Micrografx

Wkrótce na naszym rynku pojawią się nowe wersje programów amerykańskiej firmy Micrografx - Designer 4.1 TE (Technical Edition), stanowiącego pomost między programami graficznymi i CAD oraz Picture Publisher 5.0. Jest to dobra okazja do zaprezentowania tej firmy, która doceniając polski rynk lokalizuje na nim coraz więcej swoich produktów.

Wkrótce na naszym rynku pojawią się nowe wersje programów amerykańskiej firmy Micrografx - Designer 4.1 TE (Technical Edition), stanowiącego pomost między programami graficznymi i CAD oraz Picture Publisher 5.0. Jest to dobra okazja do zaprezentowania tej firmy, która doceniając polski rynk lokalizuje na nim coraz więcej swoich produktów.

Trochę historii

Firma powstała w Teksasie w 1982 r. W 1983 r. powstał pierwszy program graficzny tej firmy napisany przez braci Graysonów (Paul jest do dziś prezesem firmy). Był to pierwszy program graficzny na PC, uważany przedtem za komputer wyłącznie do obliczeń numerycznych. W lipcu 1985 r. Micrografx wyprodukował pierwszą aplikację dla Windows - In*A*Vision.

Od kwietnia 1987 r., kiedy to IBM zapowiedziała powstanie systemu OS/2, Micrografx bardzo silnie zaangażował się w rozwijanie tego systemu. W styczniu 1988 r. wprowadzono na rynek pierwszą wersję pakietu graficznego Designera, przez wiele lat uważanego za jeden z najbardziej funkcjonalnych programów tego typu. W maju 1990 r. pojawiła się wersja 3.0 w pełni profesjonalny program graficzny oraz wspomagający tworzenie publikacji.

W lutym 1991 r. Micrografx wchłonął firmę Astral, która opracowała program Picture Publisher, będący obecnie jednym z czołowych produktów Micrografx, a w maju 1992 r. włączono firmę Roykore znaną z programów do grafiki strukturalnej.

Na jesieni 1992 r. Micrografx wprowadził na rynek serię nowych produktów przeznaczonych dla szerszego kręgu, również początkujących użytkowników (Photo Magic, Graphics Works), choć nie zaniedbywano produktów profesjonalnych takich jak ABC Flow Charter czy Windows OrgChart. W lipcu 1993 r. otwarto biuro Micrografx w Polsce.

W 1994 r. firma wprowadziła na rynek Charismę 4.0 oraz polskie wersje Designera 4.0 PL (zdobył złoty medal MTP na targach Infosystem '94) i SnapGrafx 1.0. Ostatnimi nowościami są ABC ToolKit 1.0, Designer 4.1 TE i Picture Publisher 5.0.

Oferta

Micrografx dzieli swoje produkty na grupy. Pierwsza z nich to programy twórcze przeznaczone dla profesjonalistów korzystających z zaawansowanych możliwości. Druga - to produkty dla biznesu (również dla zawodowców), natomiast trzecia grupa to programy popularne.

Do pierwszej grupy można zaliczyć programy Designer 4.0 i 4.1 TE oraz Picture Publisher 5.0. Programy dla biznesu to ABC ToolKit, Charisma, ABC Flow Charter, OrgChart i SnapGrafx. Grupa popularna to Graphics Works, Photo Magic, Windows Draw oraz programy dla dzieci Crayola Amazing Art Adventure i Crayola Art Studio.

Micrografx Designer jest programem graficznym ukierunkowanym na zastosowania techniczne. W wersji polskiej zawiera 124 fonty Type 1 zgodne z CP 1250. Jest on chętnie wykorzystywany przez duże firmy i korporacje (m.in. Volkswagen - 3,5 tys. szt., w tym Skoda - 700, General Motors, Fiat, Mercedes, Bosch).

Picture Publisher jest elektroniczną ciemnią fotograficzną z możliwościami retuszu oraz przetwarzania obrazu i obróbki zdjęć. Do jego szczególnych możliwości należą m.in. możliwość pracy w trybie podglądu ekranowego (szybkość), nielimitowane Undo, praca w warstwach, grupowanie obiektów (techniki znane dotąd z programów do obróbki wektorowej), maskowanie, obracanie.

ABC ToolKit jest programem do tworzenia graficznej analizy procesów, głównie ekonomicznych. Umożliwia stworzenie symulacji zachodzących procesów i ocenę ich realizacji.

Charisma jest programem do tworzenia grafiki prezentacyjnej. Poza tak oczywistą sprawą jak praca z elementami trójwymiarowymi ma możliwość włączania do prezentacji sekwencji wideo oraz audio, a więc jest to program w pełni multimedialny. Ma wbudowany arkusz kalkulacyjny.

