największe osiągnięcie techniczne od czasów opracowania UNIX-a. Ponadto, wydaje się, że celem tej operacji było danie trochę więcej czasu głównym firmom software'owym na przeniesienie swych sztandarowych programów do nowego systemu. Duża liczba programów, dostępnych już od samego początku istnienia nowego systemu operacyjnego, decyduje jego sukcesie handlowym.

W dniu 24 maja br. w Atlancie, na targach wiosennych Comdex, oficjalnie ogłoszono dostępność systemu operacyjnego Windows NT.

Windows NT zawiera istotne usprawnienia, w stosunku do wersji beta, jeśli chodzi o szybkość działania, łatwość tworzenia sieci lokalnych, zgodność z szeroką gamą komputerów wielu różnych producentów i łatwość instalowania. Windows NT, ze względu na swą otwartą architekturę, duże możliwości i niezawodność, jest systemem operacyjnym przeznaczonym do obsługi aplikacji działających zgodnie z modelem klient/serwer. Intensywne testowanie produktu przez ostatnie półtora roku, dobre opinie wśród użytkowników wersji beta i żywy oddźwięk w całym świecie informatycznym zdają się wskazywać, że istotnie mamy do czynienia z nową jakością w dziedzinie systemów operacyjnych.

Razem z wersją "personalną", zwaną po prostu Windows NT, Microsoft rozprowadza Windows NT Advanced Server - wersję serwera przeznaczoną do obsługi aplikacji typu klient/serwer, działających w niejednorodnym środowisku sprzętowym. Szef projektu Windows NT w firmie Microsoft, David Cutler ocenia, że po pomyślnym przejściu bardzo rozbudowanych i intensywnych testów, Windows NT jest najszybszym systemem o najwyższej jakości, jaki do tej pory wyprodukowała firma.

Usprawnienia w stosunku do wersji beta

W produkcie końcowym osiągnięto wiele interesujących usprawnień, które mają zasadnicze znaczenie dla jakości systemu.

Szybkość. Wszystkie rodzaje oprogramowania działają obecnie szybciej. Programy 16-bitowe z poprzednich wersji Windows działają obecnie prawie trzy razy szybciej niż poprzednio. Efektywność nowego systemu plików jest 11 razy wyższa. Skorzystają na tym przede wszystkim zaawansowane aplikacje; np. SQL Server for Windows NT działa obecnie trzy razy szybciej.

Poprawione wsparcie różnych aplikacji. W systemie równie dobrze działają nowe aplikacje 32-bitowe, jak i dawniejsze programy 16-bitowe dla DOS-u i Windows 3.x. Windows NT zapewnia integrację tych aplikacji: wszystkie one korzystają z jednego zestawu sterowników drukarek, jednego zbioru fontów, kompletnej dynamicznej wymiany informacji (DDE) oraz łączeniem i osadzaniem obiektów w wersji 2.0 (OLE), bez żadnych zmian w konfiguracji sprzętu i systemu. Razem z pakietem Win32 SDK dostarczany jest test zgodności programowej (Software Compatibility Test) dla sprawdzenia zgodności programów z Windows NT.

Inteligentna instalacja. Windows NT automatycznie wykrywa zainstalowane podzespoły sprzętowe, łącznie z kartami SCSI i kartami sieciowymi. Przy przejściu z Windows 3.1 do Windows NT, istniejące grupy aplikacji, ustawienia i parametry przenoszą się do nowego środowiska.

Polepszone właściwości sieciowe. W Windows NT przewidziano kompletny i rozbudowany dostęp do sieci lokalnych, łącznie z szybszym przesyłaniem plików, dostępem do drukarek, 32-bitową pocztą elektroniczną, obsługą terminarza i sieciową wersją DDE. Zapewniono także zgodność ze standardowymi dla OSF zdalnymi wywołaniami procedur (RPC ţ Remote Procedure Call), etykietowanymi potokami (named pipes), Windows Sockets i wsparciem NetBIOS dla przetwarzania rozproszonego. Firma współpracuje z firmami: Novell dla polepszenia możliwości łączenia z sieciami NetWare, DEC dla wsparcia X/Server, SunSelect dla łączenia z NFS i Banyan dla rozszerzenia VINES o współpracę z NT.

Zgodność sprzętowa. Do chwili obecnej Windows NT zostało przetestowane na ok. 800 platformach sprzętowych jednoprocesorowych Intel, 13 wieloprocesorowych Intel i 5 z procesorami R4000. Firma DEC udostępniła wersję Windows NT dla swego procesora Alpha. Istnieją już obecnie sterowniki dla 268 drukarek, 44 sterowników SCSI, 12 kart graficznych, 23 kart sieciowych.

Windows NT Advanced Server

Jako uzupełnienie Windows NT dla samodzielnych komputerów typu PC, firma Microsoft rozprowadza także beta wersję Windows NT Advanced Server ţ idealnego serwera dla obsługi aplikacji klient/serwer w dowolnej sieci, łącznie z własnym systemem sieciowym LAN Manager, Novell NetWare i Banyan VINES. Wersja Windows NT Advanced Server umożliwia scentralizowaną obsługę sieci, bezpieczeństwo danych, zaawansowaną odporność na uszkodzenia sprzętowe i polepszone możliwości sieciowe. Jest to system przeznaczony dla tych, którzy przechodzą z dużych systemów komputerowych na obsługę aplikacji klient/serwer w sieciach. Windows NT Advanced Server może obsługiwać szeroką gamę klientów: DOS, OS/2, Windows, Windows for Workgroups, Windows NT, Macintosh i klientów zdalnych, łączących się przez linie asynchroniczne (RS232), X.25 i ISDN.

