Programy do współpracy Unixa i Internetu dla DOS-em i Windows

Rynek oprogramowania umożliwiającego współpracę platform DOS/Windows z Unixem jest bardzo perspektywiczny i dochodowy dlatego wiele firm zdecydowało się na wzięcie udziału w walce o klientów zainteresowanych tego typu produktem.

Rynek oprogramowania umożliwiającego współpracę platform DOS/Windows z Unixem jest bardzo perspektywiczny i dochodowy dlatego wiele firm zdecydowało się na wzięcie udziału w walce o klientów zainteresowanych tego typu produktem.

Z powodu różnorodności sprzętu i oprogramowania jakie mają ze sobą współpracować, istnieje wiele różnych produktów sprzedawanych jako pakiety o niełatwych do porównania zestawach programów. Z tego powodu wybór odpowiedniego i względnie taniego oprogramowania jest trudny. Chcąc ułatwić czytelnikom dokonanie właściwego wyboru przedstawiamy opinie specjalistów na temat kilku popularnych produktów tego typu, ocenianych wg wspólnych kryteriów.

Produkt: BW-Connect NFS for DOS & Windows, ver. 3.1.

Producent: Beame & Whiteside Software

Program działa szybko i ma elegancki interfejs - za wyjątkiem procedur instalacyjno-konfiguracyjnych, które oceniono jako słabe. Inne zastrzeżenia dotyczyły sterowników (nie najnowsza technologia) i struktury dokumentacji (brak wprowadzenia dla niezaawansowanych).

Funkcje klienta NFS są dostępne dla DOS-u i Windows, emulacja Telnetu obejmuje protokoły VT-52, VT-100, VT-220 i TN-3270. Zakres dostępnych poleceń Unixa oceniono jako więcej niż przeciętny. Wśród dodatkowych aplikacji mamy m.in. podgląd nazw DNS-u (Domain Name System) i śledzenie marszrut przesyłek w Internecie. Program poczty elektronicznej ma interfejs graficzny, ale program do czytania wiadomości z Internetu - nie.

W kategorii szybkości przesyłania plików (FTP) BW-Connect zajął czwarte miejsce. Praca pod Telnetem przebiegała równie szybko jak na konsoli serwera.

Interfejs programu transmisji FTP jest wygodny do obsługi, chociaż użytkownicy Windows muszą się przyzwyczajać do wyglądu jego ekranów, które bardzo przypominają system stosowany w komputerach Macintosh lub OS/2. Tryb "drag-and-drop" bardzo ułatwia pracę.

Programy klienckie NFS są dostępne spod DOS-u i Windows. NFS pod Windows jest zintegrowany z programem File Manager. System wyświetla długie nazwy plików (format Unixa).

Produkt: Super TCP/NFS for Windows, ver. 4.00

Producent: Frontier Technologies

Produkt zawiera klienta i serwer NFS-u, emulator terminala (VT-320 I TTY), obsługę FTP dla DOS-u i Windows oraz Telnet dla DOS-u.

Transmisja plików jest względnie powolna (siódme miejsce), a do tego - wolniejsza z komputera odległego na lokalny niż w kierunku odwrotnym (tzn. operacje częściej wykonywane są wolniejsze!). Szybkość pracy pod Telnetem - akceptowalna, ale ok. trzy razy mniejsza niż z konsoli.

Transmisje FTP można uruchamiać z menu, przez kombinację klawiszy, a także w trybie "drag-and-drop" (pomimo iż pliki nie są przedstawiane w postaci ikon dokumentów).

NFS można uruchomić bezpośrednio z File Managera. Użytkownik może wybierać między DOS-owską a unixową konwencją nazywania plików.

Interfejs jest dobrze zorganizowany, ale brak jest opisów działania ikon w listwie narzędzi (dobry zwyczaj nakazuje, aby ich opisy pojawiały się w linii stanu lub podpowiedzi).

Wśród dodatkowych aplikacji są m.in. funkcje sterowania faksem (tylko wysyłanie), wczytywanie wiadomości z Internetu i interakcyjna komunikacja z innymi użytkownikami sieci.

Produkt: PC/TCP OnNet 1.1 for DOS/Windows

Producent: FTP Software

Interfejs OnNet został oceniony jako przejrzysty, a nawet "atrakcyjny", a procedura instalacyjna - jako jedna z najszybszych i najwygodniejszych. Znacznie gorzej oceniono dokumentację, wskazując na jej nielogiczny układ. Zdarzały się też przypadki niezadowalającej pracy serwisu technicznego.

Wśród dodatkowych aplikacji w pakiecie występuje m.in. spory wybór poleceń Unixa i możliwość automatycznego wybierania numerów telefonicznych.

