Centrala dla korporacji

Bank Handlowy stał się centrum informatycznym dla oddziałów Citibanku obsługujących klientów korporacyjnych w regionie CEEMEA

Bank Handlowy stał się centrum informatycznym dla oddziałów Citibanku obsługujących klientów korporacyjnych w regionie CEEMEA.

Z systemu Flexcube wdrożonego w Banku Handlowym w Warszawie mają docelowo korzystać wszystkie placówki Citigroup obsługujące klientów korporacyjnych. Korzysta z niego już kilkanaście krajów z regionu CEEMEA (Europa Środkowo-Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka), w tym najdalszy z oddziałów w RPA. W podobny sposób Citibank - tyle że z centrum przetwarzania danych znajdującego się w Singapurze - obsługuje oddziały dla klientów detalicznych w naszym regionie Europy. Jednocześnie - w ramach centralizacji - pracownicy tych oddziałów Citi korzystają z pakietów Microsoft Office zainstalowanych na serwerach w Nowym Jorku.

Kompetencje w Warszawie

W ciągu ostatnich trzech lat nowy systemem Flexcube stopniowo wprowadzano w krajach w regionie CEEMEA. Jego wdrożenie w innych oddziałach obsługujących klientów korporacyjnych przeprowadzali specjaliści Banku Handlowego. Warszawa jest bowiem centrum kompetencyjnym i informatycznym dla CEEMEA. Polska staje się również centrum operacyjnym dla Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki. Powstał już pierwszy ośrodek w Olsztynie odpowiedzialny za przetwarzanie (wprowadzanie do systemu) transakcji, głównie poleceń przelewów z innych krajów. Drugi ma zostać wkrótce utworzony w Katowicach.

Bank Handlowy w Warszawie dokonał na przełomie 2001 i 2002 r. migracji na nowy system transakcyjny Flexcube indyjskiej firmy i-flex Solutions (wówczas jeszcze Citigroup Information Technology Industries wchodzącej w skład Citigroup). Zastąpił on system IBBS, funkcjonujący w Banku Handlowym oraz rozwiązanie stosowane dotychczas w części korporacyjnej Citibanku. Projekt miał związek z przejęciem polskiego banku przez Citigroup.

Pionierskie wdrożenie

Centrala dla korporacji

Systemy Citibanku w Polsce

Polska była pierwszym krajem europejskim, w którym Citibank przeprowadził wdrożenie systemu Flexcube. Powodzenie wdrożenia w Polsce oznaczało, że rozwiązanie to stanie się standardem w regionie CEEMEA. Drugim krajem, w którym Citibank przeszedł na nowe rozwiązanie, była Turcja. Nad projektem prowadzonym w części korporacyjnej Citi i Banku Handlowego pracowały osoby odpowiedzialne za wdrożenie systemu IBBS w warszawskim banku. Citibank sprowadził także do Polski programistów z i-flex Solutions, wówczas należącej w całości do niego. Zadaniem informatyków z Indii była pomoc w modyfikacjach Flexcube na potrzeby Banku Handlowego.

Wraz z wprowadzeniem nowych systemów w Banku Handlowym dokonano zmian platform sprzętowej i systemowej. Bank - stosujący dotychczas rozwiązania IBM i Compaq Computer - przeszedł na platformy Hewlett-Packard i Sun Microsystems. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu systemu działającego w Warszawie na potrzeby pozostałych oddziałów obsługujących klientów korporacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej, Afryce i na Bliskim Wschodzie, zadecydowano o rozbudowie instalacji serwerów HP, aby zwiększyć wydajność platformy sprzętowej, na której pracuje Flexcube.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200