Polska droga

Bank Gospodarki Żywnościowej, jako jedna z nielicznych tak dużych polskich instytucji finansowych, zdecydował się na wdrożenie polskiego systemu scentralizowanego.

Bank Gospodarki Żywnościowej, jako jedna z nielicznych tak dużych polskich instytucji finansowych, zdecydował się na wdrożenie polskiego systemu scentralizowanego.

Przedstawiciele łódzkiej firmy Wonlok - dostawcy systemu Eurobank do Banku Gospodarki Żywnościowej - od początku powstania firmy przywiązywali ogromną wagę do wyboru właściwej technologii. Powstając w okresie rozwoju mikrokomputerów, firma ta nie była obarczona bagażem funkcjonujących rozwiązań opartych na technologiach schyłkowych. W przeciwieństwie do wielu powstających w tym samym czasie firm jej właściciele nie dążyli do szybkiego osiągnięcia efektów i związanych z nimi zysków, czego wynikiem były rozwiązania oparte na technologii Novell Btrieve w czasach dominacji rozwiązań clipperowych.

Rozwiązania wybrane przez Wonlok prezentowały na tyle dobry stosunek jakości do ceny, że doprowadziły do opanowania przez firmę znacznej części rynku banków spółdzielczych i wdrożenia własnego rozwiązania w niewielkim banku komercyjnym WBC w Lublinie. Stymulowało to rozwój metodologii projektowych i zwiększało apetyty firmy na większe wdrożenia. W chwili, gdy stało się jasne, iż możliwości Btrieve - przywiązanej do jednej platformy sprzętowej - się kończą, Wonlok rozpoczął działania w kierunku wyboru strategicznego rozwiązania technologicznego. Wybór padł na narzędzia bazodanowe Oracle'a. Efektami ubocznymi tego procesu były: przejęcie metodyki projektowej CASE-Method i dostęp do narzędzi czwartej generacji.

Testy przed wyborem

Polska droga

Systemy centralne działające lub wdrażane w największych (ze względu na aktywa) bankach polskich

Skok technologiczny i organizacyjny, jaki był następstwem podpisania umowy partnerskiej z Oracle Polska, pozwolił na wykonanie dużych wdrożeń systemów dla kilku przedsiębiorstw (m.in. Polska Grupa Farmaceutyczna, Elektromontaż) i umożliwił rozpoczęcie prac na systemem bankowym nowej generacji - Eurobank. Pomimo niewątpliwej słabości kapitałowej i handlowej Wonloka, firmie udało się dokonać udanego wdrożenia nowego systemu w Prosper Banku. W chwili, gdy Bank Gospodarki Żywnościowej rozpoczął poszukiwania nowego systemu centralnego, Wonlok zatrudniał już ponad 200 osób - w większości pracowników merytorycznych - i był jedną z nielicznych firm w Polsce dysponujących systemem bankowym nowej generacji.

Fakt, że rozwiązanie nigdy nie było wdrożone na tę skalę, a firma nie należała do czołowych graczy na polskim rynku IT, budził sceptycyzm, który zaowocował pomysłem na przeprowadzenie testów wydajnościowych systemu Eurobank. Pierwszy taki test przeprowadzono w 2000 r. w ośrodku Sun Microsystems w Genewie z wykorzystaniem najsilniejszego w tym czasie serwera tej firmy Sun Enterprise 10000 Starfire. Okazało się, że aplikacja jest w stanie obsługiwać bazę danych zawierającą 3 mln rachunków, gdy z systemu będzie korzystać 5 tys. jednoczesnych użytkowników. Testy następnie powtórzono w ośrodkach HP, Compaq Computer i IBM z podobnym rezultatem. Fakt powodzenia testów i dobre notowania produktów Wonloka na rynku banków spółdzielczych, z którymi BGŻ planował w tym czasie integrację, miały wpływ na podjęcie nietypowej decyzji rozpoczęcia projektu wdrożenia systemu centralnego opartego na oprogramowaniu polskim.

Liczby

Przed zakupem nowego rozwiązania Bank Gospodarki Żywnościowej zdecydował się na przeprowadzenie testów wydajnościowych systemu Eurobank. Pierwszy taki test - przeprowadzony w 2000 r. w ośrodku Sun Microsystems w Genewie z wykorzystaniem najsilniejszego w tym czasie serwera tej firmy Sun Enterprise 10000 Starfire - wykazał, że aplikacja ta jest w stanie obsługiwać bazę danych zawierającą 3 mln rachunków i 5000 użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200