Atak na wszystkich frontach

Przy ogromnej konkurencji na rynku oprogramowania, walka o klienta toczy się nieprzerwanie, na wszystkich frontach. Widać to wyraźnie w strategii firmy Oracle, zajmującej się produkcją nie tylko systemów baz danych i narzędzi czwartej generacji, ale i profesjonalnych aplikacji do wspomagania procesów przemysłowych, oprogramowania wspomagającego pracę biur i mniejszych firm oraz produktów komunikacyjnych, a także systemów ułatwiających zarządzanie multimediami.

Przy ogromnej konkurencji na rynku oprogramowania, walka o klienta toczy się nieprzerwanie, na wszystkich frontach. Widać to wyraźnie w strategii firmy Oracle, zajmującej się produkcją nie tylko systemów baz danych i narzędzi czwartej generacji, ale i profesjonalnych aplikacji do wspomagania procesów przemysłowych, oprogramowania wspomagającego pracę biur i mniejszych firm oraz produktów komunikacyjnych, a także systemów ułatwiających zarządzanie multimediami.

Oracle nadal prowadzi agresywną strategię marketingową i licencyjną. Najnowsze produkty firmy zostały w przedstawione podczas International Oracle's Users' Week (IOUW) w San Francisco.

Systemy Baz Danych i narzędzia 4GL

W najbliższych dniach na rynku amerykańskim ukażą się nowe produkty Oracle, rozszerzające gamę dostępnych systemów baz danych tego producenta i udostępniające technologię Oracle coraz szerszym rzeszom użytkowników.

Oracle Workgroup Server, czyli wersja SZBD Oracle dla małych grup projektowych, jest już dostępny na rynku od kilku miesięcy, lecz jak na razie otrzymać można było jedynie tzw. Developper's Kit, czyli zestaw rozwojowy. Od października Workgroup Server będzie już dostępny w pełnej wersji, na platformach Windows NT, OS/2 i Novell NetWare.

Oracle 7 for Windows to następna wersja SZBD Oracle, tym razem przeznaczona dla małych firm tworzących aplikacje na platformie Windows. Z Oracle 7 for Windows mogą skorzystać oczywiście także osoby zainteresowane po prostu pakietem klasy desktop o dużych możliwościach i cenie w granicach 500 USD.

Nowej wersji doczekał się także pakiet Cooperative Development Environment (CDE). Wersja 4.5 posiada m.in. rozbudowane narzędzia CASE (znacznie przyjaźniejszy dla użytkownika CASE Designer, opisany przez użytkowników Beta jako podobny do Microsoft Visual Basic), pozwala także na programowanie obiektowo zorientowane i integrację systemu z monitorami transakcji.

Tajemniczo brzmiący Project X to nic innego jak nowe, obiektowo zorientowane narzędzie 4GL firmy Oracle. System znajduje się aktualnie w fazie testów beta i powinien pojawić się na rynku już pod koniec br. Narzędzie to przeznaczone jest dla programistów pracujących samodzielnie (posiada własną bazę danych), tworzących proste aplikacje w językach jak Visual Basic. W przeciwieństwie do produktów firm Powersoft czy Gupta, Project X sterowany będzie językiem bliźniaczo podobnym do Visual Basica, co oszczędzi czasu i wysiłku włożonego w naukę nowego stylu programowania. Project X pozwoli na pracę nie tylko z SZBD Oracle, ale i z produktami konkurencji: Informix i Sybase.

Technologie obiektowe

W związku z burzliwym rozwojem technologii obiektowych, planowany na 1995 r. system Oracle 8, ma mieć możliwości obiektowe, jednakże z zachowaniem pełnej struktury relacyjnej bazy danych. Najnowszy produkt partnera Oracle, firmy Recognition International, przyniósł wyjaśnienie, w jaki sposób Oracle planuje zorganizować strukturę nowego serwera.

W wyniku równoległego działania systemu Oracle 7 i obiektowej bazy danych Recognition, aplikacje klienckie mogą już odwoływać się zarówno do danych czysto relacyjnych, jak i obiektowych. Oracle 8 będzie jeszcze ściślejszym połączeniem tych technologii, które zapewni dodatkowo łatwość zarządzania i odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz ukryje szczegóły techniczne przed użytkownikiem.

Aktualna strategia Oracle wyraźnie wskazuje na nowy trend w świecie informatyki: wielkie koncerny zaprzestają samodzielnego tworzenia zintegrowanych systemów, zamiast tego stawiając na partenrów. W ten sposób mniejsze firmy uzyskują bezpieczeństwo finansowe i renomę, zaś duże korporacje mogą skoncentrować się na swoich najlepszych produktach, nie ryzykując niepewnych inwestycji w nowe technologie.

