Równolegle, prostopadle, kompaktowo

Producenci dysków nie narzekają na brak popytu, lecz spadające marże.

Producenci dysków nie narzekają na brak popytu, lecz spadające marże.

Jedynym rozsądnym wyjściem na tym bardzo konkurencyjnym rynku jest stałe inwestowanie w innowacje i poszukiwanie nisz pozwalających na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków. Do takich właśnie obszarów należą dyski o zmniejszonych wymiarach, które oprócz notebooków powoli zaczynają trafiać także do wysokiej klasy serwerów i systemów pamięci masowych.

Szybki i cichy Momentus

Firma Seagate, po 5-letniej przerwie, powróciła na rynek napędów do notebooków, rozszerzając ofertę o 2,5" dyski Momentus przeznaczone do komputerów przenośnych. W ten sposób dołączyła do grona trzech producentów:

Fujitsu, Toshiba i Hitachi specjalizujących się obecnie w wytwarzaniu tego typu napędów. Pod koniec przyszłego roku prawdopodobnie pojawi się kolejny konkurent - Western Digital. Dyski do notebooków stają się atrakcyjnym segmentem rynku. Według IDC w tym roku ich sprzedaż osiągnie ponad 30 mln sztuk, a w 2004 wyniesie 50 mln.

Napędy Seagate Momentus mają dużą szybkość obrotową 5400 obr./min (w tego typu dyskach standardem jest wciąż prędkość 4200 obr./min), jednocześnie charakteryzują się niskim poborem mocy ok. 2,4 W. Dyski mają pojemność 20 lub 40 GB, są wyposażone w 2 MB pamięci buforowej (opcjonalnie 8 MB), interfejs Ultra ATA/100 i oryginalną, opracowaną przez Seagate, technologię QuietStep umożliwiającą wyciszenie parkowania głowic dysku.

Maluch klasy Enterprise

Innym nowym pomysłem Seagate jest wprowadzenie 2,5" dysków klasy Enterprise przeznaczonych do instalowania w serwerach lub pamięciach masowych. Tego typu napędy będą wyposażane w interfejsy SCSI Ultra320, Fibre Channel 2 Gb/s lub SAS. Pierwsze modele tego typu dysków - Cheetah 10K.6 o prędkości obrotowej 10 tys. obr./min - będą mieć pojemność co najmniej 80 GB. Napędy mają się pojawić na rynku na początku 2004 r.

Mniejsze wymiary to szybszy dostęp do danych, ponieważ głowice mają do pokonania mniejszą odległość. Ale nie tylko. Obracanie talerzy dyskowych o mniejszej masie wymaga mniej energii, a to wiąże się ze zmniejszonym poborem mocy. Seagate oczekuje, że nowe 2,5" dyski znajdą zastosowanie przede wszystkim w kompaktowych serwerach stelażowych o wysokości 1U, serwerach typu blade i samodzielnych systemach pamięci masowych.

Według prezentowanych przez firmę analiz nowe dyski pozwolą na konstruowanie pamięci masowej RAID 5 o wysokości 1U (obecnie najmniejsze tego typu moduły mają wysokość 2U) wymagającej o 40% mniejszej mocy zasilania i udostępniającej o 50% większą wydajność transmisji danych liczoną w IOPS/U (liczba operacji IO/sekundę/jednostkę U).

Pół terabajta w pionie

Z kolei Maxtor zaprezentował technologię PMR (Perpendicular Magnetic Recording), która umożliwia prawie 2-krotne zwiększenie gęstości zapisu na dyskach magnetycznych bez potrzeby wprowadzania istotnych modyfikacji linii produkcyjnych. Obecnie w masowo wytwarzanych napędach jest stosowana technologia LMR (Longitudinal Magnetic Recording) pozwalająca na uzyskanie gęstości zapisu rzędu 80-100 GB na jednym 3,5" talerzu dyskowym. PMR ma zwiększyć pojemność jednego talerza do 175 GB, co przy zastosowaniu trzech talerzy umożliwia wytwarzanie dysków o pojemności ponad pół terabajta!

Nowa technologia wymaga zastosowania w talerzach materiałów o zwiększonej rozdzielczości, dodatkowej, specjalnej warstwy podłoża i układów elektronicznych o lepszym stosunku sygnału do szumu. Mimo to - wg przedstawicieli Maxtora - zastosowanie technologii PMR tylko nieznacznie zwiększa koszty wytwarzania dysków. Firma na razie nie ujawnia terminu wprowadzenia na rynek napędów wykorzystujących nową technologię.

Pojemność w górę, ceny w dół

Matthew E. Massengill, prezes Western Digital, przewiduje, że pojemność sprzedawanych napędów dyskowych będzie w najbliższych trzech latach wzrastała o 50% rocznie, ale obroty producentów tylko o ok. 0,8%. Wynika to z zapowiadanego spadku ceny pamięci z poziomu 40 USD/GB w 2002 r. do 8 USD/GB w roku 2006.

Dane w szybkiej kolejce

Oprócz dysków 2,5" przedstawiciele Seagate przedstawili nową serię 3,5" dysków Barracuda 7200.7. Najwyższy model w tej serii ma pojemność 200 GB i rekordową gęstość zapisu 100 GB na talerz. Napędy mają prędkość obrotową 7200 obr./min i 8 MB pamięci buforowej. Na razie są dostępne urządzenia wyposażone w interfejs równoległy Ultra ATA/100, ale na grudzień br. zapowiedziano wprowadzenie wersji ze złączem Serial ATA obsługującym funkcję kolejkowania komend NCQ (Native Command Queuing), pozwalającą na optymalizację wykonywania wywołań I/O, w związku z czym wydajność odczytu i zapisu danych powinna się poprawić. NCQ jest obsługiwana przez specjalny jednoukładowy kontroler opracowany przez Seagate.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200