Transmisje FTP z komputera odległego na lokalny przebiegały bardzo szybko, ale średni czas z transmisji w obu kierunkach był już przeciętny (w sensie pozycji w klasyfikacji). Szybkość przesuwania zawartości ekranu i czas odpowiedzi w trakcie sesji Telnetu były nieco gorsze niż przy pracy z konsolą.

Rozpoczęcie przesyłania pod FTP jest łatwe - wystarczy wypełnić kilka pól (hasło, nazwa komputera macierzystego) w oknie dialogowym. Ikony są zrozumiałe, a układ nazw plików na ekranie - czytelny. Równie łatwo pracuje się z Telnetem.

Do działania NFS-u można mieć pewne zastrzeżenia. Po uzyskaniu połączenia system działa elegancko - jest zintegrowany z File Managerem i operuje na długich nazwach plików (dopuszczalnych w Unixie).

Produkt: TCP/Connect II for Windows, ver. 4.0

Producent: InterCon Systems

Jeden z najdroższych i najwolniejszych spośród porównywanych pakietów, ale też jeden z najłatwiejszych w obsłudze. Zawiera m.in. pełną emulację terminali TTY i VT-320, serwer NFS oraz Telnet dla DOS-u. Jest wyposażony w kilka dodatkowych aplikacji (np. do interakcyjnych sesji z innymi użytkownikami) ma logiczną strukturę i nie zawiera zbędnych "wodotrysków".

Pod względem szybkości transmisji plików Connect II zajął ósme miejsce. Transfer z komputera lokalnego na serwer przebiega znacznie wolniej niż przesyłanie w odwrotnym kierunku. InterCon pracuje nad poprawieniem wydajności sterownika ODI, odpowiedzialnego za szybkość transmisji, ale tymczasem zamierza dołączyć szybszy sterownik w standardzie NDIS. Praca pod Telnetem przebiega ok. trzy razy wolniej niż z konsoli serwera.

Obsługa FTP i praca z NFS są wygodne: FTP wyświetla lokalne i odległe struktury plików, można nadawać plikom nazwy dłuższe niż w DOS-ie, możliwa jest praca z NFS Clientem Novella z poziomu File Managera Windows.

Wszystkie aplikacje są dostępna za pośrednictwem ikon. Organizację pakietu oceniono dobrze, mimo drobnych zastrzeżeń (np. dotyczących braku podpisów pod ikonami belki narzędziowej).

Produkt: ChameleonNFS TCP/IP for Windows ver. 4.01

Producent: NetManage Inc.

Pakiet zawiera programy serwera i klienta NFS oraz rozbudowany zestaw funkcji FTP. Nie zawiera mechanizmu linii poleceń ani typowych unixowych rozkazów do manipulowania plikami. Jest to jeden z niewielu produktów zawierających aplikację Gopher z interfejsem obsługiwanym myszką i program czytania wiadomości z Internetu.

Szybkość transmisji FTP była większa od przeciętnej. Telnet jest łatwy w obsłudze i bardzo szybko przewija strony na ekranie (ale wolniej niż PathWay firmy Wollongong).

Można utrwalać parametry sesji FTP (m.in. adres komputera odległego) na pliku i wczytywać je przy otwarciu następnej sesji. Program sam pamięta nazwę użytkownika i komputera unixowego wprowadzone podczas instalacji. Pod FTP długie nazwy plików unixowych są wyświetlane poprawnie, ale pod NFS-em - już nie! Jedno z okien dostępnych pod FTP zawiera jednak przeglądarkę (browser) katalogów NFS.

NFS jest dostępny tylko z menu File Managera i nie ma osobnej ikony, co na początku jest zaskakujące. Interfejs NFS-u jest przejrzysty.

Produkty: Novell LAN Workplace for DOS, ver. 4.2; NFS Client for LAN Workplace

Producent: Novell

Rapid Filer, jeden ze składników pakietu, jest aplikacją służącą do transmisji FTP. Program jest wyposażony w wygodny interfejs i bogaty zestaw funkcji. Ma jednak tę wadę, że przy przesyłaniu zbioru plików na komputer odległy techniką "drag-and-drop" pojawia się błąd, chyba że zainstalujemy program korygujący ("łatkę"), który można uzyskać kopiując go z nowelowskiego serwera FTP.

Zarówno FTP jak i Telnet należą do czołówki jeśli chodzi o szybkość. Prędkość FTP nie zależy od kierunku transmisji.

