Czas wielu drukarek

W cenniku z ub. tygodnia przedstawiliśmy drukarki uderzeniowe, oferowane na rynku krajowym. Dzisiaj, kontynuując tę tematykę, staramy się przedstawić jeszcze bogatszą i bardziej różnorodną ofertę drukarek bezuderzeniowych - laserowych, atramentowych i termotransferowych. Korzystając z materiałów zebranych w czasie styczniowych targów Komputer Expo '93, doliczyliśmy się 25 producentów tego typu sprzętu, którzy usiłują sprzedawać swe towary na rynku polskim.

W cenniku z ub. tygodnia przedstawiliśmy drukarki uderzeniowe, oferowane na rynku krajowym. Dzisiaj, kontynuując tę tematykę, staramy się przedstawić jeszcze bogatszą i bardziej różnorodną ofertę drukarek bezuderzeniowych - laserowych, atramentowych i termotransferowych. Korzystając z materiałów zebranych w

czasie styczniowych targów Komputer Expo '93, doliczyliśmy się 25 producentów tego typu sprzętu, którzy usiłują sprzedawać swe towary na rynku polskim.

Są tu drukarki LaserMaster i CalComp do profesjonalnych prac DTP, drukarki OTC czy DataProducts do zastosowań typu "heavy duty", drukarki PostScriptowe, drukarki sieciowe czy wreszcie ogromna oferta tańszego sprzętu ogólnego zastosowania. Nie zabrakło oczywiście urządzeń Hewlett-Packarda, uznanych na świecie za standard wytyczający drogi rozwoju tego typu sprzętu, i to zarówno w obszarze drukarek laserowych, jak i atramentowych. Dużą popularnością na rynku cieszą się także urządzenia firm Star, Epson, Sharp czy Seikosha.

Obok tych, tradycyjnie znanych producentów drukarek w ostatnim czasie na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm nowych, cieszących się często dużą popularnością. Są wśród nich firmy Fujitsu, OKI, Olivetti, Lexmark, Vobis i wiele, wiele innych.

Przedstawiamy dzisiaj podstawowe parametry użytkowe oraz cenę zakupu drukarek nieuderzeniowych. Często można dostrzec duże różnice między cenami jednego modelu drukarki, proponowanymi przez kilku sprzedawców. Są one przeważnie wynikiem niedoliczenia cła czy podatku granicznego do podstawowej wartości sprzętu, a czasem mogą wynikać z różnej konfiguracji oferowanych drukarek.

Niestety, z opisu tych urządzeń w większości dostępnych kart katalogowych wcale nie wynika, czy podano tam cenę detaliczną z doliczonym cłem i innymi dodatkowymi opłatami, czy też ustalono ją na możliwie najniższym, a kuszącym nabywcę, poziomie. Dopiero przy zakupie możemy się dowiedzieć, że rzeczywista opłata za sprzęt jest o wiele wyższa niż ta, którą podaje karta katalogowa. Dlatego też, przed powzięciem ostatecznej decyzji o zakupie warto zażądać od sprzedawców kilku aktualnych i jednoznacznie ścisłych ofert i, porównując je między sobą, wybrać najlepszą. Dzisiejsze zestawienie może być pomocne w rozpoczęciu takiego działania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200