Współdziałanie Windows NT z siecią

Po prezentacji Windows NT 3.5 na konferencji Networld/Interop '94 nie można wykluczyć, iż system ten może stać się groźnym konkurentem dla innych systemów sieciowych.

Po prezentacji Windows NT 3.5 na konferencji Networld/Interop '94 nie można wykluczyć, iż system ten może stać się groźnym konkurentem dla innych systemów sieciowych.

Użytkownicy spodziewający się w większości kolejnej serii slajdów byli mile zaskoczeni zaprezentowanymi przez Microsoft konkretami dotyczącymi pracy sieciowej pakietu (o roboczej nazwie Daytona), zwłaszcza możliwościami współpracy różnorodnych serwerów i klientów w czasie rzeczywistym.

Microsoft podkreśla ową zdolność do wszechstronnej współpracy jako jeden z największych atutów NT. Klienci pracujący z Windows NT mogą korzystać z rozmaitych serwerów, m.in. pracujących pod kontrolą Novell NetWare, Unix, Banyan Vines oraz Pathwork firmy Digital.

Microsoft zamierza proponować swój produkt klientom mającym duże instalacje pod NetWare 3.x, którzy zastanawiają się czy przejść na NetWare 4.x, gdyż pragną stopniowo zwiększać możliwości swej sieci. Celem jest więc nie tyle zastępowanie NetWare 3.x, co raczej jego uzupełnianie przez dodanie funkcji, których nie ma NetWare 4.1. W szczególności chodzi o lepsze połączenia zdalne poprzez wykorzystanie Remote Access Server (RAS) Microsoftu. Ponadto Daytona oferuje szczególnie istotną dla użytkowników chcących korzystać z NetWare Directory Services (NDS) możliwość dostępu z jednego punktu wejścia do sieci (single log-on) do wielu serwerów.

Inaczej ocenia to szef Novella Bob Frankenberg. Według niego Domain Directory w Windows NT nie ma podstawowej możliwości NDS, jaką jest synchronizacja kartotek w całej grupie serwerów (domenie), jak również nie daje możliwości optymalizacji instalacji w czasie pracy.

Opinie klientów obecnych na prezentacji, początkowo sceptyczne, zmieniły się w uznanie dla Windows NT. Jednym z powodów jest to, iż w odróżnieniu od Novella, Microsoft nie proponuje radykalnej zmiany architektury, lecz rozbudowę modularną.

Jednakże użytkownicy NetWare nie są jedynymi obiektami kampanii Microsoftu. Daytona ma wbudowaną współpracę z 32-bitowymi protokołami TCP/IP i IPX/SPX oraz z AppleTalk i oczywiście własnym protokołem NetBEUI. Szczególnie ważna jest możliwość współpracy z TCP/IP. Współpraca z AppleTalk może być łatwiejsza niż w przypadku współdziałania protokołu Macintosha z NetWare, która wymaga dodatkowej opieki.

RAS, będący częścią Windows NT obsługuje zdalne połączenia dla różnych protokołów, m.in. z amerykańską wersją Integrated Services Digital Network (ISDN) o szybkości podstawowej 128 kb/s. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorstw przesyłających duże pliki na znaczne odległości. Novell zamierza wprowadzić współpracę z ISDN dopiero w przyszłym roku, w NetWare Connect.

Niektórzy użytkownicy zachowują jednak sceptycyzm wobec zapowiedzi Microsoftu, przypominając 1,5-roczne opóźnienie Chicago. Wprawdzie Windows NT podobno jest już produkowane, jednakże nie określono jeszcze terminu pierwszych dostaw. Nie ustalono także ceny nowego produktu, która może mieć dla wielu klientów decydujące znaczenie. Dan Cox z Rockwell Int. Corp. powiedział, że "jeżeli 32-bitowa architektura przyspieszy pracę sieci, to bardzo dobrze, pytanie ile to będzie kosztowało?"

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200