Bydgoski Komputer '93

W Bydgoskim Centrum Targowo-Handlowym, tj. w hali klubu sportowego Polonia, od 3 do 6 marca odbywały się II Ogólnopolskie Targi Elektroniki i Techniki Komputerowej Komputer '93, połączone z Targami Poligrafii i Opakowań Bydgoszcz '93. W imprezie uczestniczyło 50 firm, z których większość proponowała sprzęt komputerowy i oprogramowanie. Nieliczni pozostali wystawcy prezentowali wytwory papierowe i kartonowe, meble biurowe, literaturę informatyczną czy wreszcie sprzet audio-wideo i kserokopiarki.

W Bydgoskim Centrum Targowo-Handlowym, tj. w hali klubu sportowego Polonia, od 3 do 6 marca odbywały się II Oólnopolskie Targi Elektroniki i Techniki Komputerowej Komputer '93, połączone z Targami Poligrafii i Opakowań Bydgoszcz '93. W imprezie uczestniczyło 50 firm, z których większość proponowała sprzęt komputerowy i oprogramowanie. Nieliczni pozostali wystawcy prezentowali wytwory papierowe i kartonowe, meble biurowe, literaturę informatyczną czy wreszcie sprzet audio-wideo i kserokopiarki.

Ruch na salach był dość duży, choć trudno ocenić, czy wynikał z niechęci do zajęć szkolnych uczniów pobliskiego technikum, czy z rzeczywistego zainteresowania bydgoskich środowisk biznesu. Tym niemniej, obecność szeregu ważnych firm polskiego rynku komputerowego zdawałaby się przemawiać raczej za tym drugim.

W dziedzinie sprzętu przedstawiali swoje oferty tacy dystrybutorzy i dealerzy jak: Aplikom 2001 (Elonex), Demos z Gdańska (Epson i ALR), InterAms II z Gdańska (IBM), MadLand z Bydgoszczy (Apple). Mnóstwo firm prezentowało krajowe składaki Optimusa. Pojedynczo oferowano także PC firm: Dell, Gulipin i HP. Dało się także zauważyć sieci lokalne Novella.

Oferta oprogramowania obejmowała właściwie jedną dziedzinę - wspomaganie zarządzaniem firmą. Przedsiębiorstwo Alter z Grudziądza proponowało w tej dziedzinie interesujące oprogramowanie firmy Radix dla gmin, a także własne rozwiązania dla szpitali, przedsiębiorstw i aptek. Znane szerokiemu gronu użytkowników firmy: Samba (oddział

bydgoski) oraz InterAms II, proponowały również oprogramowanie dla niewielkich przedsiębiorstw. Ponadto dwie firmy oferowały oprogramowanie dla projektantów: Logotec Engineering z Katowic swoje własne oprogramowanie, a Aplikom 2001 oczywiście AutoCAD (Autodesk).

Dość sporo było sprzedawców elementów sprzętowych dla sieci lokalnych i telekomunikacyjnych. Bydgoskie biuro Pomern proponowało np. odbiorniki radiowe danych tekstowych firmy Motorola, lsztyński Sprint oferował okablowanie światłowodowe, bydgoski Teltronik - sprzęt łączności, a UNI-NET (Warszawa) - sieć dyspozytorską RadioNet. Nie zabrakło również rewolucjonisty polskiej telekomunikacji - Telekomunikacji Polskiej S.A. Szkoda tylko, że osoby ze stoiska tej prężnej firmy miały trudności z przypomnieniem sobie, czy w ich ofercie znajduje się POLPAK i do czego on w ogóle służy.

Wnioski z bydgoskiej imprezy nie są jednoznaczne. Niektórzy twierdzą, iż ten lokalny rynek rokuje wielkie nadzieje, podczas gdy inni Komputer '93 nazywają imprezą marginesową, organizowaną mocno na wyrost. W referacie, pod którym podpisali się prof. dr hab. Ludosław Drelichowski i dr Emilia Fladrowska z Komisji Informatyki PTE w Bydgoszczy i zarazem członkowie zarządu spółki EKORG, czytamy: "(...) kadra zarządzająca w przedsiębiorstwach jest [obecnie] bardzo uszczuplona i przeciążona nadmiernymi obowiązkami. W przedsiębiorstwach dominuje atmosfera apatii i zniechęcenia, co nie sprzyja wdrażaniu innowacji". A więc będzie lepiej, czy lepiej już było? Oto jest pytanie!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200