Oczka telekomunikacyjnych sieci

Na usługi telekomunikacyjne patrzymy zazwyczaj przez pryzmat tradycyjnych połączeń telefonicznych, ciągle jeszcze zawodnych i niskiej jakości. Pomimo olbrzymich nakładów finansowych i wykonania wielu prac, telefonia stacjonarna bardzo powoli wychodzi z regresu spowodowanego wieloletnimi opóźnieniami w budowie miejscowej sieci kablowej, magistral międzymiastowych i nowoczesnych, central cyfrowych. Mniej znane są natomiast osiągnięcia telekomunikacji w tworzeniu nowych usług - wyspecjalizowanych sieci oraz możliwości połączeń drogą radiową i satelitarą.

Na usługi telekomunikacyjne patrzymy zazwyczaj przez pryzmat tradycyjnych połączeń telefonicznych, ciągle jeszcze zawodnych i niskiej jakości. Pomimo olbrzymich nakładów finansowych i wykonania wielu prac, telefonia stacjonarna bardzo powoli wychodzi z regresu spowodowanego wieloletnimi opóźnieniami w budowie miejscowej sieci kablowej, magistral międzymiastowych i nowoczesnych, central cyfrowych. Mniej znane są natomiast osiągnięcia telekomunikacji w tworzeniu nowych usług - wyspecjalizowanych sieci oraz możliwości połączeń drogą radiową i satelitarą.

Lawinowo wzrastająca liczba danych, które muszą wymieniać pomiędzy sobą instytucje bankowe, naukowe, handlowe, administracja, itp. powoduje konieczność uruchamiania nowych, wydzielonych sieci cyfrowej transmisji danych, działających jako państwowe lub komercyjne. Obecnie istnieją w Polsce następujące sieci:

Sieć pakietowa Telekomunikacji Polskiej S.A. POLPAK

Jest siecią publiczną, przeznaczoną do transmisji danych w systemie komutacji pakietów. Działa od czerwca 1992 r. System ten zapewnia dużą uniwersalność, elastyczność i bezbłędność transmisji. POLPAK obejmuje zasięgiem całą Polskę (18 central w głównych miastach). Dzięki połączeniom z sieciami pakietowymi w innych krajach pozwala na transmisję danych z abonentami sieci pakietowych na całym świecie. POLPAK jest całkowicie zgodny z międzynarodowymi standardami CCITT, wykorzystującymi technikę komutowanych obwodów wirtualnych (SVC). Ma architekturę modularną, która przy niskich kosztach umożliwia rozbudowę bez konieczności przerywania wykonywanych już usług (głównie w administracji państwowej, GUS, jednostkach samorządowych). W przyszłości POLPAK rozbudowany zostanie o pocztę elektroniczną i usługę VIDEOTEKST.

Bankowe Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne TELBANK

Jest to w pełni cyfrowa ogólnopolska sieć telekomunikacyjna, umożliwiająca łączność pomiędzy bankami. Działa od listopada 1992 r. W teletransmisji międzymiastowej stosowane są systemy radioliniowe o szybkości transmisji 2 Mb/s. Strumienie w każdym węźle zakończone są multiplekserami, tworząc zarządzany programowo system multiplekserowy, nazwany TELBANK-M. Pozwala on na dowolne zestawianie przez operatora sieci kanałów cyfrowych o szybkości od 50 bit./s do 2 Mb/s. Sieć mm. kanałów cyfrowych TELBANK-M wykorzystana została do budowy dwóch podstawowych sieci komutacyjnych. Są to: sieć central abonenckich PABX, zwana TELBANK-T (umożliwia realizację połączeń telefonicznych oraz cyfrowych do transmisji danych) oraz sieci pakietowej TELBANK-P (standardowa sieć transmisji danych). W tym roku planowane jest uruchomienie systemu satelitarnego VSAT TELBANK-V. System ten umożliwi instalację terminali i ich dostęp do sieci bez względu na lokalizację i istniejącą infrastrukturę telekomunikacyjną. Pozwoli też na tworzenie połączeń obejściowych w przypadku awarii sieci naziemnej.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa NASK

