Piknik PTI w Mrągowie

Mrągowo (CW PL). - Około 160 informatyków ze szczebli decyzyjnych i opiniotwórczych wielu ważnych instytucji, w tym członkowie władz Polskiego Towarzystwa Informatycznego, wzięło udział w Czwartym Forum Technologii Informatycznych.

Mrągowo (CW PL). - Około 160 informatyków ze szczebli decyzyjnych i opiniotwórczych wielu ważnych instytucji, w tym członkowie władz Polskiego Towarzystwa Informatycznego, wzięło udział w Czwartym Forum Technologii Informatycznych.

Dla dwutysięcznego PTI, Forum wyznaczyło okres dalszej konsolidacji. Zdaniem prezesa PTI Piotra Fuglewicza "Stowarzyszenie działa dużo i ciekawie na zewnątrz, w tym roku odbyło się pod naszymi auspicjami pięć ważnych konferencji. Za to musimy lepiej zorganizować się wewnętrznie. Istnieje zapotrzebowanie na reaktywowanie kilku lokalnych kół PTI, a także zorganizowanie nowych". Zajmie się tym, wybrany podczas Forum na wakujące od półtora roku stanowisko, nowy sekretarz generalny PTI Jerzy Nowak. W konsolidacji pomoże też zapewne powstała niedawno internetowa lista dyskusyjna PTI-L.

Mrągowskie Forum, organizowane przez Górnośląski Oddział PTI, odbyło się w tym roku nieco wcześniej niż zazwyczaj (7-11 listopada), zapewne z uwagi na to, żeby informatycy mieli chwilę wytchnienia przed zapowiadanym na początek grudnia pierwszym Kongresem Informatyki Polskiej w Poznaniu.

Prezentacje

Obok życia stowarzyszeniowego i towarzyskiego uczestnicy Forum mogli brać udział w ciekawych seminariach, które odbywały się w codziennych kilkunastogodzinnych sesjach. Po raz pierwszy w Mrągowie wystąpił IBM Polska, który przedstawił tu możliwości komputerów mainframe IBM S/390, a także zaanonsował najnowsze własne realizacje otwartych protokółów sieciowych.

Z dużych firm światowych obok IBM warto odnotować prezentacje Novella, EDS, Informixa, Comparexu, Hewlett-Packarda, Sun Microsystems, Compaqa oraz Data General (Vision Technologies/ABC Data). Z firm krajowych prelekcje autoprezentacyjne wygłosiło CSBI, InfoVIDE (zarządzanie procesem produkcyjnym i procesami informatycznymi) oraz Tradex.

Na osobną uwagę zasługuje, prowadzona przez prezesa górnośląskiego oddziału PTI Wojciecha Głazka, sesja prezentacyjna trzech polskich operatorów sieci rozległych: Polpak (TP SA), Kolpak (PKP) i Telbank.

Operatorzy mają głos

O problemach i topologii sieci Kolpak opowiadał Edward Mazur z Centrum Informatyki Kolejnictwa w Warszawie. Niedawno odbyła sie inauguracja tej sieci. Działa ona już na potrzeby PKP. Standardowym protokółem komunikacyjnym w sieci jest protokół X.25, wybrany ze względu na dużą niezawodność transmisji oraz dostosowany do potrzeb i stosowany już przez koleje, z którymi PKP musi się kontaktować. Abonenci zewnętrzni będą dołączani w przyszłym roku. Kolpak bazuje na istniejącym już okablowaniu: wzdłuż torów, których łączna długość w Polsce wynosi 23 tys. km poprowadzone są przewody telekomunikacyjne. W tym jest 15 tys. km kabli dalekosiężnych. Obecnie PKP na części swoich tras telekomunikacyjnych układa światłowody - do eksploatacji oddano linię Pn-Pd o długości 1300 km i przepływności 140 Mb/s. W telefonicznej sieci ogólnoeksploatacyjnej PKP będącej bazą Kolpaku, jest ponad 120 tys. abonentów i ponad 1000 automatycznych central telefonicznych. Abonenci sieci Kolpak mogą łączyć się z siecią Polpak - i odwrotnie. W sieci Kolpak docelowo ma być zainstalowane 9500 portów. Zakupiony razem z siecią Kolpak system poczty elektronicznej firmy Sprint umożliwi docelowo utworzenie 2 tys. skrytek. Obecnie PKP używa ponad 300 skrytek.

Wiesław Szypuła omawiał topologię sieci Telbank. Przedsiębiorstwo Telbank jest spółka akcyjna 17 banków polskich, Zrzeszenia Banków Polskich i NBP, który zachowuje większościowy pakiet akcji. Telbank powołano 14 08 92. Na podstawie zezwolenia Ministerstwa Łączności. Telbank może świadczyć telekomunikacyjne usługi niepowszechne. Na tej podstawie umożliwia użytkownikom dzierżawę kanałów łączności cyfrowej z wykorzystaniem własnych zasobów sieciowych. Transmisja danych odbywa się przez sieć pakietową. Ponadto na podstawie odrębnego zezwolenia M.Ł. Telbank może świadczyć telekomunikacyjne usługi powszechne w ograniczonym zakresie. Na tej podstawie w ramach Telbanku możliwa jest telefoniczna łączność cyfrowa dla administracji i banków. Wspomniane usługi mogą być realizowane również w sieci satelitarnej.

Przedstawiciel TP S.A. Marian Karpeta omówił plany Telekomunikacji dotyczące sieci metropolitalnych. Mają one stanowić pomost między sieciami lokalnymi LAN a rozległymi WAN. Stosowane w sieciach metropolitalnych MAN technologie przesyłania danych to FDDI (Fiber Data Distributed Interface), DQDB (Distributed Queue Dual Bus) i ATM(Asynchronous Transfer Mode). Obecnie istnieją już projekty sieci MAN dla większości dużych ośrodków miejskich w kraju. Aktualnie przygotowywany jest przetarg na dostawę kompleksowej infrastruktury sprzętowo- programowej, niezbędnej do budowy sieci MAN w większych miastach Polski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200