Kolejowe komórki

Telekomunikacja Kolejowa prowadzi prace koncepcyjne nad wprowadzeniem w PKP łączności opartej na technologii GSM-R.

Telekomunikacja Kolejowa prowadzi prace koncepcyjne nad wprowadzeniem w PKP łączności opartej na technologii GSM-R.

GSM-R to telefonia oparta na technologii GSM, lecz charakteryzująca się nieco bardziej wyrafinowanymi parametrami technicznymi niż tradycyjne komórki. Pozwala m.in. na nawiązanie połączenia w ciągu kilku sekund (a nie kilkunastu, jak w przypadku GSM), a także pomiędzy obiektami przemieszczającymi się z prędkością do 500 km/godz. (zwykły GSM dopuszcza prędkość 200 km/godz.). GSM-R zapewnia wiele funkcji niedostępnych w standardowym GSM, np. adresowanie oparte na funkcjach i lokalizacji (połączenia do abonentów wykonujących określone zadania lub znajdujących się w danym obszarze), scentralizowane sterowanie uprawnieniami dostępu, w tym obsługę priorytetów ruchu i inne. Działa w paśmie częstotliwości zarezerwowanym na potrzeby kolei.

Kolejowe komórki

WŁodzimierz Radziszewski - członek zarządu, jednocześnie dyrektor ds. techniki i rozwoju w Telekomunikacji Kolejowej

Rozwiązania GSM-R są lub będą wykorzystywane przez wszystkich liczących się europejskich przewoźników kolejowych w ramach pan-europejskiej kolejowej sieci telekomunikacyjnej EIRENE. "Nigdzie nie używa się do tego celu systemu Tetra. W latach 90., gdy podejmowano w Europie decyzje dotyczące wyboru standardu sieci, Tetra była jeszcze niedostępnym rozwiązaniem" - twierdzi Włodzimierz Radziszewski, członek zarządu, jednocześnie dyrektor ds. techniki i rozwoju w Telekomunikacji Kolejowej. W większości krajów wdrożenie rozwiązań opartych na GSM-R już trwa, ewentualnie odbywają się przetargi. Najbardziej zaawansowane pod tym względem są koleje niemieckie.

GSM-R wymaga budowy własnej infrastruktury, niezależnej od sieci operatorów GSM. Pozwala jednak na wykorzystanie większości (95-98%) urządzeń stosowanych do obsługi tradycyjnej telefonii komórkowej (można np. współużytkować stacje bazowe). Oprócz telefonii głosowej

GSM-R ma umożliwiać wykonywanie wielu zadań telematycznych, w tym realizowanej na bieżąco wymiany danych pomiędzy różnymi obiektami (pociągi, elementy sterujące, elementy układu torowego, przejazdy drogowe itd.), a także monitoringu wideo. "Na początku na pewno będą dostępne rozwiązania komunikacji głosowej, dopiero potem stopniowo nasza sieć GSM-R będzie uzupełniana możliwością realizacji kolejnych funkcji" - mówi Włodzimierz Radziszewski.

Telefonia GSM-R z założenia nie może służyć do realizacji publicznych usług telefonicznych, ale można na jej bazie uruchamiać rozwiązania komunikacyjne przydatne dla pasażerów (opłata za bilety, rezerwacje itp.). GSM-R ma ponadto zapewniać roaming jednostronny - tylko z sieci kolejowej do innych operatorów.

Podstawę do uruchomienia GSM-R w Polsce ma stanowić sieć teletransmisji danych utrzymywana przez Telekomunikację Kolejową. "Najpierw zasięg sieci obejmie linie kolejowe włączone do linii europejskich" - zapowiada Włodzimierz Radziszewski. To ok. 5,3 tys. km. Inwestycja, która ma szansę rozpocząć się w ciągu dwóch lat, może kosztować 300-500 mln euro. W tym przypadku PKP ma nadzieję na znaczny udział unijnych fun-duszy strukturalnych. W przyszłym roku powinny zostać podjęte decyzje dotyczące przetargu na GSM-R w Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200