Sieć zarządzana formalnie przez Uniwersytet Warszawski, działa od maja 1991 r. Jest to sieć szkieletowa transmisji danych, służąca środowiskom naukowym i akademickim. Obejmuje obszar całej Polski i jest podzielona na dziewięć regionów. Sieć przez węzeł warszawski połączona jest z Kopenhagą oraz Wiedniem i Sztokholme (satelitarnie), łączami o przepustowości 64 kb/s. Prawie wszystkie łącza międzyregionalne dzierżawione są od TP S.A., w skład każdego wchodzą dwa tory (nadawania i odbioru), modemy synchroniczne V.29, 9600 bit./s produkcji OBRT w Warszawie, multipleksery statyczne DM 404 produkcji MEMOTECa w Kanadzie. W sieci NASK obsługiwane są cztery protokoły; X.25 dla sieci pakietowych, BSC/SNA dla dużych komputerów IBM, DECNET dla maszyn VAX i TCP/IP dla sieci INTERNET łączącej sieci lokalne.

Powszechna Kasa Oszczędności - PKO-NET

Sieć transmisji danych dla Powszechnej Kasy Oszczędności, działa od stycznia 1992 r. Zaprojektowana i zbudowana zgodnie z ogólnoświatowym standardem pakietowym protokołu transmisji danych CCITT-X.25. Obecnie w sieć połączone zostały wszystkie najważniejsze oddziały PKO BP w całej Polsce, a w większych ośrodkach także oddziały lokalne PKO. Zasięg sieci jest praktycznie nieograniczony. Bazuje ona na dzierżawionych łączach telefonicznych. Dodatkowo w każdym z 49 węzłów przewidziano możliwość wejścia do niej przez zwykłe komutowane łącza telefoniczne. Dzięki temu zasięg sieci praktycznie obejmuje całą polską sieć telefoniczną. Sieć PKO-NET przewyższa swoimi możliwościami wewnętrzne potrzeby banku PKO BP, umożliwiając korzystanie z sieci także innym użytkownikom. Mogą być do niej przyłączane zwykłe asynchroniczne terminale, małe komputery osobiste PC oraz duże jednostki IBM, a także starsze, np. RIAD czy ODRA. Sieć jest wyposażona w nowoczesny system zarządzania umożliwiający nadzór nad siecią, zmianę jej konfiguracji, testowanie i diagnostykę oraz funkcje automatycznego gromadzenia i opracowywania informacji alarmowych.

W sieci PKO-NET uruchomiony został, jako pierwsza aplikacja sieci, system poczty elektronicznej SPRINTMALL. Jest on implementowany na komputerze TANDEM CLX700 o konfiguracji non-stop. Jego zadaniem jest przyjmowanie, magazynowanie i przekazywanie wiadomości (zbiorów binarnych i tekstów alfanumerycznych) pomiędzy użytkownikami PKO-NET.

Centrum Informatyczne Centralnego Urzędu Planowania - CUPAK

Jest wydzieloną siecią transmisji danych o strukturze gwiazdy, działa od poł. 1991 r. Wyposażona została w węzły komutacji pakietów Motorola CODEZ 6525, w pierwszej fazie budowy zlokalizowane w Warszawie. Są one połączone pomiędzy sobą i z zagranicą łączami trwałymi. Obecnie sieć ma strukturę dwuwęzłową, z węzłami w CI CUP i Urzędzie Rady Ministrów. Świadczy także usługi dodatkowe, jak poczta elektroniczna CUPIP, fax i telex.

Sieć kolejowa KOLPAK

System oparty ma być na istniejącej sieci telekomunikacyjnej PKP i oddany do użytku pod koniec 1994 r. Sieć składać się będzie z 297 węzłów, w tym 10 głównych. Wszystkie zostaną wykonane w technologii 32-bitowej. KOLPAK ma obsługiwać przede wszystkim systemy kierowania przewozami i zarządzaniem, pocztę elektroniczną oraz system obsługi ruchu pasażerskiego. Przewiduje się udostępnienie systemu innym użytkownikom na zasadach komercyjnych. Dostawcą wyposażenia jest firma SPRINT INTERNATIONAL.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200