UPS w sieć zaplątany

Szybko postępująca integracja technik telekomunikacji, przesyłania danych i sieci komputerowych jest jedną z dominujących tendencji ostatnich lat. Większość firm jest dziś tak zależna od telefonu czy faxu, że nawet chwilowy jego brak może spowodować znaczący spadek obrotów.

Szybko postępująca integracja technik telekomunikacji, przesyłania danych i sieci komputerowych jest jedną z dominujących tendencji ostatnich lat. Większość firm jest dziś tak zależna od telefonu czy faxu, że nawet chwilowy jego brak może spowodować znaczący spadek obrotów.

Współczesne centrale telefoniczne i systemy telekomunikacyjne są już w zasadzie specjalizowanymi komputerami. Ponieważ każda nieprawidłowość działania sieci energetycznej grozi utratą przesyłanych danych, systemy te wymagają odpowiednio niezawodnego zasilania. Z tego powodu coraz więcej administratorów systemów instaluje zasilacze awaryjne UPS do zabezpieczenia inwestycji.

UPS w sieci rozległej

Jednym z ważnych wydarzeń w branży sieci komputerowych jest obecnie rozpoczęcie sprzedaży systemu NetWare 4.0 firmy Novell. Filozofia rozległych sieci komputerowych WAN (Wide Area Network) otrzymała tym samym znaczące wsparcie i należy się spodziewać, że WAN staną się wkrótce dobrem powszechnym.

Zadania administratorów systemów komputerowych staną się w tej sytuacji znacząco trudniejsze. Administratorzy sieci działających np. na kilku piętrach budynku dobrze wiedzą, że zarządzanie oddalonymi systemami nie jest łatwe. Dlatego też rośnie zapotrzebowanie na systemy zarządzania siecią (Network Management System), które pozwalają administratorowi nadzorować całą sieć z jednego stanowiska, kontrolując konfigurację, wydajność, błędy działania oraz stan bezpieczeństwa sieci.

Dla umożliwienia komunikacji w sieci pomiędzy wszystkimi działającymi w niej urządzeniami, wprowadzono protokół SNMP (Simple Network Management Protocol), który w chwili obecnej osiągnął pozycję powszechnie stosowanego standardu. SNMP może współpracować ze wszystkimi typami urządzeń i sieciowych systemów operacyjnych, umożliwiając komunikację pomiędzy sieciami różnych typów.

Niektórzy producenci UPS, np. APC i Emerson, oferują dodatkowe adaptery SNMP, pozwalające na sterowanie i diagnostykę UPS-ów nawet wtedy, gdy są sa one fizycznie odległe o wiele km. Zasilacz awaryjny wyposażony w adapter SNMP będzie się komunikował z konsolą zarządcy sieci niezależnie od systemu operacyjnego, pod którym pracuje sieć lokalna.

W miarę, jak urządzenia telekomunikacyjne i do przesyłania danych są coraz bardziej sterowane przez komputery, zdalna kontrola ich zasilania staje się nie tylko pożądana, ale ma podstawowe znaczenie dla utrzymania sieci w ruchu.

Kilka rad

Wobec konieczności wykonywania wielu czynności koniecznych do zarządzania siecią, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

1. Zlokalizuj wszystkie urządzenia w sieci. Zaznacz wszystkie ważne urządzenia jak: serwery, krytyczne PC, inżynierskie stacje robocze, PABX-y, bridge, router-y, huby, modemy, itp.

2. Zastanów się, co się stanie, jeżeli: zabraknie zasilania na danym modemie, do tego serwera dotrze przepięcie, napięcie w budynku będzie zbyt niskie? Pytania te powinny dotyczyć wszystkich newralgicznych elementów systemu.

3. Oceń straty firmy, jeżeli dane urządzenie przestanie działać. Jakie będą koszty naprawy i jak szybko może to nastąpić? Jaka jest wartość przechowywanych danych? Ustal realny budżet mogący zostać zaakceptowany przez dyrekcję firmy.

4. Oceń wymagany poziom zabezpieczenia zasilania. Czy potrzebujesz prostego, podstawowego zabezpieczenia, czy też twoje urządzenia wymagają zabezpieczenia inteligentnego?

5. Czy urządzenie ma być zarządzane przez sieć komputerową? Czy zarządzanie będzie potrzebne w przyszłości? Jeżeli tak, wybierz UPS kompatybilny z SNMP.

6. Czy urządzenie, które ma zostać zabezpieczone jest montowane w 19" szafie (rack-mounted)? Jeżeli tak, wybierz rack-mounted UPS.

7. Jak długi musi być czas podtrzymania? UPS powinien podtrzymywać dołączone urządzenie w czasie niezbędnym do zmiany drogi przepływu informacji z obszaru, w którym wystąpiły problemy.

Konieczność zabezpieczania zasilania jest często poddawana w wątpliwość przez tych, którzy nigdy nie doświadczyli kłopotów z zasilaniem. W miarę rozrastania się sieci komputerowych i stopnia skomplikowania zarządzania całą siecią, nadzorcy systemów będą jednak zmuszeni coraz częściej sięgać po inteligentne UPS-y, zdolne do diagnozowania parametrów zasilania i przesyłania informacji do administratora systemu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200