Drukarki laserowe nowej generacji

Mija już prawie cztery lata od czasu kiedy firma Hewlett-Packard wprowadzając na rynek drukarkę LaserJet III, wyposażoną w możliwość druku z rozdzielczością 300 dpi (dots per inch, punktów na cal) ustaliła pewien standard, który dotyczył zarówno klasy sprzętu, jego ceny, jak i jakości druku. Kiedy pod koniec ub.r. rozpoczęła ona sprzedaż drukarek LaserJet 4 i 4M oferujących pracę z rozdzielczością 600 dpi, wiadomo było, że jesteśmy świadkami narodzin kolejnego standardu. Charakteryzuje go lepsza jakość druku, która szczególnie w odniesieniu do grafiki, umożliwia oddanie półtonów szarości i jest wyraźnie lepsza od tej, jaką oferuje stosowanie sprzętu 300 dpi.

Mija już prawie cztery lata od czasu kiedy firma Hewlett-Packard wprowadzając na rynek drukarkę LaserJet III, wyposażoną w możliwość druku z rozdzielczością 300 dpi (dots per inch, punktów na cal) ustaliła pewien standard, który dotyczył zarówno klasy sprzętu, jego ceny, jak i jakości druku. Kiedy pod koniec ub.r. rozpoczęła ona sprzedaż drukarek LaserJet 4 i 4M oferujących pracę z rozdzielczością 600 dpi, wiadomo było, że jesteśmy świadkami narodzin kolejnego standardu. Charakteryzuje go lepsza jakość druku, która szczególnie w odniesieniu do grafiki, umożliwia oddanie półtonów szarości i jest wyraźnie lepsza od tej, jaką oferuje stosowanie sprzętu 300 dpi.

W dzisiejszym zestawieniu porównujemy własności i ceny kilku drukarek, dysponujących większą niż 300 dpi rozdzielczością. Są wśród nich obie drukarki HP LaserJet, dwie inne wyprodukowane przez firmę Compaq, sprzęt Lexmark, Okidata, Kyocera i Xante.

Na pewno warto zwrócić uwagę na sprzęt firmy Compaq - drukarki tej firmy potrafią drukować dokumenty z szybkością 15 lub 20 str./min, co uważa się za wystarczające do zastosowań sieciowych. Tak dużą szybkość druku zawdzięczają one zastosowaniu procesora AMD 29000, który wystarczająco szybko zamienia wektorowe fonty na odpowiadające mapy bitowe stron oraz odpowiednio szybkiemu mechanizmowi drukującemu (engine) wykonanemu w Fuji Xerox. Jako typowe drukarki sieciowe wyposażone są one w zdolność automatycznego przełączenia trybu pracy drukarki, zależnie od tego czy użytkownik przesyła do wydrukowania dokument opisany w PostScript, czy też w PCL. Podobnie jak większość omawianego sprzętu, można je wyposażyć w bezpośrednie połączenie z siecią Ethernet czy TokenRing, co znacznie przyspiesza druk, szczególnie w porównaniu z tempem pracy podłączenia "klasycznego" (za pośrednictwem łącza równoległego) do komputera pełniącego rolę print serwera.

Obie drukarki Compaqa wyposażono we wspomagany elektrycznym silnikiem przesuw papieru oraz w możliwość opcjonalnego podłączenia faksu czy modemu. W parze z dobrymi parametrami użytkowymi charakteryzującymi tempo i jakość wydruku, idzie także godna podkreślenia wydajność miesięczna drukarki (50 tys. str./mies.) oraz skuteczność toneru (mierzona w ilości stron, które będą zadrukowane do momentu konieczności wymiany toneru na nowy). Ma to bezpośredni wpływ na koszty eksploatacji drukarki i cenę wydrukowania jednej strony. Prezentowana zdolność rozdzielcza 400x800 dpi dotyczy pracy tylko w trybie postscriptowym.

Drukarki HP LaserJet 4 i 4M (współpracujące z komputerami PC i Macintosh) to sprzęt drukujący z prędkością 8 str./min z rozdzielczością 600 dpi. Warto zauważyć, że PostScript Level 2 instalowany jest w drukarce HP LaserJet 4 jedynie opcjonalnie (czyli za dodatkową opłatą). Niedawno Hewlett-Packard oznajmił, że w kwietniu br. rozpocznie sprzedaż drukarek LaserJet 4 Si i LaserJet 4M Si. Będą to urządzenia 600 dpi nadające się do pracy w sieci ze względu na m.in. szybkość 17 str./min, automatyczne rozpoznawanie emulacji oraz odpowiednie, instalowane w formie modułów, interfejsy sieciowe. W takim przypadku można będzie śmiało powiedzieć, że standard 600 dpi zastąpi szeroko stosowane do tej pory (kilkadziesiąt tys. sztuk rocznie) drukarki LaserJet III Si o rozdzielczości 300 dpi.