Wbudowane wsparcie dla TCP/IP i NetBEUI, a także przewidywane wsparcie innych protokołów komunikacyjnych przez niezależnych producentów oprogramowania, wróżą temu zaawansowanemu serwerowi dobrą przyszłość w niejednorodnych środowiskach sprzętowych. Już obecnie jest dostępnych 75 narzędzi do opracowywania aplikacji klient/serwer dla Windows NT i Windows NT Advanced Server.

Co na to inne firmy?

W CW nr 14 z dnia 5.04.93 pisaliśmy o inicjatywie 6 firm: Hewlett-Packard, IBM, Santa Cruz Operation Inc., SunSoft (oddział SUN Microsystems Inc.), Univel i Unix System Laboratories powołania wspólnego ośrodka koordynującego ich działania w celu nadania jednolitej postaci środowisku użytkowemu, opartemu na systemie Unix. Mimo zapewnień uczestników inicjatywy, że nie są oni przeciwnikami Windows NT (pod warunkiem, że firma Microsoft do nich dołączy), cel tej operacji jest jasny: przeciwstawić się za wszelką cenę lawinowemu wsparciu Windows NT w przemyśle komputerowym. A wsparcie to, ma istotnie charakter lawinowy.

Już na targach Comdex jesienią 1992 r. demonstrowano ponad 100 aplikacji działających pod Windows NT. Były to programy przeznaczone głównie do opracowania aplikacji dla banków, biznesu, ale także gotowe aplikacje z dziedziny obsługi systemów klient/serwer, programy dla naukowych stacji roboczych, kompletne rozwiązania CAE/CAD/CAM i in. Na targach wiosennych Comdex firma Microsoft rozprowadzała katalog aplikacji do Windows NT o grubości ok. 1000 stron, zawierający ponad 500 nowych aplikacji 32-bitowych, opracowanych specjalnie dla Windows NT!

Firma IBM. Firma, po przejściu na bardziej efektywną strukturę organizacyjną i utworzeniu wielu oddziałów specjalizujących się w pewnych dziedzinach działalności, rozszerzyła horyzonty. Zespół zajmujący się znanym i powszechnie stosowanym systemem zarządzania bazami danych DB2 (działającym do tej pory wyłącznie na dużych komputerach IBM) postanowił przenieść go na Windows NT Advanced Server. Może to oczywiście odbić się niekorzystnie na sprzedaży innych produktów software'owych firmy, ale zapewne - per saldo - firmie wyjdzie to jedynie na dobre.

W IBM Personal Computer Co., produkującej komputery osobiste, zdecydowano że klientom z dużych firm, oferować się będzie wybór: instalacja OS/2 czy instalacja Windows NT. W firmie uważa się, że jeżeli produkuje się komputery osobiste, to nie można sobie pozwolić na ignorowanie żadnego systemu operacyjnego. Przewiduje się, że przeważająca część klientów wybierze Windows NT. Firma IBM proponowała do tej pory system OS/2 jako idealny system operacyjny dla każdego, a zwłaszcza dla dużych klientów. Jednakże w ciągu ostatniego roku sprzedano zaledwie 2,5 mln systemów OS/2 2.0, podczas gdy firma Microsoft sprzedała ponad 10 razy więcej systemów

Windows 3.1.

Computer Associates International Inc. Firma sprzedaje cieszący się dużym powodzeniem i bardzo dobrą opinią program zarządzania zasobami systemu komputerowego UniCenter (p. CW nr 7 z dnia 15.02.93). Do tej pory dostępny był na duże komputery z dedykowanymi systemami operacyjnymi, na komputery z Unixem, OS/2 i Novell NetWare. Obecnie, we współpracy z Microsoft, zostanie on przeniesiony do systemu operacyjnego Windows NT. Bill Gates ocenia, że jest to milowy krok w akceptacji systemu Windows NT przez ośrodki, przenoszące swe krytyczne dla działania firmy aplikacje, z dużych komputerów do sieciowych systemów operacyjnych. Chętniej teraz przejdą na platformy sprzętowe Intel i Windows NT.

Firma Computer Associates przewiduje także przeniesienie w najbliższych miesiącach wielu innych produktów: systemów zarządzania bazami danych, narzędzi programistycznych, zarządzania sieciami i in. do systemu Windows NT.

Firma ComputerVision przygotowuje kompletne rozwiązania systemów CAE, CAD i CAM, oparte na Windows NT. Wicedyrektor tej firmy, Don McInnis, uważa, że Windows NT będzie znaczącym systemem operacyjnym, gdyż będzie w stanie obsługiwać aplikacje wymagające znacznej mocy obliczeniowej, które do tej pory mogły działać jedynie na silnych stacjach roboczych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200