Sumowanie roku w korporacjach amerykańskich

Na tle tego, co działo się w ostatnich czterech latach w gospodarce światowej i Stanów Zjednoczonych wyniki IV kwartału i całego 1992 r., które 15 marca ogłosił "Business Week" oznaczać mogą koniec przedłużającego się cyklu recesji.

Na tle tego, co działo się w ostatnich czterech latach w gospodarce światowej i Stanów Zjednoczonych wyniki IV kwartału i całego 1992 r., które 15 marca ogłosił "Business Week" oznaczać mogą koniec przedłużającego się cyklu recesji.

Zyski wszystkich najważniejszych korporacji amerykańskich zwiększyły się w IV kw. aż o 51%, a wzrost sprzedaży nie przekroczył 5%. Przypomnijmy, że w tym samym okresie poprzedniego roku wzrost sprzedaży wynosił tylko 1%.

Ostatnie wyniki byłyby lepsze, gdyby nie rozmiary zapaści IBM (największe w historii korporacji amerykańskich), które wywarły istotny wpływ nie tylko na wyniki branży komputerowej ale całego biznesu w USA. Gdyby wyłączyć rezultaty finansowe "Wielkiego Błękitka", to zyski amerykańskich korporacji wzrosłyby w IV kw. o 65%, a w całym roku o 25%.

Amerykanie, choć często głoszą koniec recesji, nie są tego do końca pewni. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, że świetne wyniki ostatniego kwartału biorą się z porównań z tym samym okresem poprzedniego roku, kiedy dochody korporacji spadły o 19%. Ponadto wzrost w znacznym stopniu spowodowany został wymuszonym przez recesję obniżaniem kosztów własnych, w tym zmniejszaniem wydatków na płace (redukcje pracowników, zamrażanie lub nawet obniżanie stawek) i ograniczaniem zapasów oraz funduszów operacyjnych. Uruchamianie "rezerw" tego rodzaju ma jednak - jak wiadomo - swoje granice. Mimo to, optymistycznie nastawieni obserwatorzy amerykańscy oczekują, że dochody korporacji w br. mogą wzrosnąć nawet o 14%.

Najlepsze wyniki (największy wzrost zysków) odnotowali producenci sprzętu elektrotechnicznego, kompanie naftowe, telefoniczne, farmaceutyczne oraz banki Wybrzeża Wschodniego. Najgorsze (największe straty) przypadły producentom komputerów i peryferii (zadziałał tu syndrom IBM), samochodów oraz liniom lotniczym.

Przypomnijmy jeszcze dwa istotne fakty dla amerykańskich korporacji komputerowych fakty: po raz pierwszy od przeszło 10 lat rynek produktów informatycznych w USA rósł szybciej niż w Japonii i w Europie. Ponadto - jeśli ze zbiorowych statystyk wyłączymy IBM - dochody pozostałych kompanii komputerowych wzrosły w ub. roku o 14%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200