Pentium i co dalej...

Po oficjalnej prezentacji procesora Pentium przez firmę Intel pod koniec marca br. na rynku sieciowym zaczął się ruch.

Po oficjalnej prezentacji procesora Pentium przez firmę Intel pod koniec marca br. na rynku sieciowym zaczął się ruch.

Producenci sprzętu jak: Compaq Corp., Digital Equipment Corp., Hewlett-Packard czy IBM oznajmili, że dostarczą na rynek serwery zawierające Pentium, ale wstrzymują się do maja, kiedy to Intel ogłosi ceny tych procesorów.

Intel, obok przedstawienia technicznych własności Pentium - m.in. faktu, że jest on pięć razy szybszy od procesorów 80486, powiedział, że cena komputerów z Pentium powinna zawierać się w przedziale 5-15 tys. USD.

Jeden z analityków rynkowych z firmy Dataquest Inc. zauważył, że stosowanie procesora Pentium może spowodować wzrost cen serwerów, przy jednoczesnej poprawie ich własności, dotyczących współpracy z bazami danych i innymi aplikacjami typu "high end" (jak CAD/CAE, analizy rozliczeń finansowych na dużą skalę, modelowania zjawisk, czyli tzw. scientifing modeling oraz aplikacje klient/serwer o dużej intensywności przepływu danych).

Znane są już dzisiaj niektóre szczegóły dotyczące strategii rozwoju rynku serwerów.

Firma Compaq, producent rodziny serwerów SystemPro, w których można stosować odpowiednie karty do upgrade'u procesora, zamierza postępować podobnie przy instalacji Pentium. Serwery SystemPro oparte na Pentium zostaną także przystosowane do pracy wieloprocesorowej. Aby wykorzystać te urządzenia do nowych możliwości stawianych przez Pentium, Compaq wyposaży je w lepsze układy I/O, większe dyski i pamięci oraz we wbudowane źródła zasilania typu UPS. Takie serwery mają kosztować mniej niż 20 tys. USD. Compaq zamierza architekturę Tri-Flex, stosowaną w SystemPro, używać w ProSignia i DeskPro/M w celu instalowania tam w przyszłości Pentium.

Hewlett-Packard planuje zaprezentować publicznie w maju, a rozpocząć w czerwcu sprzedaż nowego typu serwerów, zawierających procesory Intela. Będą one bardziej rozbudowane niż dotychczasowa seria Vectra. McDonnel, szef jednego z działów marketingu HP powiedział, że serwery te będą współpracowały z Pentium, a jeden z modeli umożliwi pracę wieloprocesorową. Serwery te będą zaopatrzone w szybką wersję SCSI, lepsze układy I/O, matryce dyskowe, sprawdzanie błędów, korektę pamięci i własności odporności na awarię (fault tolerance). Uzupełnią one ofertę firmy HP na sprzęt z procesorami RISC typu PA-RISC (Precision Architecture RISC) i będą mogły uruchamiać aplikacje HP OpenView.

Dla DEC - jak się wydaje - głównym procesorem pozostaje Alpha. Oferuje on serwery wyposażone w procesory Intel, VAX i Alpha. W ten ostatni jest wyposażona rodzina serwerów DEC 4000. Urządzenia te mają zawierać od pojedynczego do wielu procesorów Alpha i mogą pracować pod kontrolą systemów VMS, OSF/1, a także Windows NT. Rene Martinez, szef marketingu tych serwerów stwierdził, że strategią DEC jest wesprzeć potrzeby użytkowników aplikacjami i systemami klasy VMS. Poza sprzętem wyposażonym w Alphę, DEC kładzie duży nacisk na produkcję innych serwerów, w tym "low end" typu MT, serwery ST, w których można będzie wymienić procesor na Pentium i duże, wieloprocesorowe serwery DEC.

IBM, podobnie jak DEC, oferuje cały szereg urządzeń które zawierają procesory Intela, od serwerów do superserwerów, a także serwery oparte o procesory RISC, średniej wielkości oraz minikomputery a nawet mainframe'y, które można skonfigurować jako serwery. Na dodatek, IBM łącznie z Apple Computer Inc. i Motorola Inc., planują budowę serwera opartego o układ RISC. Serwer ten, przeznaczony dla systemu operacyjnego Taligent, ma obsługiwać aplikacje pochodzące z różnych systemów operacyjnych. W obszarze dużych serwerów, IBM zamierza podłączyć systemy operacyjne minikomputerów i mainframe'ow do sprzętu o niższej cenie. Uruchamianie MVS lub OS/400 na serwerach wyposażonych w możliwości wieloprocesorowe, oparte na procesorach RISC może być atrakcyjną platformą dla wielu użytkowników. Na temat wykorzystania Pentium w sprzęcie IBM, na razie nie wiele wiadomo.

Producenci oprogramowania także chcą skorzystać z obecności Pentium na rynku. Gupta Corp. zapowiedziała, że ulepsza do współpracy z Pentium swoja bazę danych SQLBase Server, włącznie z oprogramowaniem frontu i zaplecza jak: SQL Windows i Quest. Także baza danych Oracle 7.0 i związane z nią narzędzia będą, jak twierdzi Oracle Corp., podlegały dopasowaniu do Pentium.

Curt Nichols, szef marketingu Pentium zauważył, że aplikacje typu "mission-critical", które będą teraz mogły "schodzić w dół" z dużych systemów na urządzenia zaopatrzone w Pentium wymagają systemów operacyjnych w pełni wykorzystujących moc obliczeniową tego procesora. Następnie wymienił te, które są w trakcie optymalizacji dla Pentium. Są wśród nich SCO Unix firmy Santa Cruz Operations, Windows NT firmy Microsoft Corp., NextStep firmy Next Inc. i OS/2 firmy IBM. Zapewnił przy tym, że zoptymalizowane dla Pentium aplikacje można będzie również uruchamiać na platformie sprzętowej innych procesorów Intela.

Szef Novell Inc., Ray Noorda powiedział, że Pentium "przyspieszy wzrost i rozwój przemysłu związanego z instalacjami sieciowymi. NetWare będzie bez wątpienia korzystać z dobrodziejstw technologii stosujących procesor Pentium".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200