Nauczyciel komputer

Dotychczasowy system nauczania i szkolenia, obowiązujący w naszym kraju, doprowadził do sytuacji, w której trudno naszemu specjaliście porozumieć się z podobnym specjalistą z Zachodu. Mimo znajomości języka, pozostaje problem funkcjonowania w innych światach pojęć i wyobrażeń. Dotyczy to zadań i celów przedsiębiorstw, ich strategii, marketingu, ale również analizy finansowej i potrzeby wprowadzania nowych technologii.

Dotychczasowy system nauczania i szkolenia, obowiązujący w naszym kraju, doprowadził do sytuacji, w której trudno naszemu specjaliście porozumieć się z podobnym specjalistą z Zachodu. Mimo znajomości języka, pozostaje problem funkcjonowania w innych światach pojęć i wyobrażeń. Dotyczy to zadań i celów przedsiębiorstw, ich strategii, marketingu, ale również analizy finansowej i potrzeby wprowadzania nowych technologii.

Już zrobienie wstępnego biznes planu jest dla absolwenta polskiej uczelni technicznej wielkim problemem, a co dopiero dokonanie bilansu przedsiębiorstwa i jego analizy funkcjonalnej. Dlatego tak ważne znaczenie ma dla naszego kraju pomoc EWG i innych krajów zachodnich w szkoleniu managementu. Dla naszych kadr kierowniczych koniecznością staje się ciągłe zdobywanie nowych kwalifikacji zawodowych.

Przysłowie: "Na naukę nigdy za późno", nabiera dziś bardziej imperatywnego znaczenia.

W zaawansowanym wieku trudno zdecydować się na wielomiesięczne kursy zawodowe, czy inne długotrwałe formy kształcenia. Decyduje tu zarówno czas, jak i koszty. I tutaj komputer okazał się wielce przydatny. Wystarczy go tylko odpowiednio zaprogramować i wprząc do procesu dydaktycznego.

Michel Muszyński jest autorem aż 22 programów komputerowych do nauczania zawodowego. Praktyka wykazała, że przy ich pomocy skuteczność nauczania jest 15-20 razy większa niż przy zastosowaniu metod tradycyjnych. Można się o tym przekonać w Institut Francais De Gestion (Francuski Instytut Zarządzania) w Warszawie, który prowadzi szkolenie z dziedziny biznesu, reklamy, zarządzania, handlu, informatyki i finansów. Do tej pory wykształcił ponad 1,5 tys. specjalistów, których dyplomy są honorowane również na Zachodzie.

Francuski Instytut Zarządzania prowadzi działalność od jesieni 1990 r., w ramach porozumienia międzyrządowego o pomocy Francji w restrukturyzacji naszej gospodarki. Oferuje on polskim menedżerom i kadrom kierowniczym rozliczne programy szkoleniowe, przerabiane w formie kilkudniowych staży w Francuskim Ośrodku Kształcenia i Informacji Kadr (CEFFIC). Ośrodek dysponuje pomieszczeniami o powierzchni ponad 2 tys. m , przystosowanymi do prowadzenia zajęć najnowocześniejszymi metodami nauczania. Jego najważniejszą częścią jest unikalne centrum komputerowe, gdyż informatyka stanowi tutaj o skuteczności doskonalenia menedżerów.

Dyrektor IFG Pologne, Michel Muszyński tak charakteryzuje cel działalności swego instytutu:

"Polscy menedżerowie nie tylko chcą wiedzieć jak zorganizowany jest zachodni rynek i zachodnie przedsiębiorstwa. Oni pytają nas jak konkretnie przenieść doświadczenia tych ostatnich do ich firm w Polsce. Dlatego też metodą video-trainingu studiujemy różne przypadki zachodnioeuropejskich i amerykańskich firm, wyciągając wnioski praktyczne. Nasze programy są tak skonstruowane, że stanowią imitację przedsiębiorstwa, czy konkretnej sytuacji marketingowej, w których trzeba podejmować decyzje i można eksperymentować. Na końcu komputer wytknie wszystkie błędy i wystawi ocenę. W praktyce trudno jest komuś dać przedsiębiorstwo do zabawy, która mogłaby okazać się zbyt kosztowna. Program komputerowy jest w stanie imitować sytuację rzeczywistą wystarczająco dobrze, aby uzyskać pożądany cel dydaktyczny".

Francuski Instytut Zarządzania (adres: 00-095 Warszawa, ul. Senatorska 38) dysponuje kadrą wyspecjalizowanych wykładowców, którzy mimo iż są zachodnimi praktykami-menedżerami, doskonale znają realia polskiej ekonomii i do tego mówią po polsku. Pomoce naukowe i programy komputerowe też są przystosowane do języka i warunków polskich. Niestety, do końca września (mimo pewnej odpłatności za szkolenie) wszystkie miejsca na stażach są już arezerwowane. Można jedynie nabyć dyskietki z programami, o których napiszemy w następnym numerze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200