Firma skarży izbę skarbową

JTT Computer zaskarżył do NSA nową decyzję Izby Skarbowej we Wrocławiu dotyczącą naliczenia VAT na sprzedaż komputerów dla szkół w latach 1998-1999.

JTT Computer zaskarżył do NSA nową decyzję Izby Skarbowej we Wrocławiu dotyczącą naliczenia VAT na sprzedaż komputerów dla szkół w latach 1998-1999.

"Nowa decyzja wskazuje, że równość podatników w Polsce jest tylko pustym sloganem. Izba odmówiła nam bowiem prawa do zastosowania zerowej stawki VAT, mimo że 24 listopada 2003 r. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w całości analogiczne decyzje w sprawie Optimusa. Sędziowie zaznaczyli wówczas, że decyzje te nie znajdują podstaw w przepisach prawa, a stanowisko w nich zawarte jest niesłuszne i niezgodne z prawem. Niemal natychmiast po tym wyroku na konto Optimusa wpłynęło 18,3 mln zł zwrotu nadpłaconego podatku VAT powiększonego o karne odsetki" - twierdzi kierownictwo JTT.

Sprawa JTT Computer toczy się już prawie 4 lata. Miała ją zakończyć decyzja NSA z 30 czerwca 2003 r. Sąd uznał wówczas racje firmy i uchylił wszystkich siedem decyzji izby, obciążając ją kosztami postępowania. Aby jednak JTT mógł odzyskać pieniądze, Izba Skarbowa we Wrocławiu musiała ponownie rozpatrzyć odwołanie firmy i wydać nowe decyzje. Do końca 2003 r. Izba wydała jedynie decyzje dotyczące trzech z ośmiu miesięcy, podczas których dostarczano komputery do MENiS.

"Uważamy, że działania Izby Skarbowej we Wrocławiu noszą wszelkie znamiona szykan, zmierzających do zniszczenia naszej firmy. Przedstawiciele izby liczą zapewne na ogłoszenie przez sąd upadłości JTT i zakończenie w ten sposób sprawy" - uważa Janusz Krasnopolski, przewodniczący rady nadzorczej i członek zarządu JTT Computer.

"Elementem tych szykan jest m.in. niedotrzymywanie przez izbę określonych prawem terminów" - dodaje.

Przedstawiciele JTT szacują, że powinni otrzymać zwrot nadpłaconego podatku VAT - wraz z odsetkami - w wysokości 23 mln zł. Kwota ta nie pozwoli jednak na odbudowanie firmy. Janusz Krasnopolski nie wyklucza dochodzenia odszkodowania za zniszczenie firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200