ABC Flow Charter służy do wykonywania schematów blokowych, sieci działań, ilustrowania procesów technologicznych. Współpracuje z szeroką gamą tradycyjnych programów graficznych.

Windows OrgChart jest podobnym programem do ABC Flow Chartera, ale ukierunkowanym na schematy organizacyjne. Może korzystać z informacji zawartych w bazach danych. Był to pierwszy program tego typu napisany w środowisku Windows.

Graphics Works jest właściwie nie programem, ale pakietem programów w skład którego wchodzą: Windows Draw (rysowanie wektorowe i obróbka tekstów), PhotoMagic (obróbka obrazów rastrowych), WinChart (wykresy prezentacyjne), SlideShow (prezentacje na ekranie monitora) oraz Windows OrgChart (opisany wyżej). Jego cechy szczególne to prostota obsługi oraz stosunkowo niewielkie wymagania sprzętowe.

Micrografx wyprodukował również oprogramowanie dla systemu OS/2. Jednym z nich jest Mirrors Oasis, który służy do uruchamiania aplikacji windowsowych w systemie OS/2. Obecnie właścicielem tych programów jest IBM. Inny program to PM Chart, który jest odpowiednikiem WinChart oraz PM Draw - odpowiednik Windows Draw. Firma dostarczyła również 32-bitowe środowisko graficzne dla OS/2.

Perspektywy

Główna siedziby firmy znajduje się dziś w miejscowości Richardson w Teksasie. Jest w niej zatrudnionych ok. 180 osób, a kilkaset na całym świecie. Większość z nich pracuje w działaniach wspomagania użytkowników (tzw. support). Firma zamierza zdobywać nowe rynki, zwłaszcza wśród użytkowników oprogramowania typu CAD. Program Designer doskonale nadaje się do tworzenia dokumentacji technicznej przy znacznie niższej cenie od programów CAD-owskich. Micrografx oferuje też tzw. Cross-upgrade do Designera z wersji polskiej 3.0 i angielskiej 4.0 i 5.0 Corela po cenie trochę wyższej niż cena upgrade'u z poprzedniej wersji Designera. Ma to przyciągnąć nowych użytkowników zwłaszcza, że najnowsza wersja programu oferowana jest po polsku, natomiast najnowsza wersja Corela istnieje tylko w wersji angielskiej.

Polska z dynamicznie rozwijającym się rynkiem komputerowym i wprowadzoną ochroną oprogramowania stała się interesującym rynkiem dla Micrografx zwłaszcza, że potencjalnie jest to większy rynek niż np. Skandynawia. Mamy nadzieję, że również warszawskie przedstawicielstwo zadba o pojawianie się coraz to nowszych wersji oprogramowania firmy Micrografx w języku polskim.

Finanse Micrografx

W ubiegłym roku finansowym (zakończonym 31 marca 1994 r.) Micrografx odnotował wzrost obrotów, które zamknęły się sumą 60,5 mln USD. Niestety firma odnotowała w tym okresie straty rzędu 3,3 mln USD. Ponieważ już w 1993 r. firma zanotowała straty (2,8 mln USD przy obrotach 56,5 mln USD), próbowano ratować sytuację m.in. przez przeniesienie kierownictwa do jednego budynku, powołanie nowego szefa produkcji Gordona M. Tuckera oraz zamknięcie oddziału skandynawskiego.

Straty spowodowane były, m.in. koniecznością zwiększenia wydatków na modyfikację produktów związaną z przejściem na 32-bitową technologię gwarantującą większą wydajność na coraz mocniejszym sprzęcie oraz przystosowaniem ich do platformy Windows 95. Kosztowało to firmę 3,8 mln USD.

Z drugiej strony warto zauważyć, że Micrografx Central Europe skupiający m.in. kraje niemieckojęzyczne, Benelux i Polskę odnotował 12% wzrost zysków.

Jeśli chodzi o strukturę wydatków, można wymienić 52% na sprzedaż i marketing, 14% na koszty administracyjne oraz 11% na badania i rozwój.

Struktura obrotów uwzględniająca podział na trzy wymienione wcześniej grupy oprogramowania obejmuje 53% dla profesjonalnych programów graficznych, 45% dla programów dla biznesu oraz 2% dla pozostałych aplikacji.

Miejmy nadzieję, że wspomniane straty nie wpłyną znacząco na rozwój firmy, która doceniając znaczenie naszego rynku polonizuje swoje produkty.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200