SUN Microsystems - potentat w stacjach roboczych i serwerach

Panuje potoczna opinia, że SUN spóźnił się nieco (w stosunku do konkurencji) z przedstawieniem swojej oferty na polskim rynku. Tym niemniej, już od początku ub. r. działa na terenie Polski 4 autoryzowanych dystrybutorów SUN-a, nie licząc rosnącej rzeszy "wolnych strzelców" (sprzedawców nie posiadających autoryzacji). SUN Microsystems, otwierając biuro w budynku Green House w Warszawie, zamierza poświęcić się przede wszystkim pomocy swym dystrybutorom w akcjach promocyjnych i reklamie.

Panuje potoczna opinia, że SUN spóźnił się nieco (w stosunku do konkurencji) z przedstawieniem swojej oferty na polskim rynku. Tym niemniej, już od początku ub. r. działa na terenie Polski 4 autoryzowanych dystrybutorów SUN-a, nie licząc rosnącej rzeszy "wolnych strzelców" (sprzedawców nie posiadających autoryzacji). SUN Microsystems, otwierając biuro w budynku Green House w Warszawie, zamierza poświęcić się przede wszystkim pomocy swym dystrybutorom w akcjach promocyjnych i reklamie.

SUN wyznaje politykę ustalania sztywnych cen dla wszystkich autoryzowanych dystrybutorów. Ceny dla końcowego użytkownika są więc niemal identyczne i, co za tym idzie, nie konkurencyjne.

Jednocześnie SUN udzielił licencji na produkcję swojego sprzętu ponad 20 producentom - stąd też spora liczba klonów, pojawiających się także na naszym rynku.

Nieautoryzowani dystrybutorzy sprzedają taki "klonowy" sprzęt oczywiście taniej - choć kupują go z 3-miesięczną gwarancją, a oferują z 12-miesięczną, biorąc na siebie ryzyko związane z naprawą sprzętu, zgłoszonego do serwisu gwarancyjnego pomiędzy 4 a 12 miesiącem od daty sprzedaży.

Autoryzowany dystrybutor nie może sobie pozwolić na taki chwyt, chociaż u niego również można kupić sprzęt z 3-miesięczną gwarancję (o ok. 8% taniej niż z 12-miesięczną). Sporo taniej, bo z 30% rabatem, sprzedaje firma SUN po promocyjnych cenach swój sprzęt szkolnictwu. Nic więc dziwnego, że główne wdrożenia w ub. r. dotyczyły właśnie tej branży. Mówi się, że SUN chce w ten sposób pozyskać w pierwszej kolejności elity intelektualne naszego kraju.

Decydując się na sprzęt SUN-a należy pamiętać o tym, że duża jego część jest objęta kontrolą COCOM, co oznacza, że klient musi najpierw uzyskać licencję eksportową rządu USA. Proces ten trwa 3-4 miesiące. W praktyce, jak do tej pory, wszyscy polscy klienci uzyskali zwolnienie z COCOM. Licencji wogóle nie wymagają jedynie najtańsze stacje robocze SLC i IPS.

Sprzęt SUN-a idealnie nadaje się do pracy w środowisku klient-serwer. Wszystkie produkowane stacje i serwery firmy SUN wyposażone są w procesory z rodziny SPARC wykorzystujące technologię RISC. Obecnie stosuje się 3 rodzaje procesorów: SPARC, SuperSPARC oraz microSPARC, różniące się między sobą architekturą wewnętrzną, wielkością pamięci Cache dla instrukcji i danych, możliwościami instalowania zewnętrznej pamięci (External Cache) oraz możliwościami pracy w konfiguracji wieloprocesorowej (szyna MBus).

SUN Microsystems oferuje dwie wersje systemu operacyjnego: Solaris 1.1, oparty na UNIX BSD, oraz Solaris 2.x, będący implementacją UNIX SVR4. W cenę stacji roboczej wliczony jest system operacyjny Solaris z licencją dla jednego użytkownika. Dostępne są również licencje dotyczące nieograniczonej liczby użytkowników. Wersja licencji zależy także od rodzaju stacji - jednoprocesorowej lub wieloprocesorowej.

Firma SUN, na bazie Solarisa, oferuje niezwykle bogatą ofertę użytkową - ponad 4 tys. programów.

