Zaczynają się schody

Posłowie spierają się, czy ustawa o informatyzacji może stanowić o rozwoju społeczeństwa informacyjnego?

Posłowie spierają się, czy ustawa o informatyzacji może stanowić o rozwoju społeczeństwa informacyjnego?

Ministerstwo Nauki i Informatyzacji przygotowało wykaz podmiotów publicznych podlegających ustawie o informatyzacji. Na liście znajduje się 15 naczelnych organów administracji rządowej (ministrowie i szef kancelarii premiera), 39 centralnych organów administracji rządowej (od szefa służby cywilnej, poprzez głównego lekarza weterynarii, aż do komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej), 6 jednostek samorządu terytorialnego (sejmik, zarząd województwa, rada powiatu, zarząd powiatu, rada gminy, wójt, burmistrz, prezydent) oraz 7 urzędów obsługujących lub stanowiących aparat pomocniczy tych organów. Łącznie mamy 16 urzędów marszałkowskich, 373 starostwa i 2494 gminy.

Rozrastająca się lista

Zgodnie z ustawą o informatyzacji, MNiI podlegają też jednostki organizacyjne podległe lub nadzorowane przez naczelne organy administracji, w tym Agencja Rezerw Materiałowych, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencja Rynku Rolnego. Także jednostki organizacyjne, co do których podległość organizacyjna lub nadzór organizacyjny organów administracji rządowej wynika z przepisów ustaw regulujących działalność tych jednostek, np. Polski Komitet Normalizacyjny.

Od ustawy nie uchylą się również publiczne zakłady opieki zdrowotnej, publiczne jednostki systemu oświaty (33 tys. szkół), zarówno te finansowane z kasy samorządu, jak i funduszy instytucji centralnych.

Spod kontroli Ministerstwa Nauki i Informatyzacji nie "wywiną się" też komunalne zakłady pogrzebowe, zakłady oczyszczania miasta, chyba że są przedsiębiorstwami państwowymi lub spółkami akcyjnymi. Po przyjęciu poprawki posła Kazimierza Sasa (SLD) ustawa będzie dotyczyć również Kancelarii Sejmu, Najwyższej Izby Kontroli, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia. Obecnie ich na liście nie ma, co wydaje się dziwne, chociażby ze względu na koszt projektu budowy KSI ZUS (obecnie ponad 1,6 mld zł). Wojciech Szewko, podsekretarz stanu w MNiI, twierdzi, że pierwotnie instytucje te były na tej liście.

Ustawie podlegają również: 357 sądów powszechnych (rejonowych, okręgowych i apelacyjnych), Naczelny Sąd Administracyjny i jego 12 ośrodków zamiejscowych, wojskowe sądy okręgowe, wojskowe sądy garnizonowe oraz 403 prokuratury (apelacyjne, okręgowe i rejonowe).

Łącznie jest to kilkadziesiąt tysięcy instytucji, których sposób informatyzacji miałby opiniować resort nauki i informatyzacji. Tymczasem w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji w 2004 r. będzie pracować 25 osób.

Czemu służy PIP

Jeszcze nie przebrzmiała dyskusja o tym, kto podlega ustawie, a posłowie rozpoczęli spór o zapisy projektu dotyczące Planu Informatyzacji Państwa. Czy ten plan ma określać techniczne i organizacyjne podstawy rozwoju społeczeństwa informacyjnego, czy tylko skupiać się na instrumentach służących temu celowi? Być może odpowiedź na to pytanie poznamy na kolejnym posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200