Nowe i ulepszone polecenia w MS DOS 6 (cd.)

Kontynuujemy omawianie nowych poleceń MS DOS 6. Jednym z ważniejszych programów, służących do zapewnienia bezpieczeństwa danych jest program

Kontynuujemy omawianie nowych poleceń MS DOS 6. Jednym z ważniejszych programów, służących do zapewnienia bezpieczeństwa danych jest program

BACKUP

(MSBACKUP.EXE i MWBACKUP.EXE). Pierwszy przenaczony jest do wykonywania archiwalnych kopii zawartości dysków z DOS-u, drugi z Windows. W tym miejscu dodatkowe informacje dotyczące sytuacji, która ma często miejsce, a mianowicie: z braku miejsca na dysku nie instalujemy kompletnej wersji systemu MS DOS 6. Ja np. nie zainstalowałem początkowo MWBACKUP.EXE dla Windows.

Proste rozwiązanie tej sprawy, niestety nie opisane w dokumentacji, polega na przeniesieniu z dyskietek instalacyjnych MS DOS 6 do katalogu DOS plików o nazwach rozpoczynających się od MW (MWBACKF.DL_, MWBACKR.DL_, MWBACKUP.EX_ i MWBACKUP.HL_). Następnie z tego katalogu wywołujemy DOS-owy program dekompresji plików EXPAND.EXE

C:\DOS\EXPAND MWBACKUP.EX_ MWBACKUP.EXE

C:\DOS\EXPAND MWBACKUP.HL_ MWBACKUP.HLP

C:\DOS\EXPAND MWBACKF.DL_ MWBACKF.DLL

C:\DOS\EXPAND MWBACKR.DL_ MWBACKR.DLL

W tym miejscu ważna uwaga: w katalogu Windows istnieje także program EXPAND.EXE, ale nie można go użyć do wykonania tej czynności, gdyż nie dokonuje on poprawnej dekompresji plików. Działa on bowiem poprawnie jedynie we współpracy z programem instalacyjnym Windows.

Sposoby archiwizowania

Program archiwowania, zarówno w wersji DOS jak Windows dysponuje rozbudowanymi możliwościami dokonywania tej operacji. Pierwszy sposób to tzw. backup pełny, polegający na przeniesieniu wszystkich plików znajdujących się w wybranych katalogach na dyskietki. Jest to najpewniejsza forma backupu, gdyż pozwala na odzyskanie zawartości dysku stałego na podstawie arfchiwalnego zestawu dyskietek, zapisanych określonego dnia.

Backup przyrostowy (incremental) polega na tym, że nowe lub zmienione pliki z katalogów podanych podczas ostatniego backupu (pełnego lub przyrostowego), które nie zostały przeniesione na dyskietki podlegają operacji archiwizowania. Następna operacja backupu przyrostowego przeniesie jedynie pliki nowe lub zmienione od czasu ostatniego backupu przyrostowego. W celu odzyskania plików wymaga przechowywania wszystkich dyskietek z kolejnych backupów przyrostowych. Zaletą jest możliwość odzyskania kolejnych wersji tych samych plików.

Backup różnicowy (differential) polega na przenoszeniu na dyskietki plików, które nie zostały zarchiwizowane podczas ostatniego pełnego backupu. Ta wersja nie daje więc szansy odzyskania poprzedniej wersji plików.

W tym momencie pojawia się pytanie skąd program wie jakie pliki już podlegały procesowi archiwowania i jaki on był? Wprawdzie każdy plik ma bit atrybutu archiwizowania, ale jest on nieprzydatny przy tak skomplikowanej metodzie archiwizowania. Informację o tym jakie pliki zostały przeniesione na dyskietki program archiwujący przechowuje w

plikach o specjalnej nazwie, np. DD30511A.FUL, umieszczanych w katalogu DOS. Pierwsze dwie litery oznaczają dysk pierwszy i dysk ostatni, które zostały zarchiwizowane, 3 jest końcówką roku, 0511 to 11 maja, A to pierwszy backup tego dnia, zaś FUL oznacza rodzaj backupu (pełny). Dla backupu przyrostowego plik będzie miał rozszerzenie .INC, dla różnicowego .DIF.

Instalacja MSBACKUP i MWBACKUP

Pierwsze wywołanie programu zawsze powoduje wywołanie procedury instalacyjnej, pozwalającej programowi na dopasowanie parametrów operacji do komputera. Instalacja wersji dla Windows jest wieloetapowa i powinna być przeprowadzona starannie, gdyż od niej w znacznej mierze zależy szybkość wykonywania operacji. Na kolejnych czterech rysunkach pokazujemy jej etapy. Najpierw program sprawdza "stan posiadania" (rys. 1), przeglądając listę napędów dyskietek. Zwykle rozpoznaje je bezbłędnie. Potem przeprowadza test zgodności sprzętu, możliwości kontrolera dysku, itp. Zaczyna się od przejrzenia listy wszystkich dostępnych plików na wszystkich dyskach (rys. 2). Potem program prowadzi próbną operację archiwizowania na dyskietki w wybranym napędzie (rys. 3), a następnie porównuje wyniki w celu określenia niezawodności sprzętu (rys. 4). W efekcie operacji parametry komputera i jego możliwości zostają zapisane w pliku konfiguracyjnym programu DEFAULT.SET i służyć będą przy wykonywaniu wszystkich dalszych operacji.

Instalacja wersji dla DOS przebiega podobnie, jedynie pojawiające się okna mają charakter znakowy. Jeżeli przy okazji kolejnego backupu zmienimy w istotny sposób konfigurację komputera, to program się zbuntuje i zażąda ponownego zrekonfigurowania sprzętu. Okazało się np., że załadowanie programu rezydentnego, który pozwolił mi uzyskać obrazek pokazany na rys. 6, spowodowało taką właśnie reakcję, mimo że zmniejszył on pojemność pamięci jedynie o 30 kB.

Korzystanie z programów archiwizowania

Jest to operacja prosta, chociaż naprawdę jej znaczenia nie można przecenić. Każdy powinien swoje najcenniejsze pliki systematycznie przenosić na dyskietki i to właśnie za pomocą programów backupu. Ma to o tyle istotne znaczenie, że żadne inne programy nie pozwalają zachować całkowitej pewności, czy istotnie wszystkie pliki zostały przeniesione, czy nie została zniszczona poprzednia wersja, itp. Teraz gdy jest on integralną częścią systemu operacyjnego, nie ma żadnego uzasadnienia zaniedbywania tej czynności.

Okienko wersji dla Windows jest tak proste, że właściwie nie wymaga wyjaśnień (rys. 5). Podobnie wygląda sprawa z wersją dla DOS (rys. 6). Osobiście polecam korzystanie z intuicyjnej w użyciu wersji dla Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200