Oprogramowanie komunikacyjne

Najsilniejszy rywal Oracle w dziedzinie Systemów Baz Danych i narzędzi 4GL to Sybase Inc. Ostatniocelem obu firm jest osiągnięcie pozycji lidera na rynku oprogramowania komunikacyjnego, czyli na umożliwienie użytkownikowi korzystania z maksymalnej liczby źródeł danych. Jest to potencjalnie bardzo dochodowy rynek, którego wartość w 1997 r. wg Forrester Research Inc. osiągnie 1 mld USD.

Zarówno Oracle jak i Sybase postanowiły tutaj postawić na firmy partnerskie. Sybase wykupiła dwa mniejsze koncerny zajmujące się produkcją oprogramowania komunikacyjnego -Micro Decisionware oraz Boulder. Oracle współpracuje z Information Builders Inc. (IBI), korzystając z systemu Enterprise Data Access/SQL; warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż IBI jest jednocześnie partnerem firmy Informix.

W dziedzinie oprogramowania komunikacyjnego najnowszym produktem Oracle jest Oracle Objects, system bazowany na technice Object Linking and Embedding (OLE). Oprogramowane powinno pojawić się na rynku w ciągu kilku miesięcy.

Rynek aplikacji

Firmy jak Sybase, Informix czy Progress nie są jedynymi konkurentami Oracle. Koncern ma duże kłopoty z pokonaniem silnego rywala na rynku aplikacji - SAP America Inc. W roku fiskalnym 1994 aplikacje Oracle przyniosły 239 mln USD dochodów, podczas gdy na podobnym oprogramowaniu SAP zarobił aż 665 mln USD.

Uległość nie leży jednak w naturze szefów Oracle Corp. Dowodzi tego pierwszy w historii firmy zakup części innego koncernu, czyli nabycie przez Oracle 15% udziałów w Datalogix International Inc. (kontrakt zobowiązuje Oracle do zakupu następnych 10% w okresie 1 roku). Krok został odebrany na rynku jako bezpośredni cios przeciwko konkurencji, ponieważ aplikacje Datalogix uzupełniają Applications Release 10 (najnowszy pakiet Oracle) o systemy wspomagające firmy chemiczne i farmaceutyczne, których nie ma w ofercie SAP-u. System Datalogix będzie sprzedawany jako Oracle GEMMS (Global Enterprise Manufacturing Management System). Oracle bierze pod uwagę podpisanie innych kontraktów o podobnej treści, jednakże firma nie zgodziła się oficjalnie określić ewentualnych partnerów.

W tym samym czasie, Oracle Applications Release 10 zostało rozbudowane o następny moduł - Oracle Project Accounting.

GroupWare

Konkurencję najłatwiej zwalczyć poprzez przystąpienie z nią do współpracy. Tak też zapewne sądzili szefowie Oracle, którzy wprowadzili na rynek nowy system GroupWare - Oracle Documents, jednocześnie podpisując umowę z Lotusem, zapewniającą integrację pakietu Lotus Notes z Oracle Media Serverem.

Firmy Oracle i Lotus planują współpracę zarówno na polu technicznym, jak i marketingowym; Po przygotowaniu odpowiedniego oprogramowania, użytkownicy Lotus Notes będą mogli korzystać z danych zawartych w bazie Oracle Media Server. Pomimo faktu, iż obie firmy nie potwierdziły opinii iż podpisanie umowy jest krokiem mającym na celu pokonanie konkurencji w postaci Microsoft BackOffice, możliwości oferowane przez współpracę z Oracle stawiają Lotus Notes na bardzo konkurencyjnej pozycji w stosunku do nowego systemu Microsoftu.

Oprócz współpracy z Lotus Notes, Oracle oferuje użytkownikom alternatywę w postaci systemu Oracle Documents, posiadającego większość cech Lotus Notes, oferującego jednak dodatkowe możliwości ułatwiające korzystanie z sieci oraz zapewniające wyższy poziom bezpieczeństwa informacji.

Oracle Documents wywodzi się bezpośrednio z pakietu klasy GroupWare - Oracle Office 2.0. Podstawowa różnica między Notes i Documents to fakt, iż Documents jest oparte na relacyjnej bazie danych, co pozwala na wyszukiwanie informacji za pomocą zapytań SQL. Documents otrzyma także bezpośrednie połączenie z Oracle in Motion - niedawno zaprezentowanym przez firmę narzędziem 4GL pozwalającym na przygotowywanie aplikacji na komputerach przenośnych. Niestety, Oracle Documents nie współpracuje z dwoma standardami poczty elektronicznej - Vendor Independent Messaging i Messaging Application Programming Interface, które zawarto w Lotus Notes.

Documents pojawi się na rynku pod koniec br. Oracle planuje także przygotowanie pakietu podobnego do Microsoft BackOffice. Pakiet taki zawierałby SZBD Oracle, Oracle Media Server, Oracle Documents i ewentualnie aplikacje wspomagające.

Inne incjatywy

Na falach eteru (satelitarnego) pojawiła się Oracle Education Interactive Television Network (OETV) -interakcyjna sieć edukacyjna, łącząca 43 lokacje z centrum seminariów szkoleniowych Oracle.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200