Giełda portletów

W najbliższym czasie rozwój technologii portalowych będą wyznaczać dwa nowe standardy.

W najbliższym czasie rozwój technologii portalowych będą wyznaczać dwa nowe standardy.

Idea popularyzacji standardowych portletów skłoniła czterech konkurujących ze sobą producentów portali korporacyjnych do podjęcia wspólnej inicjatywy. Plumtree Software, Sun Microsystems, BEA Systems oraz Documentum wspólnie uruchomiły serwis internetowy POST (Portlet Open-Source Trading). Ma on umożliwiać użytkownikom portali korporacyjnych publikowanie fragmentów kodu aplikacji stworzonych na własnne potrzeby do dalszego rozwoju przez społeczność skupioną wokół POST. Strona jest utrzymywana przez SourceForge (http://sourceforge.net/post ), niezależną organizację, która wspiera inicjatywy związane z technologiami Java i Linux.

Standardy nadmiarowe

Utworzenie POST ma umożliwić zarejestrowanym użytkownikom technologii portalowych dzielenie się standardowymi komponentami. Na razie kodem mogą się podzielić jedynie użytkownicy oprogramowania tego samego producenta.

Portlet

Portlet to komponent programowy uruchamiany w środowisku przeglądarki internetowej, będący miniklientem aplikacji działającej w warstwie serwerowej. Zwykle jest to komponent wizualny - zajmujące niewielką powierzchnię witryny internetowej okienko zawierające informacje określonego typu, np. nagłówki najświeższych wiadomości lub zadania do wykonania. Formę portletu może jednak przyjąć aplikacja jedynie realizująca na witrynie określoną logikę, nie zawierająca interfejsu dla użytkownika.

Inicjatywa nabierze jednak nowego wymiaru z chwilą, gdy na rynek trafią pierwsze portale korporacyjne zgodne z zatwierdzonymi niedawno standardami portletów - JSR 168 oraz WSRP - (Web Services for Remote Portlets). Pierwszy został opracowany w ramach Java Community Process i zatwierdzony na początku października br. Autorem WSRP jest natomiast organizacja OASIS, która zatwierdziła go w połowie września br. Standardy stworzono po to, ażeby rozwiązać problemy związane z przenośnością kodu. Mają zagwarantować, że standardowe komponenty będą mogły być uruchamiane na portalach wielu producentów.

Jakie są faktyczne różnice między JSR 168 a WSRP? Specyfikacja JSR 168 opiera się na technologii Java, natomiast programiści decydujący się na WSRP mogą tworzyć kod z wykorzystaniem także innych języków, m.in. C#. Ponadto portlety zgodne z JSR 168 mogą być uruchamiane na tym samym serwerze co portal internetowy, natomiast portlety WSRP - zarówno lokalnie, jak i zdalnie.

Część specjalistów jest zdania, że model przyjęty w WSRP może okazać się bardziej popularny, ponieważ użytkownicy będą się obawiać, że niepoprawnie zbudowany portlet może zawiesić cały serwer. Z drugiej strony, również zdalny kod jest w stanie spowodować nieprawidłowości w działaniu oprogramowania.

Większość dostawców produktów portalowych zamierza zaoferować produkty zgodne ze standardami JSR 168 już w czwartym kwartale 2003 r. lub na początku 2004 r. Portale WSRP pojawią się nieco później.

Biblioteka publiczna

"Już teraz mamy stronę, na której klienci Plumtree mogą dzielić się portletami. Dzięki istnieniu standardów wkrótce będą także mogli wymieniać się portletami z klientami BEA Systems. Idea wymiany komponentów portalowych była znana już wcześniej, jednak bez dedykowanego forum pozostawała fikcją" - uzasadniali pomysł utworzenia POST przedstawiciele firmy Plumtree. Dlaczego klienci mieliby się dzielić swoimi portletami? Chociażby po to, żeby ulepszyć kod - przekonują przedstawiciele Plumtree.

Uczestnictwo w forum wymaga wcześniejszego zarejestrowania. Po spełnieniu wymogów formalnych każdy członek może przekazywać portlety oraz swobodnie czerpać z tych, które zostały zdeponowane w portalu przez innych użytkowników. Niezależnie od aktywności użytkowników, Plumtree, BEA, Sun i Documentum zobowiązały się do wypełnienia biblioteki własnymi portletami. Za pośrednictwem serwisu producenci zamierzają także oferować klientom wsparcie dotyczące najlepszych praktyk budowania portletów.

WebSphere Portal 5.0

Nową wersję oprogramowania portalowego opublikował niedawno IBM. IBM WebSphere Portal 5.0 jest znacznie łatwiejszy do zainstalowania i skonfigurowania niż poprzednia wersja 4.2. Rozszerzono i uproszczono w nim funkcje administracyjne, dodano funkcje pracy grupowej w formie portletów Lotus Notes (m.in. Lotus Team Workplaces, Lotus Web Conferencing) oraz zintegrowano je ze sobą. Pakiet ma także narzędzia do tworzenia portletów powiązanych zarówno z bazami Lotus Domino jak i z dowolną bazą SQL.

SAP Portal - w kierunku integracji

SAP opublikował nową wersję oprogramowania portalowego. SAP Enterprise Portal v.6 można obecnie uruchamiać nie tylko na platformie Windows NT 4.0, ale również na nowszych wersjach systemów Windows, a także większości systemów unixowych. W nowej wersji firma dodała funkcje współdzielenia aplikacji za pośrednictwem

Internetu i funkcje komunikacji typu instant messaging. Chcąc ułatwić instalację oprogramowania, SAP zdecydował się zaoferować oprogramowanie wraz z zestawem gotowych adapterów i predefiniowanych reguł biznesowych umożliwiających łatwe podłączanie do portalu aplikacji wykorzystywanych w przedsiębiorstwie. Pojawiły się także narzędzia do zarządzania treścią, kategoryzowania i przeszukiwania danych.

Jednym z pierwszych użytkowników nowej wersji SAP Enterprise Portal jest Lufthansa. Oprogramowanie, którego pełne wdrożenie nastąpi w przyszłym roku, pozwoli niemieckim liniom lotniczym na lepsze zorganizowanie współpracy pomiędzy programistami. Będą oni mieli łatwy dostęp do napisanych przez kogoś innego fragmentów kodu. SAP Enterprise Portal 6 pozwoli również na zintegrowanie kilku firmowych intranetów. Według przedstawicieli Lufthansy SAP zobowiązał się do zintegrowania portalu z aplikacjami innych dostawców. Firma korzysta m.in. z systemu zarządzania dokumentami firmy Documentum, z którym na razie portal współpracuje w ograniczonym zakresie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200