Wkrótce system operacyjny Solaris będzie dostępny dla platformy sprzętowej komputerów PC. Zgodnie z ideologią systemu zachowana będzie zgodność binarna produktów software'owych na bazie linkowalnych bibliotek, co pozwoli używać oprogramowanie już dostępne na stacjach SPARC na innych platformach sprzętowych.

Przegląd stacji roboczych i serwerów SUN

SPARCstation ELC

Produkt do wykorzystania w sieci komputerowej, jako klient. Jest to tania stacja robocza bez twardego dysku z monochromatycznym monitorem. Główne obszary zastosowań to: bazy danych, przetwarzanie obrazu i obliczenia naukowo-techniczne.

SPARCstation IPC

Stacja robocza mogąca pracować jako jednostka samodzielna oraz jednostka sieciowa, zarówno jako klient jak i serwer. Dobre rozwiązanie do zastosowań, w których szybkość obliczeń nie jest szczególnie istotna.

SPARCclassic

Jedna z najnowszych propozycji (listopad '92), będąca alternatywą cenową dla pecetów - większa moc obliczeniowa, wielodostępny system operacyjny UNIX (Solaris 2.1) oraz wbudowane mechanizmy sprzętowe i software'owe pozwalające na pracę w sieci (Internet). W cenę stacji wliczony jest system operacyjny wraz z oprogramowaniem użytkowym (OpenWindows, TCP/IP, NFS, NIS+, DNS itd.).

SPARCstation LX

Wzbogacona, w stosunku do SPARCclassic, o procesor graficzny GX+, wydatnie usprawnia działanie programów wykorzystujących elementy graficzne (np. w zastosowaniach EAD, MCAD).

SPARCstation IPX

Do wykorzystania w zastosowaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej i używania grafiki 2D i 3D. Posiada procesor graficzny GX.

SPARCstation 2

Zapewnia szersze możliwości niż IPX, ze względu na wyposażenie w sprawniejsze akceleratory graficzne (GX, GS lub Gt) i większą rozdzielczość ekranu monitora. Może jednocześnie obsługiwać do 26 terminali.

SPARCstation 10

Ustanawia standard nowej generacji stacji roboczych. Jest pierwszym wieloprocesorowym komputerem typu desktop, z procesorami RISC i z pamięcią typu cache 1 MB. Pierwsza stacja z wbudowanymi możliwościami korzystania z aplikacji multimedialnych. Moc obliczeniowa nowego procesora SuperSPARC jest 2-4 większa niż wcześniejszych wersji. Sprzedawana w 4 wersjach: 30, 41 (1-procesorowa), 51 (2-procesorowa), 54 (4-procesorowa).

SPARCserver Multiprocessor (600 MP)

Sprzedawany w 3 wersjach z 2- i 4- procesorami.

SPARCserver 600 SuperSPARC Multiprocessor

Nowszy typ serwera, oparty na procesorze SuperSPARC.

SPARCcenter 2000

W wieloprocesorowy system komputerowy o olbrzymiej mocy obliczeniowej, specjalnie zaprojektowany do pracy w zastosowaniach klient-serwer. Posiada największe w swojej klasie możliwości rozbudowy konfiguracji. Zewnętrzna pamięć dyskowa może być zwiększona ponad 100 razy, pojemność pamięci operacyjnej - 80 razy, a ilość procesorów - 10 razy w stosunku do konfiguracji podstawowej.

Polskie oprogramowanie

System operacyjny SOLARIS jest już dostępny w wersji spolszczonej. Liczba aplikacji po polsku, jaka mogłaby być pod jego kontrolą uruchamiana, jest niestety bardzo niewielka. Zalicza się do nich m.in. wielostanowiskowa baza danych dla gmin (ewidencja ludności, gruntów. działalności gospodarczej i podatków komunalnych) za ok. 30 tys. USD. Oferuje ją firma SECSYS POLAND, której niemiecka, macierzysta jednostka to największy sprzedawca SUN w RFN.

Poniższa tabela stanowi przegląd stacji roboczych i serwerów firmy SUN, oferowanych na naszym rynku. Cena dla użytkownika końcowego zawiera podatek graniczny i cło, ale bez podatku obrotowego (na cele zaopatrzeniowo-inwestycyjne). Wszystkie ceny dotyczą 12-miesięcznego okresu gwarancji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200