Drukarka Okidata OL810, stosująca technologię wydruku opartą o matrycę z elementów typu LED (Light Emitting Diodes), jest najtańszym z prezentowanych urządzeń. Otrzymana przy użyciu tej drukarki rozdzielczość druku 300x1200 została użyskana za pomocą głowicy składającej się z rzędu diód świecących, rozstawionych między sobą jak 300 dpi, czterokrotnie naświetlającej nieznacznie przesuwający się bęben. Jak z tego wynika, nie jest to zwiększenie rozdzielczości poprzez wprowadzenie nowego mechanizmu drukującego (a tak jest np. w przypadku drukarek Compaqa - 800x400 dpi), a jedynie przez zastosowanie powiązanych z wydrukiem mechanizmów przesuwu, obrotu bębna. Dostarczone na rynek w kwietniu br. nowe drukarki firmy OKI - OL830 i OL850 drukują w tempie 8 str./min również przy użyciu matrycy LED z rozdzielczością 300x1200, ale dysponują już większą ilością pamięci RAM (2 MB) i wyposażone są w PostScript Level 2.

W podobny sposób jak drukarki OKI działa sprzęt oferowany przez firmę Kyocera. Na dodatek drukarka Ecosys a-Si uznana jest jako "sprzęt ekologiczny", tj. nie zanieczyszczający środowiska naturalnego. Jako czynnik barwiący papier zastosowano w niej amorficzny (niekrystaliczny, bezpostaciowy) krzem, nie degradujący środowiska. Drukarka ta w ogóle nie wymaga wymiany bębna światłoczułego. Koszt druku jednej strony przy jej użyciu wynosi ok. 1 centa (w porównaniu do 3 centów dla innych tego typu urządzeń). Biorąc pod uwagę jej cenę i wydajność, jest ona najtańsza pod względem eksploatacji spośród opisanych urządzeń. Po podłączeniu odpowiedniego interfejsu sieciowego, przy przyzwoitej wydajności 30 tys. str./mies., może ona z powodzeniem służyć jako tania drukarka sieciowa. Oczywiście, nie zapewnia przy tym takiej jakości druku jak sprzęt Hewlett-Packarda, Xante czy Compaqa.

Firma Lexmark powstała w trakcie restrukturyzacji IBM. Prezentowana dzisiaj drukarka Lexmark Model 4029-42 to sprzęt postscriptowy zapewniający rozdzielczość 600 dpi. Wyposażono ją, co jest godne podkreślenia w sytuacji wręcz monopolu japońskiego, w mechanizm drukujący produkcji Lexmark-IBM.

Drukarka Xante Accel-a-Writer 8000 drukuje dokumenty i grafikę z podobnie dobrą jakością jak LaserJet 4. Firma Xante zapewnia, że wydruk zdjęć i ilustracji o wielu skalach szarości zachodzi nawet z rozdzielczością 850x850 dpi. Użyty w niej mechanizm drukujący Canon - LBP-SX - jest zbliżony w swej konstrukcji do tego, który jest używany w drukarkach LaserJet 4.

Nowy mechanizm Canona, LBP-BX został już zainstalowany w kolejnych drukarkach 600 dpi, które niedawno ukazały się na rynku, a nie są zamieszczone w dzisiejszym zestawieniu. Są to urządzenia CalComp CCL 600, NewGen Systems TurboPS/660 B i QMS 860 Print System. Dzięki głowicy Canon LBP-BX zastosowanej w wymienionych drukarkach można stosować technikę wydruku 600 dpi na arkuszach papieru 11x17". Z kolei drukarka Dataproducts LZR 965 używa mechanizmu Sharp JX9500, co również zapewnia jej możliwość pracy z rozdzielczością 600 dpi.

Większość omówionych wyżej drukarek znajduje się w sprzedaży na polskim rynku. Świadczy o tym zamieszczone w nr. 12 CW PL zestawienie "Drukarki nieuderzeniowe na rynku polskim". Podane tam ceny sprzętu dotyczą rynku polskiego z przełomu lat 92/93. Tego samego okresu czasu dotyczą ceny sprzętu zamieszczonego w dzisiejszym zestawieniu, z tą różnicą, że obowiązywały one na rynku amerykańskim.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200