Rzeka nowych możliwości (cz. 2)

Yukon, nowy serwer baz danych Microsoftu, ułatwi pracę programistom i administratorom. Będzie też ściśle zintegrowany z usługami analitycznymi i raportowymi.

Yukon, nowy serwer baz danych Microsoftu, ułatwi pracę programistom i administratorom. Będzie też ściśle zintegrowany z usługami analitycznymi i raportowymi.

Przedstawiamy ciąg dalszy prezentacji możliwości wersji Beta 1 serwera baz danych Microsoft SQL Server, znanego pod nazwą kodową Yukon. Pełna wersja tego flagowego produktu firmy z Redmond ukaże się w połowie 2004 r. W poprzednim numerze (CW 44/2003) opisywaliśmy nowe usługi serwera, integrację serwera z architekturą .Net, zmiany w składni TSQL i inne ułatwienia dla programistów i administratorów oraz usługi raportowania. Obecnie rozważamy nowe możliwości Yukona w dziedzinie ekstrakcji i transformacji danych, usług analitycznych, replikacji oraz zarządzania serwerem.

DTS - jeszcze więcej funkcji

Mechanizm Data Transformation Services (DTS), który stworzono z myślą o ułatwieniu operacji ekstrakcji, przekształcania i ładowania danych do hurtowni danych (ETL), w wersji planowanej dla serwera Yukon czekają poważne zmiany. Microsoft oddzielił narzędzia służące do definiowania zasad transformacji danych od narzędzi do definiowania tzw. algorytmów kontrolnych, określających kolejność wykonywania operacji. Pierwszy typ operacji jest w Yukon wykonywany przez moduł Data Transformation Runtime (DTR), drugi zaś przez Data Transformation Pipeline (DTP). Równocześnie narzędzia te rozdzielono także w graficznym środowisku do projektowania, przez co diagram DTS stał się bardziej czytelny. W zależności od potrzeb projektant może śledzić, jakim zmianom ulegają same dane, albo też modyfikować cały proces transformacji.

W porównaniu z SQL 2000 w Yukonie znacznie rozbudowano zakres funkcjonalny motoru serwera baz danych. Dla określonej transformacji w serwerze Yukon można zdefiniować kilka źródeł danych. Co więcej, przekształcone dane można zapisywać jednocześnie w kilku lokalizacjach docelowych. Operacja lookup (wyszukiwanie oparte na słowniku) działa znacznie szybciej. Pojawia się więcej możliwości definiowania transformacji wykorzystujących informacje z kostek OLAP (Microsoft Analysis Services) i operacji drążenia danych (data mining).

Rzeka nowych możliwości (cz. 2)

W Yukonie Data Transformation Runtime (DTR) i Data Transformation Pipeline (DTP) są oddzielone zarówno w serwerze, jak i po stronie narzędzi do projektowania struktur i przepŁywu danych

Definiując przepływ danych w Yukon, znacznie rzadziej trzeba się uciekać do pomocy skryptów. Większość często używanych czynności, w tym np. pętle, może być wykonana przez standardowy moduł. W Yukonie pojawiła się także specjalna odmiana pętli, wykonująca od razu wszystkie zawarte w niej operacje na każdym kolejnym wierszu, a nie jak w typowym scenariuszu - pojedyncze operacje pętli na wszystkich wierszach tabeli. Oczywiście, nadal można tworzyć skrypty czy samodzielnie definiowane operacje w DTS. W SQL 2000 tego typu funkcje są dostępne w pewnym sensie "obok" podstawowej funkcjonalności DTS. Jedynym sposobem rozszerzania funkcjonalności DTS w SQL Server 2000 było samodzielne stworzenie skryptu lub komponentu COM. W Yukonie istnieje tzw. Task Host - mechanizm zapewniający, że samodzielnie napisany komponent w pełni zintegruje się z całym środowiskiem DTS.

W Yukonie DTS jest uniwersalnym "kanałem przesyłowym". O ile we wcześniejszych wersjach SQL Server DTS pobierał dane z tabeli/pliku i zapisywał je do analogicznego medium, o tyle w wersji dla Yukona dane z DTS mogą być źródłem dla raportu.

Inaczej wygląda środowisko projektanta. Oprócz projektowania, za jego pomocą można także śledzić krok po kroku wykonanie operacji typu Runtime, podglądając zmienne, stan danych itp. Ułatwieniem jest to, że bez problemu można przenosić schematy DTS pomiędzy serwerami, i to z uwzględnieniem wszystkich zależności. Powinno to w dużym stopniu ułatwić przenoszenie rozwiązania ze środowiska testowego do produkcyjnego. Przy użyciu nowych narzędzi łatwiej projektuje się zadania, które muszą być wykonywane w określonej sekwencji, przy czym operacją w pakiecie DTS może być też odwołanie do innego pakietu DTS.

Dzięki wbudowanym mechanizmom kontroli wersji, projektowanie analiz przy użyciu narzędzi DTS dla tej samej bazy może prowadzić kilku projektantów. Znacznie uproszczono procedury obsługi błędów. Specjalny dodatkowy widok pozwala zdefiniować kod, który będzie wykonywany w momencie, gdy jakakolwiek operacja nie zakończy się sukcesem. Programista może ponadto oprogramować niemal każde zdarzenie zachodzące w DTS. Narzędzia projektanta w Yukon oferują dwa tryby pracy nad pakietem. Tryb "projektowy" zakłada, że pakiet jest tworzony w Visual Studio, zapisywany lokalnie jako plik, a następnie "instalowany" w bazie danych. Można też, jak dotychczas, pracować bezpośrednio na bazie danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200