Program kliencki NFS-u można uruchomić z menu File Managera systemu Windows. Możliwe jest zapamiętywanie informacji o połączeniach w celu ich ponownego wykorzystania. Niestety, unixowe (długie) nazwy plików są "przycinane". Obsługa FTP i NFS-u jest wygodna. Operacje FTP typu ciągnij i upuść odniesione do plików ułatwiają pracę. Rapid Filer samodzielnie określa tryb transmisji na podstawie typu pliku. Telnet może być obsługiwany zarówno za pośrednictwem interfejsu graficznego jak i z linii poleceń. Większość poleceń pakietu jest dostępna z linii DOS-u, ale tylko wtedy jeśli uruchamiało się powłokę DOS-u z poziomu Windows.

Mimo, że ikony systemu są małe i nie wyróżniają się czytelnością, to - dzięki oknom dialogowym z wyjaśnieniami -łatwo jest uzyskać połączenia pod FTP, NFS-em i Telnetem. Zestaw dołączonych aplikacji, biorąc pod uwagę cenę pakietu, można uznać za obszerny.

Produkt: SunSoft PC-NFS

Producent: SunSoft

Największe zalety produktu SunSoft-u to dobra dokumentacja i wyposażenie jego wszystkich aplikacji w interfejsy graficzne, w tym nawet PING i LPR są w nie wyposażone. Wadami są duże wymagania co do wielkości pamięci oraz powolna transmisja plików.

Osiągnięcie akceptowalnych, choć wcale nienajlepszych, czasów transmisji plików przez FTP wymagało wprowadzenia ręcznie modyfikacji w pliku autoexec.bat. Przewijanie i przerzucanie obrazów ekranowych pod Telnetem było prawie tak szybkie, jak na konsoli.

Interfejs FTP jest wygodny w użyciu, gdyż okna katalogów lokalnych i odległych są oddzielone rzędem przycisków funkcyjnych. Przy podglądzie katalogów odległych długie nazwy unixowe są wyświetlane, ale kopiowanie na dysk lokalny powoduje ich obcięcie. Nie ma możliwości przenoszenia plików metodą "ciągnij i upuść". Telnet wyposażono w duży zestaw przydatnych funkcji. Wiele często używanych funkcji Unixa można wywołać z linii poleceń.

Aplikacja współpracy z NFS-em jest zintegrowana z File Managerem. Ma ona jedną usterkę, która polega na tym, że po jej zainstalowaniu niemożliwe jest odwzorowanie kolejnych sterowników systemu Novell NetWare na struktury katalogów File Managera.

Produkt jest wyposażony w ciekawe aplikacje, np. program gromadzący dane statystyczne dotyczące pracy sieci czy interfejs graficzny. Niestety, nie ma wśród nich obsługi przeglądania odległych archiwów (gopher) ani czytania informacji w Internecie.

Produkty: RNS/TCP Connection Windows ver. 4.0; Reflection 2 VT320 Windows ver. 4.11

Producent: Walker Richer and Quinn

RNS/TCP Connection to program do transmisji FTP, a Reflection 2 VT320 to emulator terminala unixowego. Bardzo istotną wadą tych produktów jest brak współpracy z NFS. Główne ich zalety to łatwość instalowania (oceniona najwyżej w całym rankingu) oraz funkcjonalny i elastyczny interfejs, zawierający m.in. listwę przycisków do operacji

na plikach.

Średnie czasy transmisji FTP są bardzo krótkie (drugie miejsce). Telnet dla Windows działa szybko, ale tylko wtedy, gdy używa standardowej czarno-białej palety. Długie nazwy plików unixowych są wyświetlane poprawnie.

Procedura instalacyjna wykorzystuje mechanizmy automatycznego wykrywania parametrów konfiguracji, a więc jest wygodna dla operatora.

Reflection daje duże możliwości ustawiania parametrów sesji Telnetu. Typowe działania zlecane ze zdalnej konsoli można zautomatyzować, korzystając z generatora makropoleceń. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie brak NFS-u!

Produkty: PathWay Access for DOS/Windows rel. 3.0

PathWay Client NFS for DOS/Windows rel. 2.0.1

Pathway Runtime for DOS/Windows rel. 2.0

Producent: Wollongong Group

Podstawowe aplikacje pakietów Wollongong Group to emulatory VT-320 i VT-340 dla Windows, Telnet i FTP dla Windows. Dodatkowo mamy m.in. obustronną konwersję plików tekstowych między DOS-em a Unixem. Możliwe jest zapamiętanie parametrów połączenia i wykorzystanie ich w następnej sesji.

Ściąganie plików na komputer lokalny przez FTP było szybsze niż przeciętne (trzecie miejsce). Szybkość pracy z emulatorem VT-320 była porównywalna z pracą na konsoli.

