Sun prezentuje swój nowy klejnot

Specjalny wysłannik CW, Zbigniew Boniecki relacjonuje ze Szkocji:

Specjalny wysłannik CW, Zbigniew Boniecki relacjonuje ze Szkocji:

W obecności przeszło 100 dziennikarzy z całej Europy, szefowie Sun Microsystems Computer Corp. (SMCC) zdjęli czarną zasłonę z niewielkiej skrzynki o rozmiarach 40x50x19 cm. W ten sposób 11 maja w Wielkiej Sali Balowej jednej z najpiękniejszych szkockich rezydencji lordowskich - w Hopetown House pod Edynburgiem nastąpiła premierowa prezentacja najnowszego klejnotu Suna - multiprocesorowego serwera departamentalnego SPARCserver system 1000. Zdaniem wiceprezesa SMCC odpowiedzialnego za planowanie i rozwój firmy, Williama Raduchela, wprowadzając ten sprzęt na rynek Sun uzyskał półroczną przewagę nad konkurentami.

Nowy Sun, związany oczywiście ze środowiskiem operacyjnym Solaris 2.2, wyróżnia się symetryczną wielozadaniowością i wielowątkowością (rozdzielanie pojedynczego procesu na wiele pasm realizacji działających współbieżnie). Jednostka centralna składa się z (maksymalnie) ośmiu procesorów.

Konfigurację systemu można rozszerzać od 135-1000 MIPS oraz od 2-8,5 GB pamięci dyskowej w obudowie i 100 GB dołączanej na zewnątrz. Można w nim podłączać do 12 kart w szynie (Sbus) oraz do 4 kanałów wejścia/wyjścia danych, co zwiększa ich ogólną wydajność do 200 Mb/s. Taki zakres rozszerzalności nie był dotychczas stosowany w serwerach średniej wielkości.

Serwery Suna bazują na procesorze SPARC RISC. SPARCserver 1000 zaspokaja potrzeby dużych firm, obsługując średnio 50-500 użytkowników. Serwer ten będzie mógł pracować z jeszcze szybszymi procesorami, większymi pamięciami i modułami wejścia/wyjścia, w miarę pojawiania się ich na rynku.

Sun oferuje różne konfiguracje nowego systemu. Podstawowy egzemplarz zawiera jeden procesor, 32 MB pamięci, dysk 1 GB i napęd CD. Cena w zależności od opcji waha się w Europie Środkowej od 45,200-98,400 USD.

SPARCserver 1000 współdziała ze wszystkimi popularnymi protokołami sieciowymi. Podłączenie do sieci Novell, DEC i IBM nie stwarza problemów, gdyż wszystkie produkty Suna współdziałają z protokołami TCP/IP, NetWare, DECnet i SNA 3270, stosowanymi w sieciach Ethernet, FDDI i Token Ring.

Również 11 maja, jednocześnie w Szkocji i Kalifornii, zaprezentowany został serwer SPARCcenter 2000, wyposażony w nowy procesor 50 MHz i 2 MB pamięci podręcznej cache, który może obsługiwać 150-1000 użytkowników.

I jeszcze jeden szczegół nie bez znaczenia dla całego przemysłu. Sun wprowadza również na rynek swój interfejs WABI (Windows Application Binary Interface), który umożliwi uruchamianie aplikacji Windows pod Unixem bez pośrednictwa DOS-u.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200