Obsługa FTP jest łatwa dzięki zastosowaniu trybu "ciągnij i upuść" oraz funkcjonalnemu układowi menu i przejrzystej szacie graficznej wykazów katalogów. Niestety, przerwy w łączności powodują zawieszenie aplikacji.

Aplikację Pathway Client NFS można zainstalować zarówno przy pomocy poleceń DOS-u jak i korzystając z File Managera. Program nie pozwala na korzystanie z długich nazw plików (dokonuje konwersji do formatu DOS-u).

Poważny minus: w trakcie pracy z NetWare 3.12 wystąpiły problemy z wykonaniem niektórych poleceń systemowych -producent przystąpił do usuwania tych usterek.

Podsumowanie

Każda z przedstawionych aplikacji oferuje więcej niż tylko połączenie za pośrednictwem TCP/IP. Według autorów testów pięć pierwszych produktów z ich rankingu w pełni zasługuje na rekomendację, a decyzja nabywcy może zależeć tylko od jego konkretnych potrzeb. Do tego oświadczenia trzeba podejść ostrożnie, gdyż zestaw Connection Windows i Reflection Windows - umieszczony na pierwszym miejscu rankingu nie umożliwiają współpracy z NFS-em. Produkty ze środka listy, chociaż pod pewnymi względami niedoskonałe, w innych dziedzinach prezentują rozwiązania, które mogą przekonać do nich użytkownika.

Najwyżej oceniony został zestaw firmy Walter Richer and Quinn. Produkt tej firmy o nazwie RNS/TCP Connection wyróżnia się szybką transmisją plików i łatwością instalacji. Producent nie oferuje tak wielu dodatkowych aplikacji jak InterCon i Frontier (nie ma NFS-u!), ale podstawowe programy w Connection mają dopracowane i wygodne interfejsy.

Drugie miejsce przypadło produktowi firmy InterCon Systems. TCP/Connect II dzięki dobrej ocenie dokumentacji. Średnia szybkość transmisji plików na komputer lokalny w trybie FTP przez TCP/Connect II była dwukrotnie mniejsza niż dla Super TCP/NFS.

Zestaw programów Novella (LAN Workplace i jego NFS Client) uplasował się na trzecim miejscu, pomimo że dokonywał transmisji FTP znacznie szybciej niż Super TCP/NFS. Również testy obsługi Telnetu wypadły dobrze. Zestaw zawiera wiele dodatkowych aplikacji, ale stracił kilka punktów z powodu nieco niewygodnej procedury instalacyjnej. Kolejne miejsca - czwarte i piąte - przypadły ex equo programom Super TCP/IP (Frontier) i ChameleonNFS TCP/IP (NetManage).

Super TCP/IP jest bardzo podobny do TCP/Connect II, którego producent (InterCon) skorzystał z licencji Frontiera.

Chameleon jako jeden z niewielu zawiera narzędzie do czytania informacji z Internetu (news reader) i współpracuje z Gopherem. Aplikacje i procedurę instalacyjną określono jako dobrze zaprojektowane.

Miejsce szóste to PC/TCP OnNet firmy FTP Software. Podobnie jak produkty firm Frontier i InterCon jest on pamięciooszczędny dzięki odpowiedniej konstrukcji sterowników dzięki czemu zostawia duży obszar wolnej pamięci podstawowej. Testy szybkości transmisji plików (FTP) nie wypadły najlepiej, za to procedura instalacyjna i przemyślany interfejs przysporzyły OnNetowi punktów.

PC-NFS produkcji SunSoft zajął siódme miejsce. Jego słabe punkty to nadmierne wymaganie co do pamięci i niedopracowana metoda odwzorowywania katalogów Novell Netware na system plików NFS. Pod względem szybkości przesyłania plików pod FTP program pozostał w tyle za konkurentami mimo, że można było manipulować parametrami aplikacji wpływającymi na efektywność. Autorzy testów pozytywnie ocenili graficzny interfejs do funkcji PING i LPR.

Na końcu uplasowały się ex equo pakiety PathWay (Wollongong Group) i BW-Connect NFS (Beame & Whiteside).

BW-Connect został nisko sklasyfikowany ze względu na niewystarczający repertuar podpowiedzi wyświetlanych w trakcie instalacji i nawiązywania połączenia przez program kliencki systemu NFS. Na plus policzono mu obsługę linii poleceń Unixa i ich zgodność ze standardami.

Pakiety PathWay jako jedyne powodowały istotne błędy pracując w systemie NetWare 3.12. Wskazówki producenta dotyczące uruchamiania pakietu PathWay Client były niejasne, a miejscami nieprawdziwe. Zdarzało się też, że w trakcie pracy pod FTP urywało się połączenie. Za to obszerny zestaw dodatkowych aplikacji dołączonych do pakietu oceniono pozytywnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200